Krompir

Kod mene se plamenjača pojavila od kiše pa sunce pa opet.
Ludo vrijeme jedino kukuruzu paše.
Ali krumpir baš ovo ne voli i hladno je dosta.
Sad amo ubacili anti stres sredstvo i za plamanječu nadam se da nije kasno.
 
Meni se plamenjaca javljala kod nekoliko redova paradajza, kao da je stabljika izvucena iz zemlje. Prskan prihranom, koprivama, i uspeli smo da ga vratimo u normalu. Ovo vreme je nepredvidljivo, prehjuce kisa ceo dan 15c, juce sunce pece 25c.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Moj je onako dosta pocrnio tretirali ga ridomilom i anti stres sredstvom.
Pa se nadam da se povrati nezz bil.bilo pametno ponovit i kada
 
Sada je već kasno za ridomil zbog karence. Ako mora, sada je dobra Exacta zbog kratke karence. Paradajz samo 4dana.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Na pijaci se još drži, kod nas 50 i 60. Na džak se može naći na 400.
U DIS-u je već dugo 29 i to neki baš krupni, možda 3komada u kilo. Ne sećam se odakle je tačno, zagledao sam sitna slova al’ sam zaboravio poreklo znam da nije iz uvoza.
Imam osećaj da će i on ove godine biti džabe kao pšenica



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kao sto znate za svoje potrebe sam uzeo seme original holandski kenebek I ivanjicki original agrija.
Mogu vam reci da je holandski bolji ali oba su mi dosta napali insekti.
Zatim kenebek ima ona parke na sebi, sto mi sene svidja.
Medjutim primetio sam da nisam podjednako duboko sejao krompir. Onaj koji je dublji mnogo bolje rodio.

Iduce godine menjam mesto gde cu da sejem krompir a tu sam sejao krompir cu sejati luk.
Od sve baste ocu da inam svoj krompir luk beli I crni,
tikvice I tikve.

Komsija kome dajem detelinu obecao mi je stajnjaka zgorelog koliko hocu.
Resio sam da kenebek ne sejem zbog tih brazda vec negi drugi uz aladina. A uzecu obavezno holandsko seme I to original.
Od ovog mog Aladina cu izabrati za seme I to ce biti prva reprodukcija jer sam sejao original.

Ne znam kako egikasno zastiti od te gamadi sto ga jedu.
 
Ja sam vec pisao o tome, prekrijte krompir slamom ili senom, bar deo eksperimentalno i videcete da nema zlatica. Meni je ove godine krompir nenormalno rodio. Od 30kg semenskog krompira, dobio sam oko 25 kanti roda, onih velikih od poludisperzije. Posto bi trebalo da jedna kanta ima oko 15kg krompra, to je oko 370kg izvanrednih krtola. Mogu da slikam polovinu, jer je druga polovina ostala u selu, nisam mogao sve da poteram. Od djubriva dobio je ureu kroz sitem 2kg na 200l vode, KAN jednom pre kise, onako omaske, jednom djubrivo od koprive i jednom od bagrema. Stajsko djubrivo nisam stavljao. Insekticidom nisam prskao, ali sam ga stitio od plamenjace. I pred kraj je pao grad i verovatno zaustavio nalivanje. Ono sto je karakteristicno je da je u okolnim bastama gde takodje ima sistema kap po kap, cima bila suva mesec dana pre nego sto se osusila kod mene u basti. I siguran sam da je to zbog sena kojim je malcirano. Cak nisam mogao ni da ga zalivam koliko treba jer nisam imao vremena. Primetio sam da je bolje redje zalivati, ali dobro natopiti zemju, nego cesto po malo. Jos bih dodao i ne bih vise davio, da je krompit bio izuzetno plitko sadjen, jer zemlja nije bila dobro obradjena. Maltene kod arizone samo odgrnem seno i krompit je na povrsini. I da bela rosa, standardno, ne veliki prinos ali krupne krtole (meni najukusnija) Agrija prvi put sadjena ove godine, prinos veci od belarose a krtole dosta krupnije. I arizona pobednik i ove godine najvise rodila od sve tri, a krtole ogromne. Eto toliko od mene. Sve sto sam napisao odnosi se na vikend i hobi bastovanstvo, zdravu i ukusnu hranu za sopstvene potrebe. Da ne bude nekih prozivki.
 
Ima li neke naznake za cenu ma džak.Mi smo počeli prodaju po 40 din kg.Čekamo šta će tržište da kaže.
 
Prvi put sam radio prvu varijantu i nije mi se dopalo. A sad radim tako sto iskopam plitko kanal, poredjam krtole, prekrijem tanko zemljom, ostavim nedelju dve da pocne da nice i onda prekrijem senom, slamu nisam imao, ali kazu da je bolja. Ako se odmah posle sadnje prekrije senom, sunce ne moze da zagreva zemlju u toku dana, pa krompir sporije nice. I ja sejem uvek krtole koje nisu naklijale. Ne znam da li ste primetili da smonikli krompir uvek dobro rodi? Ja imam teoriju da krompir zna kad da nikne i da nije svaka godina ista, zemlja se neke godine sporije zagreva, nekad nema dovoljno vlage.., tako da ja posejem krompir bez klica, i pustim ga da mu vreme dozvoli da nikne, onada znam da nema opasnosti od kasnog mraza. A i nema lomljenja klica (potencijalnog roda) prilikom rukovanja.
 
E


Evo posto je neko pitao, mislio sam da nikog ne interesuje ovaj tip uzgoja. Iz ovih dzakova su tri porodice vec koristile krompir, svi su birali najkrupnije. Ovo sto se vidi su najsitnije krtole, a ovo na drugoj i trecoj su arizona i agrija, najkrupniji plodovi, a bilo je dosta takvih. Ovakva jos 4 dzaka su ostala u selu. Belarosa je u ovom dzaku najsitnija.
Jos bih dodao da sam krompir vadio brukom za sadjenje jer je povrsinski i nije potrebna motika, tako da mi ni jedna krtola nije ostecena.
Na prethodnim stranicama imate kako je krompir izgledao u basti.
 
Ja nikakp da postavim koju vec par dana vadim jedva čekam kraj.
Kod nas prodaja odkad smo u eu nikakva kupuju po trgovinama.
Ovdje sam ga malo uglavio komšija velik jarak napravio.



https://postimg.cc/image/cegznw4ap/]
20180910_173111.jpg
[/url]





 
Ajde reci mi kako nalepis ovu sliku da se vidi.
Ja sa copy paste ne uspevam.

- - - - - - - - - -

Ajde reci mi kako nalepis ovu sliku da se vidi.
Ja sa copy paste ne uspevam.
 
Prvi put sam radio prvu varijantu i nije mi se dopalo. A sad radim tako sto iskopam plitko kanal, poredjam krtole, prekrijem tanko zemljom, ostavim nedelju dve da pocne da nice i onda prekrijem senom, slamu nisam imao, ali kazu da je bolja. Ako se odmah posle sadnje prekrije senom, sunce ne moze da zagreva zemlju u toku dana, pa krompir sporije nice. I ja sejem uvek krtole koje nisu naklijale. Ne znam da li ste primetili da smonikli krompir uvek dobro rodi? Ja imam teoriju da krompir zna kad da nikne i da nije svaka godina ista, zemlja se neke godine sporije zagreva, nekad nema dovoljno vlage.., tako da ja posejem krompir bez klica, i pustim ga da mu vreme dozvoli da nikne, onada znam da nema opasnosti od kasnog mraza. A i nema lomljenja klica (potencijalnog roda) prilikom rukovanja.

Hvala kolega.

Iz prijašnjih slika mi se čini da je debljina nastrtog oko 10-15 cm. Jesam li u pravu? Kako nagrćeš zemlju uz krumpir kad smeta sijeno ili slama?
Kod mene se sadi dosta ranije, u drugoj polovici trećeg ili prvoj polovici četvrtog mjeseca. Evo nekoliko fotki (u nazivu fotke je datum) iz 2017. godine

WP_20170414_18_27_49_Pro

WP_20170513_17_30_11_Pro

WP_20170517_17_37_08_Pro
WP_20170531_18_04_53_Pro
WP_20170819_12_43_44_Pro
 
Iwanho, ne nagrcem krompir nikad. Sve sto ima veze sa motikom ja izbegavam ako mogu. Moje motike su gliste koje rade umesto mene. Paradjz i paprika su na foliji, medjuredno je slama, kopa se samo boranija i luk, mada se i luk posle prvog kopanja moze malcirati, i onda nema trave, a zemlja ostane rahla, samo je potrebna sitnija slama. Ja kad posadim krompir , cekam da pocne tu i tamo da nice, prekrijem senom debljine oko 15cm, mada moze i vise, sto vise to bolje i ne diram nista do vadjenja, osim ako probije travka, negde negde, pa je rucno iscupam. Na mestu gde mi je krompir bio dve godine na senu, zemlja je skroz promenila strukturu, mnogo se lakse obradjuje i bogatija je humusom. Ja nista ne iznosim iz baste, kad izvadim krompir i seno i cima ostaju tu do oranja ili riljanja.
 
ns10, hvala na pojašnjenju. Mene također privlači takav način priozvodnje
Mi slamu nastiremo po paprici i rajčici (oko biljki). Ispod malča se vole zadržavati voluharice i drugi zemljišni štetnici, kojih ionako imam previše. Stoga sam malo skeptik to primijeniti na čitavoj površini s krumpirom. No, vjerojatno ću u proljeće probati na taj način barem jednu gredicu u vrtu.
 
Nazad
Vrh