Krompir

Uzecu Aladin ili Agriju , cije seme bolje nadjem , a za rane cu da probam obe rivijeru i belarosu, pa posle sta mi se vise svidi.
Zahvaljujem svima na pomoci.
Ma samo kada krene i bar jedna godina prodje , vec je to neko iskustvo ....
 
Imam jedno opšte pitanje u vezi krompira: ako se gaje dve sorte, jedna pored druge, a recimo da hoću da ostavljam deo krtola za reprodukciju, da li postoji mogućnost da se one međusobno ukrste, odnosno da se izgubi čistoća sorti? Deluje mi da ne bi trebalo, jer se za razmnožavanje ne koristi seme, već koren, ali su me pokolebali neki stariji i iskusniji ljudi, pa Vas molim za mišljenje.
Hvala unapred.
 
Vidim da niko ne odgovara. Ja, koliko znam, nece se ukrstiti. Da bi se ukrstile dve sorte, mora da posle cvetanja napravi mali plod, i to seme je nova sorta.
 
Imam jedno opšte pitanje u vezi krompira: ako se gaje dve sorte, jedna pored druge, a recimo da hoću da ostavljam deo krtola za reprodukciju, da li postoji mogućnost da se one međusobno ukrste, odnosno da se izgubi čistoća sorti? Deluje mi da ne bi trebalo, jer se za razmnožavanje ne koristi seme, već koren, ali su me pokolebali neki stariji i iskusniji ljudi, pa Vas molim za mišljenje.
Hvala unapred.

Neće se ukrstiti,slobodno sadi.
 
Mi stajemo s sadnjom dok ne prođe uskrs onda jos 1500 novog posadit.
i gotovo s krumpirom sadnja...
 
Meni u selu rekli da još ne sejem dok se zemlja od kiše ne osuši.
Inace u tempu je bilo seme agrie original.
Uzeo sam po nagovoru oca i kebenek jer
kaže da je od njega pire najbolji.
Inace to je samo za sopstvene potrebe.
 
Ja ne znam da li da sadim sad u ponedeljak ili da odlozim, jos je malo mokro, ali najavljuju velike temperature sl nedelje.
 
Ja cu u selu da pitam seljake, oni valjda imaju iskustva,
samo znas srpskog seljaka, on je uvek nepoverljiv i pitanje
sta ce sve da mislim ako ga mnogo zapitkujem.

A da li po velikim temperaturama ne valja da se sadi.
 
Sledece nedelje bice veoma suncano i moze da se pocne da se selje krompir i ostalo povrce
24x44gm.png
 
Ja zavrsio, 10-tak ari, dali smo mu duplu dozu djubriva. Taman je kisa u najavi za par dana.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Ja danas zasadio 20 kg krompira za moje potrebe.

Ljudi da vidite koja je razlika u se,menu. Holndski kenebek koji je 35 - 55 mm je DUPLO i vise
veci i bolji od Ivanjicke agrije 28 - 50 mm . Oba su originala. Cak je Holndski bio malo jeftiniji.
Ko je tu lud.

Izgleda , samo ja sto kupujem domace , na zalost ... ali je tako.
 
Ja danas zasadio 20 kg krompira za moje potrebe.

Ljudi da vidite koja je razlika u se,menu. Holndski kenebek koji je 35 - 55 mm je DUPLO i vise
veci i bolji od Ivanjicke agrije 28 - 50 mm . Oba su originala. Cak je Holndski bio malo jeftiniji.
Ko je tu lud.

Izgleda , samo ja sto kupujem domace , na zalost ... ali je tako.

Ja odkad radim krompir samo sam 1 put uzeo domaće seme ( iz Ivanjice bio čovek) sav je bio nikakav,plus sredinu su punili sa cevom,sitan,kvaran........
I otad samo uvozni Holandski,a možda je samo 10-15% skuplji od domaćeg
 
Ja odkad radim krompir samo sam 1 put uzeo domaće seme ( iz Ivanjice bio čovek) sav je bio nikakav,plus sredinu su punili sa cevom,sitan,kvaran........
I otad samo uvozni Holandski,a možda je samo 10-15% skuplji od domaćeg

Ma jefriniji , covece.
Prvi put sejem , tako da moram da prodjem "skolu" i steknem iskustvo.
Zahvaljujem ti na informacijama.
 
Nazad
Vrh