Krompir

@boserb
da li sme da se stavi malo svezeg stajnjaka, pa malo zemlje preko njega, i onda seme krompira u svaku kucicu? da li bi to bilo dobro da se tako odradi?
 
Planiram ove godine prvi put da posejem krompir,o kome skoro nista neznam,pa bi mi svaka pomoc,savet dobro dosao :cao:
 
@Berar.Neznam.To je pitanje za nekog agronoma. :sta: Nije mi jasno sta se tim dobija.Onako laicki mislim da svjezi stajnjak nije dobar nizasta.
 
bosserb je napisao(la):
@ Malinar dobro si shvatio.Ako sadis citav krompir imat ces samo vise sitnog kromrira koji nema trzisnu vrijednost a ako sadis iskrizan imat ces 80%krupnog.Kako si mi objasnio da si zemlju potorio stajnjakom ,oodlicno,samo pripazi ma plamenjacu ,imas azota za izvoz :haha:.Eto valjda sam zaradio koju sadnicu maline :cao:

BICE SADNICA NISTA SE NE BOJ... :ppozdrav:
 
to sam i ja mislio ali negde sam procitao da tako rade pa mi bilo malo cudno... ok ipak hvala :cao:
 
Ja sam sejao krompir oko 1.5 hektar uglavnom desire i kondor bese to pre 5-6 godina velika muka oko krompira i na kraju kad treba da das rod oni ucenjuju zezaju pa krompir stoji u sali prezimi lozi se u da ne smrzne misevi napadaju dzakove cepaju krompir truli, klija znaci havarija ziva .Kad ga imam ja uvaek je cena slaba jednom sam menjao za kukuruz kilo za kilo pa posle ni to nije moglo kuvali smo za svinje svasta je bilo .kod nas je cena sad 55 - 60 din a semenski cujem oko 70 u Beogradu 100 din .Sto se tice sejanja mi smo brazadli sa traktorom 3 brazde ili motokultivatorom jedna brazda dubina oko 15 cm razmak od jednog do drugog covecija stopa oko 30 cm . djubrenje u setvi kan i dosta stajnjaka znam coveka stavljao je kilo na kilo sve se bele brazde a krompira na gomilu i kapitalaca ogromnih.Zalivanje obavezno 2-3 puta jednom u cvetu ili posle ogrta ,prskanje od zlatice rengentom 2-3 puta .Najbolje je ako moze sirov odmah da se proda nekom kombinatu fabrici ili skoli .Sad sejem samo za sebe kad neme otkupa organizovanog dzabe sve :ppozdrav:
 
ja jesenas nisam planirao da cu sejati krompir pa nisam bacao stajnjak,da li vredi sada pre zatvaranja brazde da bacim stajnjak? a sto se tice zalivanja,tih uslova nemam a nadam se da nece ni biti potrebe ove god.
Koje sorte mi preporucujete,i koja kolicina semena ide po hektaru?
 
draganNb je napisao(la):
ja jesenas nisam planirao da cu sejati krompir pa nisam bacao stajnjak,da li vredi sada pre zatvaranja brazde da bacim stajnjak? a sto se tice zalivanja,tih uslova nemam a nadam se da nece ni biti potrebe ove god.
Koje sorte mi preporucujete,i koja kolicina semena ide po hektaru?
Bez stajnjaka u principu moze, ali bi bio veoma pozeljan ako je zaoran prosle godine.Ovako moras zveknuti vjestaka 2 tone/ha (bar na nasoj zemlji), a ako nemas uslove za zaljevanje ja ti ne bih preporucio da se kockas.Mozes kisu imati stalno, ali ako jednom samo zakaze , recimo 15 dana u cvatu, zeznuo si se za prinos.Dakle bez zaljevanja ne rizikuj, jer je tu poveliki ulog u repromaterijalu. :ppozdrav:
 
moze li neko da obljasni sa kojim sredstvima se radi dezinfekcija noza pri secenju krompira i da li je potrebno i rane krompira necim dezinfikovati. To niko nije pisao a mislim da bi bilo veoma korisno
 
[/quote]
Bez stajnjaka u principu moze, ali bi bio veoma pozeljan ako je zaoran prosle godine.Ovako moras zveknuti vjestaka 2 tone/ha (bar na nasoj zemlji), a ako nemas uslove za zaljevanje ja ti ne bih preporucio da se kockas.Mozes kisu imati stalno, ali ako jednom samo zakaze , recimo 15 dana u cvatu, zeznuo si se za prinos.Dakle bez zaljevanja ne rizikuj, jer je tu poveliki ulog u repromaterijalu. :ppozdrav:
[/quote]
2 tone po ha? da li si ti dobro napisao :sta: :sta:
 
Mi smo sekli krompir obicnim nozom nikad nismo radili dezinfekciju samo nek je cist noz i posle delovi krompira stoje u plasticnim ili drvenim gajbicama da se malo prosuse i zacele rane ,da se skori seceni deo :cao:
 
Bez stajnjaka u principu moze, ali bi bio veoma pozeljan ako je zaoran prosle godine.Ovako moras zveknuti vjestaka 2 tone/ha (bar na nasoj zemlji), a ako nemas uslove za zaljevanje ja ti ne bih preporucio da se kockas.Mozes kisu imati stalno, ali ako jednom samo zakaze , recimo 15 dana u cvatu, zeznuo si se za prinos.Dakle bez zaljevanja ne rizikuj, jer je tu poveliki ulog u repromaterijalu. :ppozdrav:
[/quote]
2 tone po ha? da li si ti dobro napisao :sta: :sta:
[/quote]
Jesam dobro napisao, zasto?
 
@Sova.Kod nas je plafon 1500kg 3x15 ili 1000-1200kg 8-16-24.Mislim da sve preko je bacanje para.
 
Pa, momci i ja bacam 1200 kg/ha, ali djubrim i stajnjakom.Ovo 2000kg/ha se odnosi na njivu bez stajnjaka.Onda, nasa zemlja to podnosi, ipak je ovo nerodnija zemlja nego u Vojvodini, ( za Laktase neznam ), jedan dio Semberije uz Drinu moze parirati Vojvodini, tu je parcela gdje je izmjeren rekord u prinosu za NS6010 (mislim da je taj hibrid) i bla, bla i odoh ja lagano u :off_topic: :haha: :haha: :ppozdrav:
 
amac86rs je napisao(la):
moze li neko da obljasni sa kojim sredstvima se radi dezinfekcija noza pri secenju krompira i da li je potrebno i rane krompira necim dezinfikovati. To niko nije pisao a mislim da bi bilo veoma korisno
secem obicnim skalpelom nije skup a uzmem nov cist nozic
 
ja sam cuo da treba pre svakog presecanja potopiti noz u alkohol radi dezinfekvije,da se nebi virusi prenosili sa krtole na krtolu
Post je spojen: [time]1300043669[/time]
_________________________________________________
naravno i gljive i bakterije,ali virusi su najgori
 
Nazad
Vrh