Krompir

Izvadio i pokupio kleopatru sa nesto manje od 25 ari... Fala bogu pa nema busenja, jako malo nesto. Nekih 3-5 ari je uhvatila plamenjaca bas dobro i jos je dodatno napravila stete u manjoj meri na delovima... Zaboravio sam koliko je osetljiva na plamenjacu. Uglavnom, neselektiran je dao oko 1.1 vagona, nadam se da ce biti 3 vagona/ha kad prodje selektor. Uskoro dolaze na red bela rosa, marabel, vivijan, dzeli i bernina. Trebalo bi da budu dosta bolje, doduse vivijan i dzeli su pokazale takodje srednju do vecu osetljivost na plamenjacu. Moja greska :(

- - - - - - - - - -

Nakupac mi nudio 18 dinara za prvu klasu... Cujem da ide i po 12.-15. din na sabackoj pijaci.
 
I tako... Bela rosa prinos 5.5 vagona po hektaru neselektovano, mada slabo ima krtola ispod 45mm, 10% mozda. Videcemo. Zavrseno i uskladisteno tik pred kisu :) Da nije bila poveca dolja na parceli i onih kisa s proleca, mislim da bi izgurala jos koju tonu. Predsetveno 1 tona/ha 8:16:24, malo se preteralo sa senkorom pa je bolovao, nesto losija obrada zemljista te je bilo i culevito, dva spartanja, 250kg/ha KAN-a kao prihrana... Zadovoljan prinosom. Ostale cetiri sorte dale su od 4. do 5. vagona, s tim sto su neke (vivijan i dzeli) imali plamenjace. Opet, dobro su se pokazale s obzirom na okolnosti.
 
Ja sam ove godine imao recimo pet prskanja od plamenjace, seme sam platio posteno, nemam kombajn, znaci nadnice, dzakovi, selektovanje i tako dalje, troskovi skacu... I kada rodi 5.5 vagona po hektaru i cena mu 13. dinara, isplati se, ali kada pogledas koliko, onda ispada da je bilo bolje posejati zito ili kuruz ili soju i samo ovrses i predas. Mada ja se nadam da ce do novembra biti nesto bolje cene. Ne mirise mi bas da ce biti kao prosle godine, ali opet, sve je bolje nego ova mizerija.
 
25. dinara sam dobijao maksimala, nista ispod 20. nisam prodao. Jedna tura od 2. vagona neselektovane agrije koja je imala sigurno 25% krtola ispod 45mm otisla je u velikim dzakovima po 20. To je bio dobar dil.
 
Mislim ne vise od dva-tri puta, u vegetaciji je bilo dosta padavina u poredjenju sa proslom godinom, 2013, 2012 i sl. Selektiranje cu imati izdatak tri dnevnice dnevno, oko dva vagona na dan ide, moj je selektor.
 
Oko 10 ari sadimo pod krompirom, vise sorti, jedno okopavanje, jedno prskanje protiv buba zlatica. Danas smo ih vadili (motikom) i bice oko 13 dzakova po 50 kg +7 dzakova od sa druge parcele sto nam je vise nego dovoljno za zimu.
 
Ove godine od krompira nista. Nasadjeno 40kg, uhvatio ga mraz nakon nicanja, u toku vegetacije prskao ga 3x protiv zlatica ujedno dao prihranu, protiv trulezi i plamenjace. Navodnjavao 2x, medjutim, krenu trava od stajnjaka u samom redu gde je krompir jer nisam prskao protiv trave. Krompira ima po 10 do 12 po korenu ali sitnih, mozda ima malo vise od 50kg.

Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
E sve to ima svoje kad usporedim prošlu godinu i ovu.
Mogu samo reći da je bilo do sjemena , malo agrocala bacili i na kraju sve yara i na sliki se vidi učinak i sad znam da budem zaradio.
 
Zna li neko ovde koliko kosta Force 0.5 od syngente? Uzeo sam 15ak kila na prolece, pokvario mi se depozitor, i nisam ni kilu potrosio. Sad hocu da ga prodam, pa se pitam kolko da cenim.
 
Moze sutra odgovor kad proverim u firmi...
Nego pitanje jedno sta cemo raditi nagodinu za yemljisni insekticid kad nema goldora..
 
Eto, ja sam mislio da goldor zamenim forsom, ali glupi depozitor se pokvari... Ja vec ove godine nisam mogao da nabavim goldor. Ove godine nije me napadalo skoro nista. I sad razmisljam da prodam i depozitor :)
 
Nazad
Vrh