Krompir

Kako zaustaviti klijanje krumira koji je ostavljen kao sjeme za sjetvu iduče godine ?
Naravno ,radi se o maliom količinama za osobne potrebe
 
I kod mene ide 22-24... Nego, kako se vi ljudi borite protiv busenja krompira, od zicara i onog puza golaca, koji inace jede kupus? Ove godine sam imao vecih problema... Za vece rupe znam sigurno da je puz, jer sam ga nalazio, a u manjim rupa nisam nalazio nista, pa nisam ni siguran sta je.
 
I kod mene ide 22-24... Nego, kako se vi ljudi borite protiv busenja krompira, od zicara i onog puza golaca, koji inace jede kupus? Ove godine sam imao vecih problema... Za vece rupe znam sigurno da je puz, jer sam ga nalazio, a u manjim rupa nisam nalazio nista, pa nisam ni siguran sta je.

one male rupe su sigurno od žičara ,a one veće su ti puževi(golaći) uradili 100%
 
Naidjem na Goldor Bait preparat... Kazu 10kg/ha, ali da se koristi specijalni depozitor koji bi ga smestao u zemljiste kroz sadnju krompira dakle maltene u korenov sistem. Da li je neko koristio ovaj preparat, i da li ga je koristio na neki drugi nacin ( mozda pri pripremi zemljista pred sadnju, ili zaoravanjem )?
 
Kolega u apatinu ga je koristio kaže da je insekticid no 1 sto se tiče podzemne gamadi.
On je mešao goldor i foximi unosio ga u zemljište sa žitnom sejačicom pomešano sa an-om.
Rezultat je bio odličan i kaže da će ga i sledeće godine koristiti.Basf je nudio i neke depozitore na zajam bez nadoknade baš za taj goldor ali kako udesiti na tip sadilice i doći na red to nemam pojma..
Inače goldor bait je aktivna materija fipronil a to je regent nekadašnji nanešen na prekrupu kukuruza...
Kod mene katastrofa 50 posto krompira je izjedeno od puževa i eno ga prebiram i bacam na đubrenik.Verovatno zato što je predusev karfiol.
Nisam znao da ta gamad može da nanese toliku štetu krtolama krompira.
 
A kada je unosio u zemljiste? Jel odma po unosenju sadio ili je prvo promesao zemlju setvospremacem ili cimegod?
Moram naci nacin kako to da doziram, jer 10kg/ha nije lako rasprostreti rukom ili rasturivacem tek da ne pricam. Nisam siguran da bi oni to dali na zajam manjim proizvodjacima, ja to radim tek na 2-3 ha. Hvala na odgovoru zemljak
 
Najlakši način za zaštitu krumpira od zemljišnih štetnika je prskanje sadnog materijala prije sanje u gajbicama.To se je odrađivalo Prestige -om dok je bio na tržištu.U EU je on povučen,možda se kod vas još može nabaviti.Imidakloprid će to isto na isti način napraviti - to je Confidor,Dalli.I Actara to može napraviti,samo nisam sigurna hoće li oni i puževe uništiti,ali žičnjake i grčice hoće.
Puževi su i kod nas sve veći problem,i dok ne dođe jedna poštena suša nećemo ih se samo tako riješiti.
 
Evo kod nas je bila susa i to samo takva prethodne dve godine, pa opet, puzeva ima. Moram priznati da kod mene mnogo manje stete pravi puz od zicara i grcice... Spazio sam ja Prestiz u agrosavinim brosurama, dakle pretpostavljam da ga prave i sada i da se moze naci. Ipak, nekako, koliko god te radnje izgledale mucne ( rasporedjivanje malih kolicina granuliranog, praskastog preparata na hektaru ili prskanje svakog semenskog krompira ) nekako ova opcija sa granulama izgleda manje bolna :) Ali, opet, ako ne smislim dobar nacin da rasporedim 10kg Goldara na hektaru ja cu svakako probati sa Prestizom. Problem mi je to malo jer dobijam semenski u dzakovima od 40 kg, pa bih morao svaki dzak da izrucujem, poprscem, pa opet vracam u dzak. Sto se mora, nije tesko :)
 
Poslednja izmena:
Eto, kao sto sam i mislio. Oni daju ili izdaju za dz samo vecim proizvodjacima gde ja ne spadam sa moja 2-3 ha, ali, postoje nasi mali vredni "kinezi" koji kopiraju te preskupe elektronske dozere i moze se kupiti. Cena je i vise nego pristupacna s obzirom koliko spasava, 250e. Nadam se da se ovo ne smatra reklamiranjem, jer mnogima moze pomoci, jer takav dozer moze imati vise primena. :)
 
Kolega u apatinu ga je koristio kaže da je insekticid no 1 sto se tiče podzemne gamadi.
On je mešao goldor i foximi unosio ga u zemljište sa žitnom sejačicom pomešano sa an-om.
Rezultat je bio odličan i kaže da će ga i sledeće godine koristiti.Basf je nudio i neke depozitore na zajam bez nadoknade baš za taj goldor ali kako udesiti na tip sadilice i doći na red to nemam pojma..
Inače goldor bait je aktivna materija fipronil a to je regent nekadašnji nanešen na prekrupu kukuruza...
Kod mene katastrofa 50 posto krompira je izjedeno od puževa i eno ga prebiram i bacam na đubrenik.Verovatno zato što je predusev karfiol.
Nisam znao da ta gamad može da nanese toliku štetu krtolama krompira.

Ljubek i ja sam imao karfiol kao predusev a nisu dirali puževi
 
Povadjen je i ide u trap, nadajuci se boljoj ceni :D

2014-10-13-0901.jpg
 
Nazad
Vrh