Krompir

Kengur je napisao(la):
To sam pitao jer je jedan lik na pijaci kod nas rekao da je krompi Aladin, a ja poverovao_Ovako je lep samo se premisljam sta i koju sortu da sejem u bastu na prolece.Ipak ima ovde krompirdzija :D
probaj za ranu sortu kleopatru, a za malo kasniju kondor
 
A što bre ne bi uspelo.Svaka sorta je dobra na svoj način.Bitno je da ti znaš šta od nje želiš ili očekuješ.I onda opet stoji da što joj više daš više možeš i očekivati.
 
Zavisi za sta planiras krompir.
Dali za prodaju odmah po vadjenju?
Mladi krompir?
Koji se trazi na trzistu gde prodajete

beli, crveni
 
U Crnoj Gori se najvise sadi kenebek, inace razlika izmedju njega i drugih krompira po meni je ogromna, ne vizuelno vec pri spremanju i po ukusu.
 
Ja sam od 90 do 2000 - te godine sejao krompir uglavnom kondor , to je sorta zahvalna za rad jer je izuzetno krupan , najveci komad koji smo imali tezio je 1.25 kg ! Sad ima tu jedan problem , jedne godine kad smo ga prodavali kupac je pokusavao da nam obori cenu tvrdeci da je to sorta napravljena za ishranu stoke ?! Gledajuci krupnocu sorte ima logike ali je ukus potpuno korektan , ovo sam sve napisao zbog toga sto je plasman i naplata proizvoda najveci problem kod nas pa ovakve stvari moraju da se uzmu u obzir . Posle deset godina pauze ove godine planiram ponovo da pocnem sa krompirom pa cu sve informacije koje budem prikupio podeliti sa vama na forumu , inace pravi put da se dodje do dobre semenske robe je kupiti manju kolicinu elite iz uvoza - ja sam kupovao holandsku - zasejati i onda iduce godine imas original za koji znas da vredi kao seme !
 
Zdravo kolege "Krompirasi",
ja sam iz Vojvodine tačnije iz Južnog Banata i bavim se proizvodnjom merkantilnog krompira već nekih 7-9 godina.
Uvek dosad sam sejao crvenu sortu Kondor a sad bi da probam Desire... pa me
interesuje vaše iskustvo u poređenju dve sorte cevenog krompira Kondor i Dezire?(Vaše iskustvo?)

-Razlika između sorti ?
-Veličina krtola?
-Prinos?
-Čuvanje?
-Ukus?

Hvala unapred... :)
 
Hteo bih na jesen da kupim 700kg krompira za kucne potrebe posto mu je tada najjeftinija cena i da mi potraje do sledece jeseni,dakle 365 dana.
Da li je to moguce ili ce se krompir pokvariti?
Cuvao bih ga u podrumu gde je dosta hladno cak i preko leta i gde ima jako malo svetlosti,valjda je to dobra prostorija za cuvanje ?

Zanima me,jel moguce ocuvati krompir godinu dana,a da se ne pokvari ili da ne proklija?

Jedem puno krompira,pa mi je neisplativo da ga kupujem na prolece kad je visoka cena,vec bih kupio veliku kolicinu samo na jesen kad je kila oko 20 dinara...pa zbog toga pitam :D
 
moguce je ima prasak kojim se tretira krompir da ne klija,ja tako radim godinama sejem dosta krompira...prasak je braon boje ne mogu da se setim kako se zove(znaju u poljo apoteci)samo znam da ne uzimamo tuberajt prasak jako je otrovan i nije dobro tretirati krompir za jelo njime.
 
maki_vs je napisao(la):
moguce je ima prasak kojim se tretira krompir da ne klija,ja tako radim godinama sejem dosta krompira...prasak je braon boje ne mogu da se setim kako se zove(znaju u poljo apoteci)samo znam da ne uzimamo tuberajt prasak jako je otrovan i nije dobro tretirati krompir za jelo njime.
neostop :D
 
nadji tecni oblik iste aktivne materije, lakse se radi, nema efekat boje (crveni i beli krompir), itd.,
obicno ide 1 lit. na 25 tona krompira.
Primenjuje se prskanjem po plodovima.
Cena po 1 toni tretiranog krompira je oko 250-300 din.
 
Baš se sad i žena i ja dogovaramo da sejemo krompir na malo veće parče.Četiri godine smo pauzirali.
 
zdravo svima,dali neko moze da mi kaze koliko kilograma treba semenskog krompira posejati na jedan hektar zemlje
 
Nazad
Vrh