Krompir

Ridomil Gold plus je sa bakarnim-oksihloridom,a bakar nije previse kompatibilan sa ostalim preparatima.Medjutim nigde nije naslovljeno da se ovaj Ridomil ne mesa sa piretroidima u koje spada talstar.Najbolje je da procentualno uputstvu smesas manju dozu ovih preparata i ostavis neko vreme da vidis reakciju.Ukoliko se smesa ne odvaja,nema neke druge reakcije,moguce je da su kompatibilni.
 
utarzaniso se krompir

ima li neko ideju šta da se radi posle cvetanja
kopao sam ga 3x i đubrio junački i zagrnuo i bilo sve pod kontrolom do cvetanja unazad 7 dana utravnatilo se kao u prašumi
voleo bi nečim da ga isprskam pošto se sklopio i nemogu mu ništa kad čupam travu vadim i krompir
 
isprskaj ga kalijumom a protiv trave ne mozes nista, ostavis je za rucnu kosu kad mu dodje vreme za vadjenje, ja sam moj prksao zanatom ali usled padavina prihrane preko lista i vestakom opet je ima
 
Treba mi pomoć...rovac mi napada krompir, pa sam odlučio da ga izvadim...čime da ga zaštitim protiv truleži. u prodavnici su mi preporučili Switch 62,5 WG ili ZATO 50 WG, oba služe da se zaštiti voće od truleži u skladištima, međutim treba da se tretira 14 dana pre berbe...a mislim da će za 14 dana biti mnooogo manje krompira. i nisam siguran da li deluje preko lista ili preko ploda...Kasno je za GALITION ili neko slično sredstvo...
 
Mislim ja da on trune i kvari u zemlji zato što ga peče Sunce. Imam i ja sličan problem. Jako je dobro rodio, krupan je, ali dosta se i baca odmah na njivi. Mislim da je u mom slučaju razlog dobrim delom moja greška - neprilagođenost agrotehnike tipu zemljišta. Prirodni uslovi su takvi kakvi jesu, a mi im se moramo prilagoditi jer ne možemo na njih da utičemo. Planiram dogodine da probam na prvoj klasi zemlje sa dubljom osnovnom obradom, dubljom sadnjom i tri zagrtanja.

Ove godine imam krompir na pesku gde tokom celog dana peče kao u pustinji. Pre podne tuče :cool: s jedne strane u banak, u podne odozgo, a predveče sa druge strane. Peče se ravnomerno sa svih strana kao prasence na ražnju. ::suncanje::
 
Raspitao sam se još malo o tome i razmenio mišljenja sa iskusnijim kolegama. Iste simptome na krompiru ima i moj rođak stotinak kilometara južno od mene. Mi izgleda da imamo problem sa zaraženim semenom.
 
Juce izvadjen krompir nasadjeno 30kg semenskog, 20kg riviere i 10kg Aladina ukupan prinos oko 200kg, riviera je malo slabije nikla jer je sadjen slabo naklijao, jednom zagrnut, nekoliko puta prihranjem sa 3x20 folijarnio zasticen 2 puta protiv lamenjace i protiv zlatica, navodnjavan, u sadnji korisnjene 3x15 a u zagrtanju kan. Nauk za sledecu godinu kupiti semenski krompir mesec dana pre planirane sadnje i staviti ga u toploj prostoriji kako bi naklijao i takav saditi.
 
Ja sam prvi put ove godine kupio selekcionisano seme, ali samo za sadnju u baštu pored kuće. To je bilo malo pakovanje sa 50 krompira manje veličine, ali je rezultat takav da se više neći zezati sa sejanjem domaćeg krompira. A ovo sa kupovinom malo ranije mi deluje takođe zgodno.
 
Meni su za kupovinu ranije najmanje mesec dana preporucili iskusni poljoprivrednici od kude Juznu Moravu :) i stvarno krompir koji nije imao kliceili ih je imao vrlo malo mnogo kasnije je nikao uvatila ga vrucina uprkos navodnjavanju opet je njegova stabljika bila manja a samim tim i manji prinos
 
Ja sam posejao 700 kg Aladina iz prodavnice, deklarisano seme dakle i sav je bolestan. Sumnjam na semenski krompir jer nema šta drugo da mu fali. Od nabavke semenske krtole do sadnje je čuvano u hladnom magacinu i ne zajedno sa konzumnim ili kakvim drugim krompirom. Primenjena je puna agrotehnika. Nađubren je Yara đubrivom odgovarajuće formulacije. Prskan je u pravom trenutku protiv zlatica i preventivno protiv plamenjače sa prehranom preko lista, kad već teram prskalicu. Ja i ne znam za prskanje bez prehrane ujedno. Sve sam mu dao i rodio je odlično, ali 40% roda bacam odmah na njivi. Isto to ima i komšija i rođak, a i od mnogih sam još čuo i u novinama čitao za tu bolest truleži krtole.
 
Ne znam, mislim da nema. Ako mislimo na isto, ja bih rekao da je to nešto bakterijski jer taj pokvaren krompir užasno smrdi. U principu, bakterije se uništavaju baktericidima i sredstvima za dezinfekciju ali kako da apliciraš bilo kakvo sredstvo na mladu krtolu koja se formira ispod zemlje? Oko čuvanja semena postoje pravila da se skladište dezinfikuje pre unošenja semenske krtole, da se održava na optimalnoj temperaturi i provetrava. Ako se radi sa sečenom krupnijom semenskom krtolom, onda se nož mora dezinfikovati formalinom itd. ali to je sve samo preventiva, tj. sprečavanje širenja zaraze.
 
Prošle godine sam eksperimentisao sa paprikom a sada ću eksperiment da primenim na krompiru.Pred zadnju berbu sam papriku kao i obočno tretirao sodom bikarbonom sa malo pojačanom koncetracijom .Paprika obrana i istrešena pod košaru onako na gomilu oko jedne tone .Rezultat je sledeći.nijedna paprika koja je bila oštećena nije trunula nego se sasušila ,isto se desilo i sa onom neobranom paprikom ,ostala je na stabljici i tako se osušila .napominjem nije bilo nikakvog smrada koji zna da se oseti kad trune paprika .Sada ću to uraditi sa krompirom.Pošto sam ga povadio sa nepunih 3 ara oko 500kg pre nego što ga potrpam u džakove poprskaću ga rastvorom sode bikarbone (jedna supena kašika na 10l vode)prosušiti i onda ga potrpati u džakove .verijem da će učinak biti isti jer nemožeš videti dali je svaki krompir 100% zdrav pa da ga takvog i utrapiš.Isti rezultat imam i kod paradajza. pa vi probajte jednu manju količinu ili čak ove pkvarene i oštećene tretirajte ovako pa da vidimo rezultate .:ppozdrav:
 
Sutra špricam izbiranu gajbicu onog što je tek počeo da se kvari. Tu barem nemam šta da izgubim.

- - - - - - - - - -

Ta trulež, sve mi se više čini, nije od sunca. Krompir koji se zatekao nešto pliće i peklo ga sunce je blago smežuran i uveo, a takvih ima recimo <1%, dok trulavih(bolesnih) kao što rekoh oko 40%, odnosno skoro svaki drugi.
 
Ja sam imao ovakav problem prosle godine sa krompirom Amorosa,50 % sam bacio na njivi a od ovih drugih 50 % jos namanje 30 % mi je propalo u skladistu.Kad je poceo da se kvari nijemu bilo spasa,truljenje se nije ni na jednom krompiru zaustavilo.Ubedjen sam da je do semena jer i ove godine je sunce peklo a nemam ovakve simptome.
 
Neznam šta se dešavalo ali mnogo veći procenat skuvanog i oštećenog sam imao kod zagrnutog nego na 2 reda koji mi je ostao u travi i nezagrnut a još i žuti pesak.izgleda da ga je trava spasila od prevelike toplote a i noću se brže ohladio a možda zavisi od samog krompira .
 
Nije to u pitanju nego si po svoj prilici ove godine u'vatio ispravnu turu semena. Imam ja ove godine i deo parcele gde je više zatravljeno uskolisnim korovima koji su relativno kasno nikli. Prave ti korovi solidnu zasenu, otprilike kao i ona mreža za zasenu voćnjaka i plastenika ali nije mu pomoglo. Na tim mestima gde ima te trave je jednako truo kao i svuda. Čak sam nalazio i da se rizom zubače ubuši u krtolu.
 
Nazad
Vrh