Krompir

Danas u Valjevu u dosta prodavnica 79 din za kg. krompira...Na pijaci od 65 do 70.

znaci da sadimo,jer realno ne moze biti na jesen ispod 30-40din nikako

sta mislite o RIVIERI kakva su iskustva,za koju sortu treba najmanje muke da se odgaji

:ppozdrav:
 
cena krompira je visoka jer ga nema napolju(inostranstvu) a ne jer se stvara manjak na nasem trzistu
 
kako zahtevna :sta: ja imam povrsinu oko 70ari pa bi na prolece posadio krompir,nikad ga nisam do sada na veliko gajio.Ne bi stedeo sto se tice novca,glavno bi mi bilo da ne moram svakih 10 dana da nesto radim u njemu,stavio bi i kap po kap,imam drugu kulturu kojoj moram da se posvetim vise a krompir eto usput...

sta da odaberem,koju sortu :sta:

:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Prvo pozdrav svim ovogodisnjim proizvodjacima krompira.Ja sam jedan od onih koji su digli ruke od njegove proizvodnje od prije 4 godine.Citajuci vase postove vidim da vas je vecinu privukla ovogodisnja solidna cijena.Neko je napisao da je ovakva cijena svakih 6-7 godina sto je tacno.To je jedini razlog sto sam odustao od njega,a radio sam ga na 2-3 ha.Prinosi su bili od 3.5-4.5 tona na 1000 kvadrata.Posto imam prilicno iskustvo pokusacu da vam pomognem koliko mogu.Evo kako mi u lijevcu to radimo.1-sjeme,holandskoili njemacko nikako svoje,razlika u rodu i do pola.2-naklijalo sjeme rezemo na jednu klicu za rane sorte,a jednu do dvije klice za kasne sorte.Naj bolja je sjetva do kraja marta.Bacamo 100-120kg 7-20-30,a prva prihrana pred zagrtanje.Obicno radimo tri prihrane sa kanom.Zalijevanje se podrazumjeva nakon prihrane.Kad krompir cvjeta zalijevanje treba da je cesce jer tad krompir jedra.Koristim cijevi 70ke ,na svakoj cijevi rasprskivac i drzim pod vodom cetiri sata.Zastita od plamenjace i crne pjegavosti je obavezna.Sto se tice sorti ja sam sijao vecinu koju ste vi nabrojali .Kondor je jedna od najrodnijih sorti ali i najneukusnijih,moja preporuka je dezire ili marabel,a od ranih bijelih sorti adora i jerla.Rivijera je ipak malo kasnija od ove dvije sorte.Za sada toliko ako imate sta da pitate slobodno. :cao:
 
amac86rs.................HVALA nisam dobro procitao

bosserb..................sta meni savetujes,koju sortu,ja cu da prodajem na dzakove verovatno,interesuje me samo dobar prinos i lep izgled na oko a ukus mi je nebitan...
Na parceli je baceno kokosje djubre 5tona po ha,kreca dosta i NPK sa Mg 2 posto oko 300kg,pa uzorano,tanjirano...sve u novembru 2010
Vode cu imati zemlja je jako duboka i dobra,to je to...
 
MALINAR je napisao(la):
Danas u Valjevu u dosta prodavnica 79 din za kg. krompira...Na pijaci od 65 do 70.

znaci da sadimo,jer realno ne moze biti na jesen ispod 30-40din nikako

sta mislite o RIVIERI kakva su iskustva,za koju sortu treba najmanje muke da se odgaji
Dobra je sorta ali nije za prezimljavanje ne moze dugo da stoji posle vadjenja ali je extra ran.... a za vikend kod mene na pijaci krompir na malo 80-100 dinara
:ppozdrav:
 
Malinar.-Pa rekao sam ,Ako hoces prinos onda mozes Kondor ali ga moras prodati do marta sledece godine jer cim u proljece ugrije brzo vene i sav se pomreza.SRETNO. :cao:
 
U Valjevu nigde nema semenskog krompira iz uvoza,samo domaci koji je dosta krupan...Da li sme da se sece na pola,krupniji je dosta od jajeta... :sta:
 
Danas smo kupili semenski krompir po 70 RSD, beli i crveni, ali manje količine, čisto da imamo za nas ! ::namigivanje::
 
Ovako to ja radim. Sijem iskljucivo Jaerlu Holandsku HZPC , za ranu prodaju.Sijem obicno oko jednog hektara i rasprodam do pola ljeta. Sijem obavezno po ugari , i tad je zaoran stajnjak oko 15 jednoosovinskih prikolica na hektar.Sad u proljece ide1200 kg/h petnaestice pod spremac (ako zemlja nije dobro izmrzla onda ide tanjiraca).Kod oba orudja sto dublje, i sto sitnije spremiti zemlju.Protiv crva ne tretiram ni zemlju ni sjeme, jer se rano povadi krompir, a na mojoj zemlji crv busi plod tek u drugoj polovini ljeta.Sijem sa masinom slicnom kao na Borkovom klipu, s tim da treba obratiti paznju na dubinu sjetve, tj.na diskove koji prave onu kulu na redovima.Nevalja da se iz zemlje vide klice, ali ne treba ni "sahraniti" sjeme zbog eventualnog pada temper. posle sjetve i otezanog nicanja.Nisam rekao da sijem sjeceno sjeme na svako oko, sa klicom.Poslije sjetve ne prscem dubinski jer jaerla nije bas u ljubavi sa dubinskim, ali zemlja je prije oranja prosle godine dakle po strnjiku( strnjici) tretirana totalom tako da korov nije problem.Od momenta kad biljke naprave sklop u redovima uzduzno i pocnu da se sire na strane moze se krompir zagrtati, pa sve dok traktor moze proci bez gazenja biljaka, ali to cesto zavisi od vremenskih prilika.Tada obicno ide i prvo prskanje protiv zlatice i ide za 2 nedjelje drugo. Ako je godina vlazna tad je vrijeme i za prskanje protiv plamenjace (poslije prskanja treba omoguciti da se list sto brze osusi,ne smije ga uhvatiti vecernja rosa, inace nema efekta, najbolje u podne), mada sa tim nemam problema.Krompir zalijem 3_4 puta, zavisi od godine i to je to.Da ,posto ja vadim krompir rano dok je stabljika jos jaka i zelena moram istu da prvo pokosim . :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1299798006[/time]
_________________________________________________
Zaboravio sam da kazem, na 1 ha ide sjemena.Kalibraza 35_55 oko 800kg.
Kalibraza 55_65 oko 1000kg.Kod nas je cijena ovog prvog 1,4 km/kg, a krupniji 1,2 km/kg.
 
Gore sam procitao neke smijesne cifre za prinos,Ovo sto kaze bosserb je ok. za prinos, sve ispod 30 tona/ha je jako lose. ::lose::
 
MALINAR je napisao(la):
U Valjevu nigde nema semenskog krompira iz uvoza,samo domaci koji je dosta krupan...Da li sme da se sece na pola,krupniji je dosta od jajeta... :sta:
Prijatelju,krompir kalibraze 55/65 sjecemo u vise djelova,odnosno zavisi koliko ima klica.Tako od jednog gomolja dobijemo 5-6 kriski.Tako iskrizan krompir ceka par dana da se malo osusi presjek.Na jedan dunum ide od 120-150 kg.
 
bosserb je napisao(la):
MALINAR je napisao(la):
U Valjevu nigde nema semenskog krompira iz uvoza,samo domaci koji je dosta krupan...Da li sme da se sece na pola,krupniji je dosta od jajeta... :sta:
Prijatelju,krompir kalibraze 55/65 sjecemo u vise djelova,odnosno zavisi koliko ima klica.Tako od jednog gomolja dobijemo 5-6 kriski.Tako iskrizan krompir ceka par dana da se malo osusi presjek.Na jedan dunum ide od 120-150 kg.

hvala ti... :ppozdrav: Ako sam dobro razumeo,smem da presecem svaki krompir na par delova,zavisno od broja klica,secem po duzini da dobijem kriske kao od pomorandze npr...Sacekam par dana,i odmah sadim bez ikakve posebne pripreme kao i kad sejem cele krompire.Da li cu prinos da imam isti kao i kod normalne sadnje celih :sta:
 
@ malinar vrlo cesto od secenih krompira bude i veci prinos nego kod celih. bitnija stvar ti je da mu das dosta djubreta i da ti je seme odgovarajuce elita ,pa original pa prva reprodukcija.
 
@ Malinar dobro si shvatio.Ako sadis citav krompir imat ces samo vise sitnog kromrira koji nema trzisnu vrijednost a ako sadis iskrizan imat ces 80%krupnog.Kako si mi objasnio da si zemlju potorio stajnjakom ,oodlicno,samo pripazi ma plamenjacu ,imas azota za izvoz :haha:.Eto valjda sam zaradio koju sadnicu maline :cao:
 
@boserb
a kakva iskustva imas sa madjarskim semenom? pakuje se po 50 kom u maloj mrezici i dosta je sitne kalibracije... :sta: :sta:
 
@ Berar.Sa madjarskim sortama nemam iskustva.Da li neko sije Faluku,bijela sorta ,vrlo prinosna,kifla oblika? ::vadjenje_repe::
 
Nazad
Vrh