Krompir

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Krompir se do pre par godina gajio za svoje lične potreba prilično često u našem kraju. Međutim u poslednje vreme, su ljudi čini mi se odustali od te prakse. Sada svi uglavnom kupujemo od velikih proizvođača. Jedan moj kolega je nekoliko godina zaredom gajio krompir i sve je prodavao preko sindikalnih organizacija po firmama. I to je gajio uvek na nekoliko hektara, mada kaže da je mogao i mnogo više da proda na taj način. Sada se malo više okrenuo ka gajenju paprike i karfiola.

Dali se neko od vas upuštao u veću proizvodnju krompira, jer je plasman krompira preko sindikata prilično siguran i može se mnogo ranije ugovoriti.
 
Zadnje 3-4 godine nisam sejao a pre toga 10-11 godina zaredom.
Krompir je kultura koja svake sedme godine uspe ljudski i bude mu dobra cena.Nemam puno zemlje koja izlazi na reku a krompir traži dosta vode pa ako ga ne zaliješ tri-četiri puta kada mu je najpotrebnije onda nema ništa od roda.Sejao sam najviše 5 jutara.
Sa plasmanom nisam imao problema jer sam preko sindikata prodavao firmama na nekoliko rata.
Kod čuvanja je problem jer nesme da smrzne.To mi je bio najveći problem jer nisam imao dobro skladište pa sam morao da sve prodam do zime, eventualno 1-1,5 vagona da sačuvam za proleće za prodaju kada mu je cena bolja.
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kolega je moj sijao i uspeo je da proda sa dva hektara krompir preko sindikata, ali se namučio sa krompirovom zlaticom jer prvo sretstvo koje je koristio za suzbijanje krompirove zlatie nije dalo rezultate. Mislim dalo ih je ali u isuviše bledom dejstvu, kao da je bilo izlapelo, mada se nalazilo u orginalnoj anbalaži. Tek je sa drugim sredstvom uspeo da suzbije štetočinu. Neznam tačno kako se zvalo, ali ću ga pitati.
 
Ja sam ga sadio lani jutro i dobio 20 tona. Posadio sam i jucer jutro pa kako bude. lani je cijena bila 178 eura za tonu. Prodao sam sve za konzum.
 
Koliko se kreće cena semenskog krompira u Hrvatskoj i koji su sortu posejao?
 
Cijena za krupniji 35-55 mm je oko 1 euro sa pdv-om, a sitiniji 28-35 mm je 1.50 euro. Dosta skupo s obzirom koliko ga se sadi po povrsini.
Ja sam posadio zuti sorte marabel i crveni sorte laura
 
@ cabage

Dali sam poseduješ kalibrator za krompir ili ti to neko odradi uslužno. Nešto razmišljam da to nebi trebalo biti komplikovano ni za napraviti. Bar onima koji se razumeju u bravariju, za mene kao stolara to je špansko selo.
 
Valjda mislis na sortiranje krumpira pri pakiranju i prodaji? Nemam nikakav kalibrator s obzirom da su dosta ujednaceni gomolji. Sitne ostavim na njivi a ostalo ide ili sve zajedno ili u dvije klase, krupniji i sitniji. Nije potrebno kalibrirati za sada. Mislim da necu vise saditi krumpir, s obzirom da nemam dovoljno povrsine, a malo mi se nece.
 
novii je napisao(la):
za mene kao stolara to je špansko selo.
Na drveni ram prikujes zicanu mrezu koju si od mrezara narucio po velicini okca koja ti odgovara. Postavis blagi pad.izpod meces sledecu sitniju kalibraciju :ppozdrav:
 
cabage je napisao(la):
Cijena za krupniji 35-55 mm je oko 1 euro sa pdv-om, a sitiniji 28-35 mm je 1.50 euro. Dosta skupo s obzirom koliko ga se sadi po povrsini.
Ja sam posadio zuti sorte marabel i crveni sorte laura

Seme prva klasa , orginal ili ? Ako se ne varam krupnija kalibracija ide oko 2,5 tona semena / ha a sitnija do 2 t/h
 
Mislim da nije prerano za pocenu ovogodisnjeg roda :cao: Zamolio bi da se izjasnite :bravo: kolko da spremim ::novac::
 
A ide ga dosta na hektar, ne bih sad točno znao. Krupnijega može i preko dvije tone, ako je jako krupan. Sitniji i manje, stvarno ne znam točno. Sadio sam i krupniji i sitniji.
Izgleda dosta dobro, no ne dajem procjene unaprijed. :ppozdrav:
 
OK, sada je već verovatno povađen krompir pa ne bi škodilo da se vidi ko je imao kakve prinose sa kojim sortama. I kakva ste zaštitna sretstva koristili za krompir ?
 
40 t/ha. Sorta Laura i Marabel. Nije bilo razlike u prinosu. Bez navodnjavanja. Puuuuno stajnjaka.
 
na 1,5hektara sam imao prinos 35tona krompira,ZEMLJA JE BILA OK dugo nije bila obradjivana uradio sam je dobrim stajskim gnojejnem to je sve i dubokim oranjem krompir je prva klasa .pitnje forumasima sta misle o tom prinosu? :bravo:
 
Mislim da ti je prinos dobar, ja sam na 2ha imao prinos od 48t krompira.
 
Kada moze poceti da se sadi krompir? Posto cu ga saditi rucno (samo za kucne potrebe) da li je dobro staviti u kucicu i stajskog djubriva pa na njega krompir? Koliko rastojanje ide izmedju kucica a koliko izmedju redova ?
 
ilijat,pošto vidim da ti niko nije odgovorio,ja ću ti reći da smo mi na ovom delu fruške gore tek juče počeli sa radovima u bašti.neki su odmah posadili krompir.inače krompir sesadi u kućice na rastojanju 60x20-25cm.moje komšije u svaku kućicu stave i malo stajnjaka :cao:
 
Posle mrazeva,Zato nemozes reci datum! Slab mraz nije problem ali posto krompir ide plitko bolje sacekati "smrznute svetce" (Ne poznajem domaci izraz, izvinte)
 
Nazad
Vrh