Chat 8

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas je 630 godina od Kosovske bitke.
Red je da se podsetimo bar mi,kad se Vucic boji da ne naljuti Haradinaja pa ovako gromoglasno cuti.
Ja bih ga podsetio na reci Osvalda Spenglera


„Основни појам сваког живог обичаја је част. Све друго – верност, смерност, храброст, витештво, самоконтрола, одлучност – све је већ укључено у тај појам. А част је ствар крви, не разума. Част сталежа, породице, човека и жене, народа и отаџбине, част сељака, војника, чак и бандита – значи да живот једне личности има извесне вредности, да има историјски ранг, одстојање, племство. Поседовање части значи скоро колико и поседовање расе.
Супротност томе су терситске природе, душе из кола, гомила, >>згази ме, али ме пусти да живим<<. Поднети увреду, заборавити пораз, кукати пред непријатељем – то су све знаци безвредносног живота који је постао излишан.“



<span style="color: rgb(0, 0, 0); font-family: Verdana, Arial, sans-serif; background-color: rgb(239, 239, 239);">
 
Po novinama i na TV kreće kampanja da se sadi borovnica.

A kad gledam kako neki podigli voćnjake, sve mlade sadnice, a već zatravilo, valjda imali višak para, pa ajd da investiraju u voćnjake, a ne razmišljaju da tu ima da se radi dok ne stigne do roda, a tek kad doguraju do berbe...
 
Moba na selu :osmeh: Na 236 bala doslo nas 10, pa me rasporedili za rucak :haha: Izgoreo sam gore nego da sam tovari, laksi sam za 5kg minimum :osmeh:

Srnetina, vepric i nista vise :osmeh:

i5vw5i.jpg


Pijanih vec ima Al da ne brukam komsije da kacim slike :osmeh:, a ja sa vode prelazim na pivo.
 
Novinari u želji da im tema bude BUM, uvek sve preuveličaju. Tako vidim da su mnogi verujući novinskim člancima pretvorili njive 1. klase u voćnjake. Sade lešnike, orahe, aroniju, maline... I tako su orasi sa nekadašnjih 800din otkupne, pali na 400 pa i manje. Cena uvek zvuči privlačno a niko nije računao koliko godina mora da obrađuje-ulaže u parcelu da bi ubrao prvi rod.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Najgore je što ne žive ni blizu tih voćnjaka već u Beogradu.

Otkud im ideja da skrše brdo para u poljoprivredu ko da nisu mogli u neki biznis tamo gde žive da ulože. Ili misle da biljke same rastu i pare će da beru...
 
Momo, ne verujem da je to jasen. Crni jasen zna da ima tako hrapavu koru, ali nije to on. U stvari, teško je na slici oceniti. Ako to drvo ima plod u obliku leptira, onda jeste iz roda jasena ali je loše drvo.


Ima onih koje stečeno bogatstvo ne košta mnogo pa onda svoje frustracije leče na selu. Kupi zemlju, kombajn, traktore, montira silos pa krene da radi pšenicu. Kad vidi loš prihod i kvarovi, onda mu je kriv radnik koji vozi mašine. Pročita u novine da je lešnik skup pa uloži u sadnice lešnika i kaže kako su seljaci glupi.
A računica je prosta. Koliko su bogati seljaci koji žive na obroncima planina na kojima uspevaju borovnice, lešnik, orasi?
 
Ljudi van poljoprivrede poljoprivredu vide kao najbolji i najsigurniji način da svoje novce zarađene van poljoprivrede negde investiraju. Od svih vidova poljoprivrede o voćarstvu je stvorena slika kako je to poljoprivredni Eldorado, i nisam još čuo da neko van poljoprivrede kupuje zemlju da seje žito i kukuruz, ali zato je sve više podignutih voćnjaka od ljudi koji se do sad nisu bavili poljoprivredom.

Npr. kod nas je nikao lep zasad lešnika a gazda je vlasnik otpada, onda nekoliko višnjika je podignuto od strane privatnih autoprevoznika, neke od njih i lično poznajem i znam da se nikad pre tih višanja nisu bavili poljoprivredom. Kad sam jedog od njih pitao zašto baš višnje, rekao mi je da tu ima najmanje posla a siguran plasman i dobra zarada. Vreme će pokazati da li je tako...
 
Jes đoke malo ,kako vreme odmiče a sve više zasada tako i cena pada proizvodima,a to da nema posla samo budale neka u to veruju,jerdino oko čega nema posla ili najmanja ulaganja su u puževima i to ovim divljim,ne brineš o njima i ideš da ih skupljaš.
 
Pa najveci prevaranti su u vocarstvu, ti takozvani strucnjaci koji su to proucili :osmeh: Pa te on uvede u posao i obeca zaradu i to sigurnu jer zna ljude, pa isto zna ljude za sadnice, pa zna i koji je preparat najbolji za prskanje, pa sasvim slucajno zna i ljude koji ce i kap po kap da mu odrade jesu skuplji malo ali rade kvalitetno i kvalitetnim delovima, pa isto i za protivgradne mreze.Na kraju svi lepo zarade sem onog ko ulaze.

Pa tek kad dodju oni pametni pa odbace sve sto se do sad radilo nego izmisle nesto "novo" do sad ne vidjeno jeste skupo, al ima da se namlati para kad mu rodi na tone :haha:

Znam ja jednog koji je 50 000e spucao u voce eno ga trza glavom i ponekad prica sam sa sobom.Na cuvenu foru, lesnik, a dok ne stigne lesnik samo od tartufa ima da se vrati ulog i zaradi za odrzavanje dok ne stigne pun rod :haha:
 
Dukej, slazem se sa tobom. I u mojoj blizini se podizu zasadi. A pogotovo je trazena zemlja, i to bar 4-5ha u komadu, za podizanje vocnjaka izmedju Topole i Mladenovca. Jedno od tih sela su Belosavci. To je zemlja koja spada u Opstinu Topola, a opet je blizu Beograda tj nije skup porez. Udruzuju se vlasnici parcela i prodaju zemljiste i to po 250-300e po aru. Udruzuju se jer niko ne moze prodati samo svoj 1-2ha. Insistiraju na vecim parcelama.
A u mom selu je bum borovnica. Ima nekoliko zasada kompletno lepo odradjenih i ogradjenih. Izvoze borovnicu u EU sa sertifikatom Global GAP.
 
Nikada nisam pojurio ka lesnicima, paulovniji, puzevima, malinama u ravnicarskom kraju.....itd... Jedino ovo sa borovnicom stvarno funkcionise za sada. Ne samo sto se zasadi sire, nego i ovi sto su usli u igru i dobili rod, prodaju ga po visokoj ceni. Matematika stvarno postoji ko ima velike pare da ulozi.
Dva brata blizanca iz Kragujevca su dosli bas u moje selo, doveli posle jos nekoliko prijatelja, napravili udruzenje i izvoze svoje proizvode u EU. Mislim da su prodavali 1kg borovnice oko 4,5-5e.
Takodje, sve rade kako treba. Zasadi izgledaju sjajno. Citaju, placaju zastitare, kupili potrebnu osnovnu mehanizaciju i eto.
Ovo je samo jedan tekst od mnogih na internetu
https://www.agroklub.rs/vocarstvo/borovnica-u-hidroponiji/26345/
 
Ograde bar 2 metra visoke. I hektari ograđeni. Koje pare na to, a tek cena sadnice, pa protivgradne mreže, novi traktori i sve uz njih... Znaju ljudi da rade. A ne ko ja, ašovom kopam rupe za sadnice...
 
Viđao sam i mermer u ogradi voćnjaka, pa vikendica 300kvadrata sa bazenom.
Naftu da rađa ta parcela nebi je tako uredili. To se u dve reči zove pranje pare.
 
A da vidite borovnice tu na Zobnatici biće preko 500 ha,kao arapi vlasnici ,ako se promeni vlast ima tu šta da se češlja ,ali što jeste zabrinjavajuće je to da dobijaju subvencije.
 
Ljudi van poljoprivrede poljoprivredu vide kao najbolji i najsigurniji način da svoje novce zarađene van poljoprivrede negde investiraju. Od svih vidova poljoprivrede o voćarstvu je stvorena slika kako je to poljoprivredni Eldorado, i nisam još čuo da neko van poljoprivrede kupuje zemlju da seje žito i kukuruz, ali zato je sve više podignutih voćnjaka od ljudi koji se do sad nisu bavili poljoprivredom.

Npr. kod nas je nikao lep zasad lešnika a gazda je vlasnik otpada, onda nekoliko višnjika je podignuto od strane privatnih autoprevoznika, neke od njih i lično poznajem i znam da se nikad pre tih višanja nisu bavili poljoprivredom. Kad sam jedog od njih pitao zašto baš višnje, rekao mi je da tu ima najmanje posla a siguran plasman i dobra zarada. Vreme će pokazati da li je tako...
radimo se puno pa se doslo do novaca a proširivanje auto parka je komplikovano zbog nedostatka vozaca pa se novac gura na neke druge strane
nekad je bilo vozaca i previse ali odkako se neide u vojsku i nema autojedinice ponestalo nam je i radne snage :haha:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh