Chat 8

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
23 septembra 1893 povela je da radi prva termoelektrana na dorcolu koja je snabdevača javnu gradsku rasvetu. Do 1931 su elektrificirani skoro svi gradovi a do 1945 i sve varosice u Srbiji..
Nije sve nastalo kad je dosao copavi
Nije sve nastalo, al' su nestali drveni plugovi...

Elem, po informacijama koje imam, okosnicu elektroenergetskog sistema Srbije tog doba je činila termoelektrana u Vreocima sa instalisanom snagom od 12 MW (taman dovoljno da buržuji ne moraju da koriste petrolejke), a 60,3% kapaciteta elektroenergije u kraljevini je bilo u rukama stranog kapitala - http://www.znaci.net/00001/93_3.pdf - šta misliš koliko je od toga svega ostalo čitavo kad se WW2 završio?

Stvarno je sramota da, pored svih dostupnih informacija i ličnih iskustava, još uvek ima onih koji misle da su svi Srbi pre rata bili plavi i visoki, i da su, dok Stari nije "došao", orahe krcali qrchevima...


A što se mitova o jačini kraljevskog dinara tiče, koliko je meni poznato, sve bitne valute su ranije bile vezane za zlato, pa ne znam kako je srpsko zlato moglo da vredi više od francuskog - https://www.blic.rs/biznis/istorija...ad-4-para-volova-danas-250-grama-mesa/sghqecc

 
Dali se to uporedjuje Srbija pre drugog svetskog rata i Srbija u novoj eri 60,70,80 godina prosloga veka pa dali to treba uporedjivati jer Srbija iz doba Juge jedino sto nije ostvarila to je STO NISU OTISLI NA MESEC volim ja i Srbiju sa pocetka 20 veka i postujem ali zar treba to uporedjivati
 
Bilo je nekog napratka posle drugog svetskog rata ali bi napredak bio mnogo brzi da nije bilo socijalizma. Ekonomski je kocio napredak cele Jugoslavije, a nas je i teritorijalno skratio...
A jaki smo bili na isti nacin kao sto su subvencionisani strani investitori bitni za ekonomiju - samo u rezimskim medijima
 
Bilo je nekog napratka posle drugog svetskog rata ali bi napredak bio mnogo brzi da nije bilo socijalizma. Ekonomski je kocio napredak cele Jugoslavije, a nas je i teritorijalno skratio...
A jaki smo bili na isti nacin kao sto su subvencionisani strani investitori bitni za ekonomiju - samo u rezimskim medijima
Tz,tz,tz,tz,tz... Jesi li ti to možda 1997. godište? Jesi li uopšte pogledao ono što je sremac84 postavio i što je ponukalo neke da, umesto racionalno, reaguju emotivno?

Napisao si da bi napredak bio mnogo brži da nije bilo socijalizma. OK, evo već decenijama nemamo socijalizam - kako to da ne napredujemo brže? Kako to da sad zapravo nazadujemo na svakom polju (osim kriminala i nemorala)?

Napisao si da nas je teritorijalno skratio. Kako kad je Jugoslaviji dodato nekoliko hiljada km2 koji su pripadali Kraljevini Italiji?



https://vimeo.com/111108179


y3.jpg


http://www.yugopapir.com/2018/02/jugoslavija-pozajmljuje-novac.html
 
Neki danas tvrde da je kriv kralj, jer je zarad povećanja kraljevine izgubio budućnost Srbije.
Na nekim primerima iz sela vidim da ko su bili kapitalisti i nastavili da ćute i rade, sačuvali su bogatstvo kroz sve promene.
Nekima se rodio sin rasipnik pa im je gazdinstvo rasprodato bud zašto a sin svo vreme kukao na pretke kako su malo ostavili.
Od sirotinje, većina tvrdi da ne može da se zakapitali ako ti deda ne ostavi, pa kukaju na dedove pijandure dok i sami piju ispred zadruge.
Kukači i bukači u svakom primeru propadaju. A ima i onih koji kao sirotinja marljivo rade i ćute, pa iznenada kupe fiću i 533, po neku njivu, pa Rakovicu...ne napreduju preterano ali svako koleno duplira tu malu imovinu.
E sad, mi smo kroz vekove, pa i danas, imali samo kukače i bukače. Klanje i tamničenje zbog prevlasti. Možda je samo kod ćope bilo jezik za zube i rmbaj. Nije se slavio predhodni(kralj) ali se nije ni pominjao kao neko zaslužan što ne možemo da napredujemo. Kada je nestalo deviza za naftu i kafu, ili kada nam je neko pretio, niko nije upirao prst u kralja.
Danas nam treba neko koji će da otkrije kako da napredujemo, a ne da nam priča zašto nismo i da upire prstom u krivca. Te i vi tako. Dok jurimo krivca ode život u priču koja nije rešenje.
 


Šta tačno želiš da postigneš sa linkovanjem tabloidnih tekstova? Pa nisu svi poljoprivrednici polupismeni i neinformisani pa da padaju u nesvest od bombastičnih naslova i tvrdnji.

Navedeni "ekskluzivan" CIA dokument iz 1955. godine je nebitno piskaranje nekog tadašnjeg činovnika, što se vidi i iz samog dokumenta - https://www.cia.gov/library/readingroom/docs/CIA-RDP80-00810A008600430009-4.pdf (valjda znaš engleski).

Prebacivanje fabrika - https://youtu.be/ywebqnsbAbs?t=306 - tj. malo većih radionica koje su postojale u oslobođenoj Srbiji, je potpuno razumljivo sa stanovišta tadašnjе situacije nastale nakon rezolucije IB. Iako mi se čini da si samo još jedan od armije onih koji bezrezervno veruju čaršijskim i kafanskim pričama, i koji, ako nešto i pročitaju, ne idu dalje od naslova, ipak ću te posavetovati da klikneš na 'Prikaži!' i natenane pročitaš (i probaš da shvatiš). Ja mislim da je sklanjanje, one opreme i alata koji su brzo i lako mogli biti evakuisani iz najugroženijih zona, bilo krajnje odgovorno ponašanje.




A ako mi ne veruješ, sam proveri da su pre rata već postojale fabrika sapuna u Osijeku, fabrika baterija u Zagrebu, i industrija cementa u splitskoj regiji. Ne znam samo kako su ovi posle "crvenih" uspeli da prodaju beočinsku cementaru Francuzima ako ju je Tito već dao Hrvatima... Mislim, stvarno ste carevi vi koji verujete srpskim žalopojkama - uvek je neko drugi kriv...

IMR je tek posebna priča - slušajući srpsko kukumavčenje, ispade kao da je IMR pre rata bio veći od General Motors-a i Ford-a zajedno. Kad se vidi broj proizvedenih kamiona, odluka je očigledno bila opravdana (možda su u Mariboru imali neke od onih 60 alatnih mašina koje su u Rakovici nedostajale). Uglavnom, iako bi se iz srpskog kukumavčenja dalo naslutiti da su "drugovi" uništili IMR i sve poslali u Maribor, to prosto nije istina - http://wiki.poljoinfo.com/industrija-motora-rakovica-imr/



E sad, što se 355 milijardi dolara odštete tiče, šta reći - besramnost i mašta srpskih "medija" ne znaju za granice. Država Izrael je 1952. godine potpisala sporazum sa Saveznom Republikom Nemačkom o isplati 3 milijarde i 450 miliona nemačkih maraka na rate - https://treaties.un.org/doc/Publication/UNTS/Volume 162/volume-162-I-2137-English.pdf - ali rakijom i pivom natopljen srpski mozak to vidi i misli: da nije bilo Tita, Srbi bi dobili 355 milijardi... Pa bi onda tih 355 milijardi valjda stavili na tiket i dobili 1500 milijardi...

Istina je da je Jugoslavija naplatila štetu zajedno sa ostalim saveznicama - https://www.loc.gov/law/help/us-treaties/bevans/m-ust000004-0005.pdf - a bilo je i naplata van ovog sporazuma... Na stranu to što su Jugovići napumpali broj žrtava na 1.7 miliona da bi tražili veću odštetu -

https://www.muzejgenocida.rs/images/01zrtve rata 1941-1945.pdf - i što su nacionalizovali strane firme i nekoliko godina držali nemačke zarobljenike kao besplatnu radnu snagu.


Kada je nestalo deviza za naftu
Bilo je deviza, jer je firmama bilo dozvoljeno da (uvoze) potroše onoliko deviza koliko su zaradili (izvezli) - famozni par-nepar i nestašica goriva je bila globalna naftna kriza (na slici je red za gorivo - Los Angeles 10. maj 1979.)


Gas-Rationing-in-L.A.-1979-resize.jpg




 
Ma valjda nije, da su rusi hteli da ulete kod copavka, za 2 dana max bi bili na italijanskoj granici, a ko je bio je vec ovde apsolvirano, sta je radio takodje, kako se kurcio sa tudjim parama, koje su posledice itd itd. Kakav je bio odnos prema srpskom narodu, a kakav prema hrvatima i slovencima, kako i u kom smeru je razvijanja Srbija, a kako hrvati i slovenci, koji su izgubili 2 sv rat jer su bili na strani Hitlera, i kako im je dodeljena republika sa kojim granicama kao osnova za buduce otcepljenje itd
 
Znam za naftnu krizu, nego to našem narodu ne bude opravdanje jer mi smo iznad sveta

Siroti mi Srbi, uvek nas neko zezne... žrtve smo i u ratu i u miru. Valjda zato što smo mnogo pametni? Kako nas pametne baš toliko i na svakom koraku da zaebu... ma nije problem u nama, problem je u zlim Amerima, šiptarima, hrvatima, slovencima a eno sad i u Crnogorcima....
 
Jovo, ispeci pa reci...

Ma valjda nije, da su rusi hteli da ulete kod copavka, za 2 dana max bi bili na italijanskoj granici, a ko je bio je vec ovde apsolvirano, sta je radio takodje, kako se kurcio sa tudjim parama, koje su posledice itd itd. Kakav je bio odnos prema srpskom narodu, a kakav prema hrvatima i slovencima, kako i u kom smeru je razvijanja Srbija, a kako hrvati i slovenci, koji su izgubili 2 sv rat jer su bili na strani Hitlera, i kako im je dodeljena republika sa kojim granicama kao osnova za buduce otcepljenje itd

Tebi je izgleda ćopav mozak - sve znaš, a ništa konkretno i pametno ne napišeš...

Možda bi i uleteli da naši nisu energično odgovarali na provokacije i da nisu počistili 5. kolonu (Staljiniste) i poslali ih na produženo letovanje. Kapiraš da se upadanje u druge države i promene režima ne rade ako nemaš spreman plan i rezervnu postavu oportunista i dupeuvlakačkih marioneta spremnih na izdaju, koji će da rade u pozadini?

Uz to, SSSR je tada bio tigar od papira - oporavljali su se od rata i, za razliku od Amerikanaca, još uvek nisu imali upotrebljivo nuklearno oružje. Nešto su se malo trtili u Koreji i to je bilo to. Što se nebuloze od 2 dana do italijanske granice tiče, informiši se malo koliko im je dana trebalo da 1956. godine završe posao u ravnoj Mađarskoj u kojoj su imali špijune, agente, saradnike i pristalice.

E sad, vrlo je moguće da su Tito i ekipa zapravo situaciju predstavljali kao mnogo strašniju nego što je bila, sve sa ciljem da se države NATO pakta zastraše mogućnošću da će SSSR u kratkom roku izaći na Jadransko more... Nije tada bilo satelita i prisluškivanja na daljinu, već se do podataka dolazilo na starinski način, a kako su kod nas na čelu bili stari i iskusni ilegalci, sve je moguće... Kad se pogleda šta su u 3 godine Ameri sve isporučili Jugoslaviji, ili je zaista postojala opasnost od invazije ili su Amerikanci navedeni da mislili da postoji opasnost...

Bilo kako bilo, oprema je bila polovna, avioni izbušeni u borbama iznad Koreje su morali da se krpe, ali što je džabe i bogu je drago...

Stiglo je 292 klipna, 192 mlazna, 20 transportnih, 22 mlazna izviđačka i 43 nadzvučna aviona. Nadzvučne avione u tom trenutku, pored SSSR-a i SAD, posjedovale su samo Britanija i Francuska. Dobijeno je i 1.120 bestrzajnih i 715 samohodnih topova, oko hiljadu protivavionskih topova, pet hiljada bazuka, 918 tenkova, 565 oklopnih automobila, 2.500 protivavionskih mitraljeza, 34.000 automata, 4.387 radio-uređaja, 545 agregata, 24 pokretne radionice veze, hiljade brodskih topova i mitraljeza, bacača raketa, protivpodmorničkih dubinskih mina, radara, bombi, stotine hiljada najrazličitijih granata. U Postojni je bilo raspoređeno 200 tenkova zbog straha Amerikanaca da bi sovjetska armija mogla kroz tzv. „ljubljanska vrata” prodrjeti u sjevernu Italiju.

yugoslav-f-86d.jpg
 
Za 50 godina će ljudi gledati klipove iz današnje Srbije i diviti se uspesima Vaginoustog,propaganda je čudo.Jel ima neko od crvenih usraša snimak čišćenja peruškom žita sa tavana 1948?
 
PGR nalupo si se gluposti da si me iznenadio da ne napisem nesto gore. Prvo minimiziras zrtve drugog svetskog rata kao da je to lanjski krompir. Drugo opovrgavas cinjenice o preseljenju Srpske tj Vojvodjanske imovine po drugim republikama i opravdavas ih trenutnom potrebom zbog moguce invazije SSSR. Pitam te ako je zbog toga preseljeno zasto nije vraceno kad je opasnost prosla i trece da su Sovjetei stavarno hteli pregazili bi nas kao male majmune isto tako kao sto su nas i oslobodili 45 jer da nisu usli ko zna kad bi svabi videli lidja.
 
Izgleda da niko ne gleda klipove i ne čita zvanične dokumente koje sam linkovao, ali no...
 
Jel mozes ti meni da kazes ko je bio, ko mu je otac, ko mu je majka, ko ga je doveo na vlast i zasto i da mi objasnis sremski front?
 
Pokusava da se napise nova istorija gde su Srbi najstariji narod na svetu i najpametniji. I ima ih dosta koji u to veruju, narocito medju onima koji ne citaju knjige i negde ne putuju.

Ili po onoj "istina je ono sto ja hocu da bude".
 
Tito je bio dobar dok su stizali americki dolari da se ne priblizimo rusiji. Kad su poceli dolari da ne stizu, znamo sta je bolo.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
@PGR
Ima li u ovom tvom elaboratu igde mesta za Srbe i Srbiju, pa kakvi god da smo?
Ili postoje samo dobre komunjare, partija, i kvazidržava koje više nema?
Ovo što pišeš kao da se povampirio jovo kapičić..
 
A nikako da neko napise kako se dobro zivjelo u Kraljevini , pricali stari da su isli od 3 sata ujutro pa do zalaska kod Paunovica ili grofa Eltza, u nadnici dobio samo vode , i za sest dana dobio pola kile slanine(vrijednost). Zato je pola sela bilo u partizanima , ne da su mrzili svabe , obecali partizani djelice zemlju.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh