Tikva i Bundeva

Evo malo opširnije o bundevi.Sadi se krajem aprila početkom maja mašinom za kukuruz svaka druga baterija a u redovima na 50cm na početku to izgleda malo retko al do leta nevidi se zemlja kolko naraste.Hemija motikosan :zli:šparta se ko i kukuruz samo mora motikom u redu ali to nije problem pošto ga treba sačuvati jedno dva meseca možda ni tolko kasnije kad cima naraste zemlja se ne vidi pa tako ni korov neraste.Prska se bakrom od peronospore 1-2puta a ja ga prihranjujem i folijarno slavolom ili murtonikom.Bundeve su zrele krajem augusta početkom septembra berem ih ručno mada ima i kombajn za to ja ih pokupim u 2 rada i onda ubacujemo u prikolicu pa kući treba da otstoje jedno 2 nedelje pa mogu da se vade.posle ih pakujem u kese pa u zamrzivač pa pečem tokom cele godine.može da se proda i na veliko kupuju na kvantašu ali ovo mi je bolja računica ::novac::
 
Siguran sam da bi imalo interesa za odgajivace stoke da imaju bundevu/tikvu u vecem obimu radi ishrane stoke a i seme plati sav trosak a "meso" ostane za Dž, odatle moje interesovanje.
Hvala za sve postove.
:cao:
 
hebiga zemo (u tvom kraju sam bio u vojsci :osmeh: ) da sam vidio prije ovu temu jer sam se danas provozao pored barem 20-ak hektara tikve, kod mene se sadi nesto kasnije tj. poslije 10.05. zapravo kada temperatura tla ne pada ispod 10 *C jer je osjetljiva na niske temperature posto sjeme nema zastitu (ljusku) pa ako su nize temperature i jos ima dosta vlage onda istrune u tlu. Ovime se bere




sije se skoro pa iskljucivo austrijska sorta gleisdorfer.





ovakvim prikljuckom se skuplja u redove (kod mene se obicno zakaci na zadni hidraulik pa ides traktorom u rikverc)

KC3BCrbispflug.jpg



koji onda ovako izgledaju

IMG_3761.jpg




(slike su preuzete s neta jer se nikad nisam sjetio da poslikam kad se beru)

prinosi su oko 700 kg suhe kostice po ha a cijena je prosle godine bila od 2,5 pa do 3 € po kg. inace je mi sadimo od kad znam za sebe ali manje povrsine za vlastite potrebe jer nesto zamijenim za ulje a visak prodam.
 
Poslednja izmena od urednika:
Од семена тикве голице се цеди врло квалитетно уље које има далеко вишу цену него уља од сунцокрета,соје кукурузних клица,маслиновог уља итд...Наравно постоје сорте за цеђење уља и конзумне сорте.Уље је изузетно здраво и користи се, осим за исхрану,и у терапеутске сврхе.И из конзумних сорти може да се цеди уље али га има мање.
Месо тикве се користи у исхрани стоке и као зеленишно ђубриво.Треба напоменути да постоји посебна сорта бундева која служи за људску исхрануи .По нутритивној вредности је пандан банани а неких минерала и витамина има далеко више него у банани.Месо и семе ових сорти се користи у лечењу псоријазе,бубрежних тегоба,за подизање имунитета,регулисање пробаве,одстрањивање цревних паразита....
Код исхране преживара који дају млеко(краве ,козе)не сме се прекорачити доза од 20% у односу на остали део хране.
 
deda kod mene je cijena crnog ulja (tako mi kazemo za tikvino ulje) otprilike je 7 puta veca od suncokretovog, a ja ne mogu zamisliti nikakvu salatu tj. zelenu, kupus, grah ili sami luk bez tog ulja a ponekad samo smocim kruh posolim i tako jedem. kad sam bio klinac mama je doma radila ulje ali se tako dobije puno manje nego strojno tj. presama. ostatak (pogača) se koristi za ribolov (narezana na kocke pa ispred predveza ili mjljevena u primami) ili kao dodatak stocnoj hrani. zaboravio sam navesti podatak da u okolici tj. krugu od cca 40 km ima jedno desetak uljara koje preradjuju kostice.
 
Da li je neko sadio ili je posadio tzv. tikve nategače?

nisam siguran ali sve me upucuje da se radi o tikvi koju kod mene zovu "šef" a sluzila je za vadjenje vina iz bačvi.

evo jedne parcele zasijane golicom

d3b9ad0b.jpg


2da0e2bb.jpg


parcela je cca 10 ha. a na donjem dijelu je bilo povodno pa je trebalo presijavati (sad imaju dva lista) , kad cu slijedeci tjedan ici u ogled njiva onda cu jos poslikati jer ima i ljepsih od ovih.
 
E baš ta, za vađenje vina, tj. kako su stari govorili, za natezanje vina iz bačvi.
A nadao sam se da će se javiti neko bliže, jer bih hteo da zamolim za seme.

Je l' si to toliko posejao zbog semena?
 
nisu to moje , ja ih imam malo samo za vlastite potrebe. kod mene se masovno sade nesto otkupe lokalne uljare a zadnjih par godina se javljaju i austrijanci jer je kod nas bolja klima pa imaju vise ulje i manje gorcine. ja sam ih prije davao svinjama ali djavoli onda niste drugo nece jesti vec cekaju samo da dobiju tikve a od njih slabe koristi pa samo odustao od toga.

ako ne nabavis sjeme (za slijedecu godinu jer za ovu je prekasno) javi mi se pa cemo nesto iskemijati kako da ti posaljem jer dovoljno ti je par sjemenki i to najbolje uz neku ogradu tako da se moze penjati po njoj pa su plodovi lijepi ravni i zdravi.
 
ako mijenjam onda za litru ulja dajem 3.5 kg kostica, a ovi koji daju usluzno na preradu kazu da je radman cca 40% ovisno o godini moze biti i veci do 50% a uzimaju im za naplatu 20% ulja.
 
Nazad
Vrh