Tikva i Bundeva

Ja sam prosle godine sejao prvi put hokaido nekih 20- 30 komada stavio sistem kap po kap pa to je bila dzungla a plodova koliko hoces! Samo da bude dosta kise i imaces dosta plodova, dosta dugo mogu da stoje duze od muskatnih i belih!
 
Gde bih se moglo kupiti seme od ovih tikvi i da li je vec sad kasno sejati ih,posejao bih par semenki za svoju potrebu ali gde da ih kupim?
 
Pozdrav svima, gde se moze kupiti seme golice neko manje pakovanje ili ima neko od vas da proda 50-tak komada, sejao bih za licnu upotrebu, hvala
 
Da li ima kakvog nepovoljnog uticaja ako su blizu belih bundeva zasejane i ove za ishranu stoke za svinje?
 
Mislio sam zbog ovog oprasivanja mozda dodje do "ukrstanja" iako su kod mene bele vec odavno iznikle,ove sto sam sejao za svinje izgleda da je seme nekvalitetno bilo pa sam presejao tako da mislim nece u isto vreme da cvate
 
Da li su ove promene na listu uzrokovane pepelnicom(plamenjaca) i cime se tretira i kako ako uopste postoji neko efikasno sredstvo?

img4424.jpg
 
Da li su ove promene na listu uzrokovane pepelnicom(plamenjaca) i cime se tretira i kako ako uopste postoji neko efikasno sredstvo?

img4424.jpg

Neradi se o pepelnici niti plamenjaci, pepelnica se javlja krajem sezone tako bez brige. Jednostavno takva joj je loza a sto se tice plamenjace mozes oprskati preventivno nekim sistemikom tipa Ridomil gold, Aliet
 
Vidim da nije na svakoj tikvi ovakav list nego samo na jednoj sorti dok drugi nemaju ove promene,znaci zasad nije bolest u pitanju
 
Interesuje me na koji nacin se "pomaze" tikvi da ima dobar plod, da jednostavno, dobro rodi. Prvi put je sadim, pa nisam strucan. Da li se plivi ili nesto slicno?
 
Ima li savjeta?
Hm, ovako tikva voli topla zemljista ne puno vlazna voli, npr bele za kolace treba malo zalivati obilno zalivanje dovodi do pucanja plodova isprobao vec, hokaido ludaja voli da se zaliva dovodi do povecanje broja plodova, stocne nisam nikada zalivao ali sve u svemu neko umereno zalivanje dovodi do povecanja prinosa. Sto se tice djubrenja to mozes pronaci na internetu za tikve golice koliko hoces. Cinjenica je da tikve ne vole puno kise kao sto je bila prosla godina. Ipak one za takmicenje da bih naterala preko 200 kg treba puno zalivati i djubriti!
 
A zasto kod mojih belih bundeva ima nenormalno veliki broj muskih cvetova tj. onih bez ploda?Jos prije 10 dana pojavili su se prvi cvetovi(valjda muski) dok ih sad ima jako mnogo a tek 1-2 zenskih cvetova sa plodom primetih danas i sto jos vise zabrinjava je to sto taj 1 cvet sa plodom je na kraju vreze,nijednog ometa-ploda nema u blizini nicanja bundeve ono gde je masa muskih cvetova
 
Isto tako je i sa lubenicama ,dinjama a i sa tikvicama dok ne napravi dobru lisnu masu ne izbacuje zenski cvet.
 
A zbog cega mi poneki plod(omet) zuti i vene,nasao sam na dva mesta jedan tek se ukazao i pozuteo vene a drugi opet velicine omanjeg oraha isto tako vene?Da li treba dodat recimo nekog(kakvog) vodotopivog tecnog djubriva ili nesto drugo?
 
Pa zar nema nikog vec duze vreme da razmenimo iskustva u vezi gajenja tikvi odnosno bundeva.
Kod mene sve vise plod zuti i vene,da li bi sta pomogla prihrana sa kalcijumom ili treba nesto drugo primjeniti?
 
Imali neko ideju šta je sa ovim rebrastim tikvicama? Jako mali su prinosi, čini mi se na svakih deset, jedna uspe. Da proizvodimo za prodaju, bankrotirali bismo. Jedino što možda nije po propisu je što su malo zgusnutije, ali opet ne bi trebalo toliko zbog toga da loše rađa. Jednostavno krene, zametne se i onda se osuši, i tako non-stop. Inače, su biljk vrlo zdrave i lepo napreduju.
Hvala unapred na odgovoru.
51t210.jpg
 
Pozdrav kolege. Jel ima neko iskustva u uzgajanju tikvica zimi u plasteniku ? mislim na tikvice ne duleke da ne bude zabune. Oprasivanje ,uslovi.....Hvala!
 
Nazad
Vrh