Tikva i Bundeva

francuz

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
12 Jan 2010
Poruka
1.567
Lokacija
Donji Krnjin, Leposavic, KiM, Srbija
Ne nadjoh temu po pitanju gajenja tikve ili bundeve, pa resih da ovu temu i otvorim.
Naime, kod nas u kraju jedan lik svake godine seje tikve , semenke vadi i susi i proda, a od tog novca kupi kukuruz u zrnu(i bude mu vise nego da je gajio kukuruz) a meso tikve mu ostaje da hrani stoku...., meni interesantno.

E sad, mene zanima kako se koja sorta gaji, koja je najpogodnija za ljudsku a koja za stocnu ishranu, koja daje najbolje seme za susenje itd, i jos nesto, kako dehidrirati "meso" tikve ili bundeve da bi se koristilo kao brasno, ili kako konzervirati meso tikve ili bundeve za stocnu ishranu. :cao:
 
Verujem da su velikoj većini iskustva polovična kao i moja, tj sadi se samo malo u bašti od semena koje se negde nadje ili sačuva.
Kod mene uglavnom raste samoniklo od ostataka koje bacam u baštu, i pošto tu imam i razne tikvice to se sve pomeša posle nekog vremena pa moram da nadjem novo seme.
Obično se održi svežom preko cele zime ako je ne oprlji mraz, tako da ne treba da se konzervira ili dehidrira.
Inače je bundeva naša banana, ima skoro sve hranljive elemente potrebne čoveku kao i banana i šteta je što se ne koristi više naročito zato što nije zahtevna i ne treži hemiju za gajenje.

Tol'ko, samo da pokrenemo jednu interesantnu temu.
 
Својевремено сам у околини Урошевца видео како на једној економији саде расад бундеве Будимке(оне с
белом кором и дебелим сочним наранџастим месом) у кукурузу.Директор ,млад човек(сада живи негде у Мељаку) је од прихода који се остваривао продајом бундеве фирмама које производе џемове финансирао
летовања својих запослених са члановима породица ,давао школској деци мале стипендије и мензу која је у току сезоне радила 24 сата дневно.
Постоје бундеве голосеменице и употребљавају се за производњу УЉА а од остатка се праве, уз разне додатке, и укусне и хранљиве погачице,или високовредна храна за стоку.Исто тако користи се и у производњи лековитих помагала против цревних паразита.
Најновија истраживања говоре да је семенка бундеве веома корисна и код лечења болести органа за варење
посебно код деце .О томе има више научних радова,па кога интересује ....
Да скратим,само се у овој нашој модерној ништа више не исплати .Да ли је баш тако?
 
@Deda lala i ostali

Kad pomenu golosemenice ili kako mi kazemo Golice . Da li neko od Vas zna gde moze da se nabavi,kupi rasad te bundeve cuo sam price da je mnogo zdrava i korisna za organizam .Resio sam da posadim ali niko ne zna gde seme da kupim.
 
34jeut3.jpg
Bundeva, 104 kg, ova je najveca a imam i dosta koje su manje od 50-90kg
 
O majstore !! što nisi slikao u njivi da vidimo na čemu raste??

ma to je fotošop ili su gosti iz Guče odmalili pivo.. :haha:
 
Pitam se da li ima neke veze što bundeve rastu u različitim podnebljima jer sam video baš dosta primera gde rastu primerci kapitalci dok kod mene nisam nikada video a ni čuo da je neko imao bundevu veću od 50 kg a kamoli od 100 i više.
 
Evo kako je izgledala u njivi, tj u travi, kod mene je za bundeve zemljište puno stajskog djubriva i svakodnevno se zalivaju... ::namigivanje::





 
Sale je napisao(la):
@Deda lala i ostali

Kad pomenu golosemenice ili kako mi kazemo Golice . Da li neko od Vas zna gde moze da se nabavi,kupi rasad te bundeve cuo sam price da je mnogo zdrava i korisna za organizam .Resio sam da posadim ali niko ne zna gde seme da kupim.
ja kupio seme u prodavnici zdrave hrane i posejao niklo bez problema pazi samo da ne bude peceno inace ima i na NS institutu samo ne znam koje je pakovanje a moguce da ima i u poljo apotekama u malim kesicama

@dukanac jel imas viska semena od tog kapitalca
 
@rekreativac bice semena ::namigivanje::

@dzionik Pravo da ti kažem ne znam šta cu sa ovom tikvom, ne bavim se nekom vecom proizvodnjom, samo za svoje potrebe, najviše gajim svinjare, malo vrgove i bundeve... Imao sam 10-ak bundevi, nešto sam ostavio u zamrzivač nešto poklanjao, a sa ovom ne znam šta cu... I nju bih poklonio ako nekom treba ::namigivanje::
 
Dukanac je napisao(la):
@rekreativac bice semena ::namigivanje::

@dzionik Pravo da ti kažem ne znam šta cu sa ovom tikvom, ne bavim se nekom vecom proizvodnjom, samo za svoje potrebe, najviše gajim svinjare, malo vrgove i bundeve... Imao sam 10-ak bundevi, nešto sam ostavio u zamrzivač nešto poklanjao, a sa ovom ne znam šta cu... I nju bih poklonio ako nekom treba ::namigivanje::
pošto bi ga poklonio?
 
Jeftino...

Video sam pre neku godinu na kvantašu jednog tipa dotero punog tamića bundeva i nijedna nije bila ispod pedeset kila, kaže da kupuju za sokove.
 
Sale je napisao(la):
@Deda lala i ostali

Kad pomenu golosemenice ili kako mi kazemo Golice . Da li neko od Vas zna gde moze da se nabavi,kupi rasad te bundeve cuo sam price da je mnogo zdrava i korisna za organizam .Resio sam da posadim ali niko ne zna gde seme da kupim.
Seme može da se kupi u NS institutu kod Bačkog Petrovca pakovanje je od 3 kilograma i otprilike je dovoljno za 1 jutar ima golice a ima i da se ljušti.ako nekog interesuje ova tema ja radim već 3 godinu nisam neki ekspert ale polako učim.prinos je šaren pretprošle godine bio rekordan a prošle katastrofa jedva sam se pokrio imam slike pa ću ih staviti da vidite kako to izgleda
 
ferenc je napisao(la):
Sale je napisao(la):
@Deda lala i ostali

Kad pomenu golosemenice ili kako mi kazemo Golice . Da li neko od Vas zna gde moze da se nabavi,kupi rasad te bundeve cuo sam price da je mnogo zdrava i korisna za organizam .Resio sam da posadim ali niko ne zna gde seme da kupim.
Seme može da se kupi u NS institutu kod Bačkog Petrovca pakovanje je od 3 kilograma i otprilike je dovoljno za 1 jutar ima golice a ima i da se ljušti.ako nekog interesuje ova tema ja radim već 3 godinu nisam neki ekspert ale polako učim.prinos je šaren pretprošle godine bio rekordan a prošle katastrofa jedva sam se pokrio imam slike pa ću ih staviti da vidite kako to izgleda
Hvala @ferenc
Okaci te slike koje imas, siguran sam da ce biti od koristi,

Mozes li malo opsirnije o proizvodnji tikve/bundeve, koje zastitne mere zahteva, kakvo zemljiste, navodnjavanje, mislim sve!

Pozdrav
 
Nazad
Vrh