Kavezno gajenje šarana i soma

Dusan F

Član
Učlanjen(a)
23 Maj 2010
Poruka
73
Lokacija
Zemun
Kakva su iskustva sa kaveznim gajenjem sarana i soma kod nas . Posebno me interesuje ishrana soma u monokulturi kao i gustina nasada. Nudi mi se da kupim tikvaru za 200 tona ribe pa su mi potrebni i saveti kao i moguci saradnici i suvlasnici :haha:
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

e rođo,sad sam tek video ovu tvoju temu, odlična stvar, Bravo, ja bi gajio štuke u kavezu, samo mi reci kako, imaš li iskustva :bravo:
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

iskustva nemam , samo imam neograniceno hrane za soma i stuku skoro besplatno a nadam se i za sarana a sto je najvaznije i veliko trziste jer zivim u Zemunu . Zasada trazim zainteresovane entuzijaste sa kojima bih napravio AD jer necu to da radim na sitno a i necu sam jer je samome tesko i spavati a kamoli se necim baviti
Pozzzzzzz ::namigivanje::
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Ako nije tajna koja hrana u neograničenom izvoru je u pitanju? Mene zanima slična stvar ali u ozbiljnijem sistemu tipa aquaponics, nisu u pitanju kavezi vec bazeni, za soma znam da može a za ovu drugu ubicu ne vidim što ne bi moglo, mada su mi u glavi prevashodno šaran i pastrmka i som u polikulturi sa šaranom. Ako znate više o tražnji i cenama, može se odabrati idealna vrsta a i izbegavanje zagađenih voda ne bi bio preveliki cim.
Post je spojen: [time]1282493812[/time]
_________________________________________________
Ne treba ti AD već ortačko društvo ali to su sad već finese.
 
Uzgoj ribe-Ribarstvo

Za sve koji imaju nešto da kažu o ribarenju, ideje i predlozi dobrodošli, iskustva pogotovo!
Mene lično zanima perspektiva bazenskog uzgoja kalifornijske pastrmke, šarana i soma u polikulturi! Ko zna nešto o uzgoju štuke i ostalih vrsta neka piše.
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Za soma treba kao hrana više riba nego kukuruz,pšenica.... Za šarana treba najviše kukuriz i pšenica. Ja ih imam 20-ak u svom "bazenu" i napreduju jako dobro. Soma i štuku nisam ni pokušavao jer bi trebao prvo napuniti 2-3 bazena sitnom ribom pa čekati da se one mrijeste pa ih ima. Najbolje je šaran, a ko ima u blizini potok, isplativija je pastrva.
Bistro :ppozdrav:
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Perje prijatelju, ako te ne mrzi, piši kako i šta si radio sa šaranom, možeš i ovde jer je o bazenima pa da ne širimo temu:

http://poljoinfo.com/ostale-oblasti/uzgoj-ribe-ribarstvo/

jesi probao da im daš one biljčice što plivaju po vodi kao zeleni tepih bude u bari, ovde se to zove žabokrečina, narodski rečeno a na engleskom -duckweed- pačja trava/korov, to su plutajuće vodene biljke močvarice iz porodice-Lemnaoideae- ako nekom stučan naziv nešto znači.

wqpp9u.jpg
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Napisat ću ovdje.
Mi smo učili na biologiji ta žabokrečina je u biti alga, spirogira. Ako je to ova na slici, onda mislimo na istu :D
Ona s vremenom dođe u jezero, ali kod mene je nema baš puno. Ima par lopoča. Šarana nemam mnogo nego ovako za svoje potrebe, da mogu 1-2 mjesečno ručati frišku ribu :D
Imam 3-4 matice. Pustio sam ih u bazen prije 4 godine i lani sam već imao lijepih šarana. Unutra pustim sitne ribe poslje ribolova ( babušku i grabežljivce nikako! ).
Ribnjak je veličine 10x2 metra dubine od 50 cm (2 m2 za sunčanje) do 1.80 metra.
Hranim ih svaka 2-3 dana, po potrebi. Malo prokuham kukuruz, pšenicu i ječam. I onako im bacim malo kruha na površinu.
I to je to. Nije teško ako imate svoje zemlje i obrađujete je. Odvoji se dio za ribnjak. I naravno, tlo nesmije biti propusno, ako je, dno i na stjenke treba obložiti sa 10-20 cm gline ili bar ilovače.
Pozdrav
 
Odg: Uzgoj ribe-Ribarstvo

Pastrvu možeš uzgajati ako imaš u blizini potok ili rijeku, da je koristiš za dotok svježe vode. A som ne može ići skupa sa šaranom niti sa pastrvom, jer bi pojeo mlađ a kasnije i matice.
 
Odg: Uzgoj ribe-Ribarstvo

Poznajem jednog tehnologa ribarstva koji tvrdi da se ne isplati praviti mali ribnjak, i da bez 1 ili 2 ha nema zarade.
 
Odg: Uzgoj ribe-Ribarstvo

Perje, video sam na par sajtova ribnjaka u Srbiji da drže soma u polikulturi ali su bazeni dosta veliki i ne znam koja je još riba sa somom. A za onaj zeleniš sam te pitao jer kažu da to jedu bez problema a same biljke se razmnožavaju kao lude, 1 plići a širi bazen i samo s tim i ima hrane na pretek, ne možeš da je istrebiš bukvalno.

Zorancile, siguran sam da je čovek upravu, ipak se u to razume mnogo bolje od mene a ja nešto ovako razmišljam da smanjim troškove: hrana je dosta skupa, uvozna a i pre bih hranio prirodnim a jeftinijim zamenama. I za šarana i za pastrmku, hrana za pastrmku je papreno skupa, to ne dolazi u obzir! Dakle biljna i životinjska hrana koju mogu sam da proizvedem a i bogata proteinima, pogotovo za pastrmku koja kao mlađ traži bar 40% proteina u ishrani, posle nešto manje. Gubitak od štetočina (kormorani, čaplje i sl.) svesti na 0 a ribu prodavati kao termički obrađen proizvod, dakle toplo i hladno dimljenje i pakovanje. Mlađ bi s početka kupovao a razmnožavanje možda kasnije. Ako možeš da pitaš prijatelja tehnologa kako ceni ovu moju ideju bio bih veoma zahvalan.
I da ne zaboravim najbitniju stvar, koristim izvorsku i termalnu vodu, 40 stepeni celzijusa, tako da bi proizvodnja bila 12 meseci godišnje!
 
Odg: Uzgoj ribe-Ribarstvo

Nije to tako jednostavno, ribarstvo je nauka.
Treba da nabaviš zdravu mladj, da imaš recept za hranu (oni melju i mešaju soju, kukuruz, žito i ko zna šta još), količinu hrane (menja se u zavisnosti od uzrasta i vrste ribe),treba da meriš ph vrednost vode (pa da dodaješ kreč), da meriš količinu kiseonika u vodi (pa da kompresorom vršiš aeraciju), da paziš na neke mikroorganizme u vodi, treba da znaš kad da menjaš vodu i u kojoj količini (ne menja se uvek sva voda), pa da paziš na zdravlje ribe i pratiš porast, da dobiješ saglasnost nekih inspektora da je riba zdrava... i na kraju da nadješ kome da prodaš
Da bi sve to znao treba da završiš fakultet ili da puno godina radiš na ribnjaku.
 
Odg: Uzgoj ribe-Ribarstvo

Jasno mi je da nije jednostavno ali u sve sem recepta sam već duboko zašao i radio, a ne mogu završiti 15 fakulteta pa mi je pomoć tehnologa neophodna za pojedine oblasti. Početak proizvodnje planiram tek za godinu dana a do tada se konsultujem sa ljudima od struke. Radio sam i biopsiju sluzi šarana tako da mi nije baš sve strano, a mislim da najmanje znam o ishrani pa tu gledam da naučim što više.
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

:bravo: I ja tako kontam. Ma ovog zelenog ima više vrsta ali sve je to ista stvar, verujem da bi šarani to smlatili bez problema i tražili još.

Nego, pripazi malo oko tih novih riba što dodaješ, čak i ove vrste koje nisu grabljive neće odbiti da se zaslade sa ikrom od šarana a i paraziti i bakterije mogu biti problem, tako se najlakše unose u ribnjak. Cenim da si ti tvoju baricu već lepo oformio i ne bih ja tu više ništa dirao, samo sedi, uživaj i redovno probaj kako pliva u vinu! :D
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

perje je napisao(la):
Napisat ću ovdje.
Mi smo učili na biologiji ta žabokrečina je u biti alga, spirogira. Ako je to ova na slici, onda mislimo na istu :D
Ona s vremenom dođe u jezero, ali kod mene je nema baš puno. Ima par lopoča. Šarana nemam mnogo nego ovako za svoje potrebe, da mogu 1-2 mjesečno ručati frišku ribu :D
Imam 3-4 matice. Pustio sam ih u bazen prije 4 godine i lani sam već imao lijepih šarana. Unutra pustim sitne ribe poslje ribolova ( babušku i grabežljivce nikako! ).
Ribnjak je veličine 10x2 metra dubine od 50 cm (2 m2 za sunčanje) do 1.80 metra.
Hranim ih svaka 2-3 dana, po potrebi. Malo prokuham kukuruz, pšenicu i ječam. I onako im bacim malo kruha na površinu.
I to je to. Nije teško ako imate svoje zemlje i obrađujete je. Odvoji se dio za ribnjak. I naravno, tlo nesmije biti propusno, ako je, dno i na stjenke treba obložiti sa 10-20 cm gline ili bar ilovače.
Pozdrav

U svim većim ribnjacima imate po koju štuku koja služi da očisti ribnjak od bolesnih i zakržljalih jedinki.
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

To što pliva po površini je sočivica, končaste alge-spirogira rastu u vodi ne na površini.

Štuka u velikim ribnjacima da ali sumnjam da bi se najeo ribe pored štuke u tvom malom ribljaku.
 
Odg: Kavezno gajenje sarana i soma

Evo par pitanja, prvo, koje je ovo drveće/žbunje što se nadvilo nad vodom i jesi stavljao nešto od vodenog bilja? Imaš ti tu lepu zapreminu, koliko ceniš da ima šarana?

Samo pažljivo sa amurom, mlađ je dosta osetljiva da posle ne bude problema! O linjku ne znam ništa, ali me vrlo interesuje, malo šta sam pročitao. Zašto misliš da je bolji od šarana? Drugo, gde je amur tu valja i tolstolobika staviti na oko 5% od sve mlađi kad poribljavaš.

Da ti odgovorim i za mrest, sa šaranom nisam radio ništa veštački, samo prirodno, jedino što opredelim par zrelih matica i 2-3 manja mužjaka na svaku i stavljao sam jednom staru mrežu da im bude umesto trave da se lepe jaja a posle samo vodeno bilje ali dešava se da sve unište kad krenu da se jure pa je možda bolja veštačka podloga, ima da se naruči specijalno za to. Kad krene mrest pratim i čim ženke bace ikru odvajam da ih ne gnjave i dalje jer može da potraje a iscrpljene su. Posle sve ide samo, jedino što je kod mene u bari voda bila bistra pa sam mogao da pratim, tebi bi to bio problem.

I još 1 pitanje, ako znaš da mi odgovoriš, ja sam radio sa KOI šaranima i literatura kaže da protok vode i konstantan priliv/odliv po jedinici zapremine može samo da pomogne, dosta jako strujanje i visok nivo O2 u vodi, više se kreću pa samim tim i više jedu i brže rastu. E sad, da li bi ja to mogao da primenim i na običnog šarana? Često se u ribnjaku ponašaju kao prasići, pa posle budu masni, kakva su tvoja iskustva?
Post je spojen: [time]1283177116[/time]
_________________________________________________
Zaboravih, mislim da mlađ ne bih sam proizvodio, jednostavno nisam dovoljno stručan, za šarana još i nekako ali za pastrmku tek nemam pojma tako da bih kupovao mesečnjake od obe vrste bar za početak.
 
Nazad
Vrh