Ugljen-dioksid, CO2

žarkovac

Član
Učlanjen(a)
14 Nov 2013
Poruka
80
Lokacija
Beograd
Svi znamo za korist od upotrebe CO2 u plastenicima, ali je to, meni barem, uvek zvučalo kao naučna fantastika, tj. kao jedna od poslednjih u nizu mera agrotehnike do koje bi, možda, jednog dana, valjalo doći.
Kažem, možda, zato što sam sumnjičav prema premodernim i prekomplikovanim sistemima proizvodnje. Sumnjam, pre svega, zbog ne poverenja u ljude koji prodaju opremu za takve tehnologije, kao i zbog odnosa cena proizvoda, između našeg i tržišta zemalja iz kojih takvce tehnologije najčešće dolaze (a tu su i subvencije).
Međutim, kada sam čuo profesora Ilina koji nekoliko puta pomilje nisku cenu obogaćivanja plastenika ugljen-dioksidom, zainteresovalo me koliko bi to "jeftino" moglo biti ??

 
Da, gledao sam prosle godine neke oglede na salatma gde se upumpavao co2 i navodno najbolje dejstvo i isplativost ima bas na salatama.
Vecini ljudi je ovakva tehnologija kilometrima daleko, posto imamo 101 problem da prodjmo do co2..

profa Ilin naravno u svom stilu ima pompezno objasnjenje...eto teme za savetovanje u Februaru.
 
Nazad
Vrh