Balirka

Svojevremeno sam gledao da kupim neku 630, bila sa komplet novim vezackim aparatom, stavljenim u CH. Bilo mi malo cudno presa ko' nova, a promijenjen vezac, elem bila preskupa za mene i odustanem.Poslije kratkog vremena, pricam sa kumovim zetom koji servisira prese, i kaze mi skrkala se sva. Na moju primjedbu da nema ta presa lanac, on kaze da svaka moze preskociti otkine zub, gdje su dva zupcanika spregnuta, jos ako se i lezaj iza jednog od zupc. razleti ide to lakse.On je skrpio tu presu i kaze, da su u svabiji otklonili samo posljedice loma, a ne i uzrok.Takodje sam vidio lom na claas_u, na sprezi diska vezaca i zupcanika petljaca, nije bilo zazora, dijelovi novi, a ipak se razletio disk iako je i to kruta veza. I nisam rekao da je na welgeru to redovna pojava, ali je moguce.
Da usput treba primijetiti kako dodje do loma diska, koji je poprilicno masivan odlivak a ne pukne obicna elasticna civija na pogonu petljaca koja je konstrukcijski namijenjena kao osigurac od loma. Kod presa je svaki lom moguc.
ps. Ova 630 je posle mog razgledanja prodata, u moju okolinu i kod tog tipa je preskocila cim je usla u kukuruzovinu.
 
Ja sam pre 10 godina uvezao sebi claas markant 52. Ona nema lance, tj. ceo pogon je preko krute veze, verovatno je slično i na presi o kojoj govorite. Kada sam je doterao presa je bila super, kao nova, najbolja od svih koje su bile na kamionu(8kom) skoro da nije radila, ali su joj igle bile iskrivljene(aluminijumse), što znači da može da prezupči, ne znam kako su uspeli ali je očigledno prezupčila. Ispravljao mi igle neki majstor za prese iz mog kraja, i to malo radi malo ne radi, svaku drugu odveže, mučili se tako par godina, i na kraju smo kupili dve nove igle.
 
Nemože da prezupči,može da od stajanja zakaže mehanizam kočnice nosača igala,i prilikom preopterećenja-kidanja sigurnosnih vijaka,nema šta da zaustavi malj,pa puk po iglama,ili se istroši plastični valjčić koji pokreće mehanizam,pa kasni ceo sistem kočnice
 
Sve Welger prese serije 30(530,630,730 i 830)su promašene.Greška je što su izbacili lance i ubacili reduktore sa šestougaonim osovinama.Nema lanaca ali zato zupčanika,reduktora i ostalog koliko ti srce ište.Zet je imao ganc novu 630 i nikada nije radila kako bog zapoveda,uvek neki problemi sa njom.Kod 61,63 i 71 imate samo 2 lanca.Jedan koji pogoni pick up uređaj i drugi koji pogoni desni dodavač.
 
Meni se letos iskrivila jedna igla kao đevrek(aluminijumska).Nije prezupčila presa jer je druga igla ostala netaknuta.Šta se desilo?Desilo se to da je ta sada iskrivljena igla made in Ada koja se kroz nekoliko godina krivila u stranu da bi na kraju udarila u tunel jer nije mogla da prođe kroz kanal kako treba.Na njeno mesto nameštena nova takođe Made in Ada(drugog proizvođača) koja se toliko iskrzala i pojela do kraja ovogodišnje sezone da će se opet morati menjati.Urađeno svega 10-ak hiljada bala sa njom.Od sada pa na dalje samo originalni delovi,jesu duplo skuplji ali vrede svaku paru.
 
I kum je tih dosta iskrivio aluminiskih igala na wergleru ap 42, rodjak ima lifama i on za sezonu ispravla igle po par putu al nisam vjerova da lifam moze tako dobro vezati posto kod njega igle nisu ni jedna jednake jedna je vise povijena druga manje i to tako radi, kod njega je neko prosjekao na batu pa prolazi onaj stift i tako udari u igle jos plus kod lifama je slaba zastita a kod nas na svakom cosku neke rupe kamnje nema cega nema.
 
Pa postoji ona Engleska izreka "nisam toliko bogat da kupujem jeftine stvari".
Ja imam JD presu i majstor mi rekao ako mi nekad nesto treba za nju nikako mala privreda, N.Sad i Res Trejd jesu skupi ali kad ugradis taj deo ti vise o njemu ne mislis duze vreme.
 
Pitanje za upucene. Htio bih promijeniti nozeve na presi, posto mi je jedan napukao zbog svega i svacega u masi jos prosle god, a sto je posljedica poplave od prije 2 godine. Naime dva noza u Rumi kostaju 50 evra, kod recimo Apro_meta, i djeluju mi solidno, dok su u Almexu 150 e. E sad isplatili se platiti ove originalne tri puta vise, s obzirom da to i nije narocito sofisticiran dio prese, kao recimo petljac (cuj mene, a petljac kao sofisticiran:haha::haha:). Hocu reci da noz iako je slabijeg kvaliteta ne bi trebalo da moze prouzrokovati neki dodatni kvar,kao sto mogu dijelovi vezaca.Da cuijem misljenja ljudi koji su stavljali nozeve male privrede, posto ja nisam nikad mijenjao iste tj. jos su originalni na presi.Hvala.
 
Licno ne bi platio sjeciva-noz 150€ da ga izradju ti ne znam ko i od kojeg materijala,ako mozes kupi mangansku plocu isjeci na mjeru naostri,ako treba i dati da se smota po uzoru na postojeci i zavrsis poso s nozevima za na vek

- - - - - - - - - -

Licno ne bi platio sjeciva-noz 150€ da ga izradju ti ne znam ko i od kojeg materijala,ako mozes kupi mangansku plocu isjeci na mjeru naostri,ako treba i dati da se smota po uzoru na postojeci i zavrsis poso s nozevima za na vek
 
Sova pogledajte u Termometal Ada.Oni takođe donose u Rumu na vašar.Dosta dobar kvalitet.Kod mene njihov nož i kontra nož idu već nekoliko godina a plaćeni su oko 50-ak eura.
 
Imam jedno pitanje za bolje poznavaoce od mene imam jedan problem na ovoj mojoj Lifam presi stalno mi se olabavljuje zamajac znate onaj sraf sto pricvrscuje zamajac za osovinu,olabavi se i zamajac pocne malo levo desno da mrda,napravio sam i novu mesinganu cauru i opet pocelo da se to mrda levo desno... Neki me sad savetuju da izmedju te caure ili biksne kako se vec zove naguram zilete i da tako zategnem ja im bas ne verujem a ova mesingana caura skoro nova... Sta da radim da do sredim,ja sam navikao i kad malo izbaliram ja to kod kuce pritegnem i gotovo ali bi voleo to da sredim... Evo te prese samo je to zafrkava i nista vise super me sluzi veze odlicno... Baliram jako malo sa njom mozda godisnje oko 400-500 bala ..

 
Sova pogledajte u Termometal Ada.Oni takođe donose u Rumu na vašar.Dosta dobar kvalitet.Kod mene njihov nož i kontra nož idu već nekoliko godina a plaćeni su oko 50-ak eura.
Pa ne znam, nisam bas nesto ocaran njima, ovi momci iz Apro_meta to cini mi se rade bolje.Gledao sam neke nozeve kod njih, nisu imali trenutno za moj model, pa to zvoni na udarac ko' crkveno zvono
@Cira 92.Cim bi mogao nagurati zilete izmedju, znaci da to nema pravu mjeru, odnosno tokar nije dobro istolerisao cauru, ili je se osovina na tom dijelu istrosila.Znaci caura sa pravom mjerom ili osovinu skinuti i navariti pa zatim obraditi. Normalno maticu treba obezbjediti od odvrtanja, a ja to ne bih tjerao tako klimavo moze tu zamajac zacas cviknuti osovinu.
Da i cauru treba praviti od bronze, a ne od mesinga.
 
Poslednja izmena:
Neznam vise sta da radim napravio mi je metalo strugar novu tu cauru i sad opet,sraf je osiguran sa onim limom ali uzaludno opet se odvrce... I pocne bas zestoko da se klima.... To je pocelo od kad je moj deda tako vozio sa tim srafom labavim i zamajac je odleteo po njivi sa sve kardanom,dosao je kuci po mene jedva smo ga vratili i od tad nas to ubi od zezanja malo malo pa se odvije... Sad mi jos nesto nije jasno taj sraf sto steze zamajac nije duzi od 3 cm,kao da mi je to prekratko kao da se otkinuo unutar osovine??? Neznam koliko bi trebao da bude dugacak??? Hvala unapred na pomoci..
 
Nazad
Vrh