Balirka

Svaka vama cast na toliko uradjenih bala...pa kod nas ko ima potrebu za 2000 bala godisnje,taj kupi za sebe presu.
Ovako iskreno nebih želeo nikog da uvredim
Lale ako nešto kupe neće da rade usluge da ne arče mašinu u tudjoj njivi to im je logika, 98% nezna šraf da zavrne
Bosanci 80%neće da kupe jer njihov(mali sin40+god) nije baš za mašine

E onda ostajemo nekih 11% izmešanih koji kupe i KRLJAJU neko zna neko pojma nema ali je uporan pa plati i tako to ide
Opet u selu ima 25-30 balirki a možda 5-6 radi usluge


Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Svaka vama cast na toliko uradjenih bala...pa kod nas ko ima potrebu za 2000 bala godisnje,taj kupi za sebe presu.

Ja spadam u tu grupu ljudi...mada to su jeftinije mašine jer su polovne i stare i uspeju da se odplate....novo je nešto drugo, tu je drugačija računica....
Ja sa 40ak kj zemlje sam kupio zmaja,i svi su govorili da sam lud,i da se ne isplati ..sad mu je 11ta sezona valjda,to je preko 20k evra u uslugama,zmaj plaćen 11k i nek je 5k otišlo na naftu i održavanje pa opet lepo...
E tako mišljenje imam i za presu...
Kad je moj pokojni deda,bez škole,uspeo da je savlada pa uspeće i drugi...šta ne znaš platiš majstora i teraj dalje... mada ne postoji poljo mašina koja ume da se usdjudi i da te iznervira ko presa...

- - - - - - - - - -

A ti lovac luka lad već radiš toliko puno,babetina je svakako zaslužila bolju zamenu a nju parkiraj ispred kuće i okači cveće na nju...bez uvrede, naravno...

- - - - - - - - - -

Mislim da se ne patiš...

- - - - - - - - - -

E da,zaboravih....kad stigneš da svoje uradiš u pravo vreme,to za mene nema cenu...ko zna koliko puta sam letinu spasao nevremena,zato što imam svoje gvoždje i ne zavisim od nikoga...neprocenjivo
 
Sremac meni je u petogodišnjem planu TMR mixer i ROCK and ROLL balirka
Ova će ostati samo zbog grejanja tipa 10-15000 bala
Ja nevidim potrebu prodati staru i opet kupiti staru mašinu?
Ako bude bilo potrebe i ako predjem 40 000 bala kupiću novu presu
A od ovih naših starih govana sve su tu negde uvežene kao staro gvoždje da se sirotinja zlopati
Ja sam davno pisao o MARKANTU 65 kojeg sam terao kao USTAŠA bio je nov i nije bio moj
A rol isključivo zbog manjka radne snage!!!
Juče je bila muka naći radnike a tek za slamu nesmem da pomislim
Poljostroj je kupljen u rinfuzi razbijen okrpljen i radi posao
Sad da ga je opeskariti i ofarbati oko 150e uložiti još 200_300e u petljače i gas paprika bio bi nov
Veći kapacitet mi nije potreban i ova je velika za 539 a sa većim traktorom nebih da baliram jer mi je ovaj kao bicikli



Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Znam da bi menjao govno za govno...al neko govno jednostavno ide brže i ostane ti lufta za neke druge stvari...švaleraciju recimo...
Al da je rolka spas,jeste,kud je i ranije nisam kupio...ovako su me se svi odrekli, prijatelji,braća kumovi....kad dodje leto nigde nikog...kad u selu nemožeš naći radnike šta ja da kažem za gradić gde više nema stoke...

- - - - - - - - - -

Još jedna stvar,456a jd baš i nije za usluge,pravi dosta teške bale,rosna detelina nikad nije bez 20ak kg pa naviše...bsš retko budu 17ak...mereno više puta ..
 
Znam da bi menjao govno za govno...al neko govno jednostavno ide brže i ostane ti lufta za neke druge stvari...švaleraciju recimo...
Al da je rolka spas,jeste,kud je i ranije nisam kupio...ovako su me se svi odrekli, prijatelji,braća kumovi....kad dodje leto nigde nikog...kad u selu nemožeš naći radnike šta ja da kažem za gradić gde više nema stoke...

- - - - - - - - - -

Još jedna stvar,456a jd baš i nije za usluge,pravi dosta teške bale,rosna detelina nikad nije bez 20ak kg pa naviše...bsš retko budu 17ak...mereno više puta ..
Pa zar ne može džondirka da se popusti ili malo skrate bale.
Ako mi nađeš jednu balirku koja će izbalirati rosnu detelinu ispod te kilaže ja častim:ppozdrav:
 
Primetio sam i ja da JD prese i ove sve IHC imaju jako dugacak tunel iza vezaca i kad je malo rosna lucerka cak i kada je skroz raspuctena sabija dosta bale i teske su ali lepo oblikovane.
 
Ma znam ja to sve nego sam hteo reci kod duzeg tunela posto su 2-3 bale uvek ispred i dosta zadrzavaju masu cak i kad je skroz opustena.
 
Nema to mnogo veze.Kada je masa suva možeš da napraviš proizvoljnu balu bez po muke dok kod mokre i meke nema teorije ma sta god radio a plus kada se takve bale kasnije osuse budu kao palačinke.
 
Ako je ne ograbim rosnu odpadne sav list,bar sa suncem kad se radi, balerina je tu kud i kamo bolja...
Jd ima dugačak tunel, nešto veće bale,i drugačiji sistem stezanja bale...radio sam uporedo sa markant 65,pa zagledao i ustanovio navedene činjenice...
 
E i mene se odriču prijatelji kumovi i zet
Samo zato rock and roll

Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Baća kreneš sa grabljenjem uveče čim počne da pada rosa i radiš dok prednji točkovi od traktora ne budu mokri.Meni se tako dobro pokazalo a pogotovo kada moram sam da bacam bale.Ranije sam uglavnom praktikovao da poranim oko 4h i da grabim do 9-10 mokru pa me posle vijaju po njivi sa vilama. :haha:
 
Nema to mnogo veze.Kada je masa suva možeš da napraviš proizvoljnu balu bez po muke dok kod mokre i meke nema teorije ma sta god radio a plus kada se takve bale kasnije osuse budu kao palačinke.
Odgovorno tvrdim da nisi u pravu, kada je masa vlazna, mogu otpustiti toliko da bude bala mekana k'o sundjer, jeste da nece biti lijepa i gadna za manipulaciju, ali nece biti teska. U kanalu imam samo jednu balu i pola one sto se pakuje, tako da ima i te kako veze koliko je kanal dug nazad. I za ovo susenje u skupljenom otkosu nisi u pravu, zavisi samo koliko ces otkosa da skupis u jedan, ja se trudim da skupim ujutru za rose i poslije samo sacekam odgovarajuci moment, obicno oko 10h.
 
Ne znam za ostale prese ali iz mog iskustva kad sam radio sa rodjakom istu parceli on sa markant 50 i ja sa ihc 435 istu lucerku razlika je postojala on je mnogo lakse podesio bale i cak i pritezao bale a ja sam radio skoro sa otpustenom stegom i imali smo slicne bale. Nije isto kada ispred bale koja se pakuje imate 1-1,5 balu i 2-2,5 bale. Ovo je bas izrazeno kada se radi lucerka a zelim da napravim malo laksu balu, vec kod teskih bala nije problem tu je samo osigurac na zamajcu ogranicavajuci faktor.
 
Pristalica sam dužeg tunela
Tunel Poljostroja je duzi za 50cm u odnosu ka Constant
Duzi tunel znači bolje formirana bala
Po meni bala treba biti dugačka za 2 širine
i ne teža od 12kg to je mera
Nekad dok sam više radio usluge i nisam bio u mogućstvu da biram mušterije bilo je da ĆUPINE traže balu od 20kg
Meni pravim bale koje NE IZGUBE FORMU prilikom manipulacije 2_3 utovara istovara
A ĆUPINAMA i KRETOŠIMA neću da radim!!!


Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Ja uglavnom oko 80-85 cm bale pravim i 15-16kg.Ako pravim ispod toga kilazu onda su mekane na tu duzinu

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh