Soja 2019

Isto i kod mene na wendy.iako je prvo prskanje uspelo 100%.Sta raditi ako se opet pojave gusenice?jedino ledjnim spricem dejstvovati.
 
Ledjnim ako imas na jednoj parceli jedan krug, a ako imas na desetine kj onda moras ovako:

f7b6b73724216162e1841b1f6172db71.jpg





Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja već nedelju dana pratim par ogumaka u Wendy gde su se pojavile ponovo gusenice. I za tih nedelju dana se ništa ne dešava, niti se ogumci šire, niti se povećavaju lisna oštećenja u njima. Gusenice jedva i da nađem i jako su male, više nalik na male crne tačkice nego gusenice. Na listovima još uvek nema rupa već su oštećenja u vidu belih fleka, identično kako je počelo u prvom talasu, ali daleekoo manje. Mislim da neće trebati novo prskanje.

Uzgred, zakasnio sam sa prskanjem gusenicau prvom talasu, na delovima gde su se prvo pojavile gusenice lišće je bilo skoro potpuno pretvoreno u paučinu, dok je na ostatku njive bilo samo rupičavo, negde manje negde više ali je generalno lisna masa bila očuvana. Na onim delovima gde se sve pretvorilo u paučinu (otprilike polovina ukupne površine) soja je visoka jedva do butina (visok sam 177cm) i kad se razgrne vidno je da je dosta cvetova i zametnutih malih mahuna na donjim spratovima abortirano. Na delu gde je lisna masa bila očuvana soja je meni do stomaka i vidno manje ima abortiranih cvetova i mahuna na donjim spratovima. E sad, da li sve samo pripisati gusenicama tj. obršćenom lišću, ili tu treba dodati i uticaj hrerbicida za uskolisnu travu jer sam i to prskao dosta kasno kad je već bilo dosta spratova sa cvetom - ne znam, a sad više nije ni važno. Soja je lepo narasla, ima dosta cvetova, ali nešto ne vidim da se prave mahune. Plus što su donji spratovo skoro prazni...

A suvo je u pm, ne može se iščupati štir i ambrozija, samo motika pomaže. Mi smo imali malo kiše, u junu samo 60l, a u julu do sad samo 25l. A kiše ni na vidiku...
 
  • Like
Reagovanja: Ras
Пет та не изгледа да има тих жгадија барем не са ове слике
 
U suboti sam primetio na jednoj parceli pojavu osttećenja lišca dva manja kruga recimo 3x3m , posto je bila subota a nedelja je obavezno neradna markirao sam za ponedeljak. Međutim u nedelju je oslo 40 l kiše, tek danas sam stigao da obiđem markirano mesto i odlučio da batalim. Tek se poxnsje da je bilo ostećenja nema ni žgadije.
 
Danas obilazio soju u ritu- nema "zgadije" soja nije losa sirak pocrveneo od specije prilicno cisto sem naravno ambrozije i poneki cicak krece ... opet. A inace od 7 kj (1+1,5+1,5+3 kj)pola bilo u vodi i tu je mala jadna negde i nestala. Znaci 50%valja a 50% nevalja a tako je i u ostatku atara
 
Ja bih ovde išao svaki dan na njivu - da uživam u pogledu. Kod mene na krajevima parcele možeš da vidiš samo lenije sa 5cm debelim slojem prašine... :osmeh:
 
Na ovoj parceli Maximus sejan 3.04,nije zatvorio redove.Na ostalim parcelama jeste sejano sve isti dan.Ima visinu ali nikako da se rasiri???

x1avpy.jpg

28r371s.jpg

2i97ayp.jpg
 
Nazad
Vrh