Soja 2019

Da sam je posejao na 4 cm dubine kako je uradjeno spremacem pre setve, taman dok bi stigao kuci sa ovom kosavom sva zrna bi bila na suvom.
Ovako nista joj ne fali, u losijim uslovima, odnosno suvljoj zemlji neki put smo i dublje posejali.
Samo da su zrna u vlazi, zna ona put do povrsine.
 
Ja sam se prošle godine opekao i sa kukuruzom i sa sojom i posejao tik u vlagu. Onaj ludi vetar to osušio za dva dana i posle zrno ostalo u suvom. Pola njive niklo a pola posle mesec dana... Ove godine soju smo sejali pre kiše, a vlaga je bila na nekih 4-5 cm, zrno spušteno dva prsta u vlagu i nema brige... Eno par postova ranije postavio sam slike, niče sva kao jedna...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Ми годинама сахрањујемо соју на 7-8 цм дубине и никада нисмо имали проблем са неуједначеним ницањем...многи се у селу били опекли и од те плитке сетве одусталу, а прво се спрдали са нама да нисмо нормални јер сејемо соју на ту дубину...

- - - - - - - - - -

Што би мој ћаћа рекао сејем соју и кукуруз тамо ди је добра вкага, а не по уџбенику на 3-4 цм...
 
Sad je sklop 100%.Mamicu joj njenu.
8a18ee5fbc78ee5465e6dfecee479815.jpg


Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Na istoj parceli Rubin tera prvi trolistak a Apolo kilavi. Sacekacu jos koji dan i videti dali ce se stanje popraviti. Kakva su vam iskustva sa Sojom koja ima losu energiju u nicanju, imali tu prinosa.

To i mene zanima ista stvar i kod nas sa apolom a i sa nekom drugom sortom ako je prinos losiji 10-15% ne bi ju pretamburo ali jel netko zna moze li biti vise 20-30%???
 
Uzgajamo soju kao korov , ili u najboljem slučaju kao pokrov ili zelenišno djubrenje a onda hoćemo vrhunski prinos , malo morgen . Zašto baš soju jedinu od svih ratarskih usjeva sijemo bez fungicidne zaštite sjemena a onda se čudimo što bude slabije nicanje u ranoj sjetvi ?
 
Ako se ostavlja soja za seme ne bi trebalo da bude presusena u zetvi.Mislim da je to glavni razlog lose energije.Prosle godine su mnogi vrsili soju sa 10-11% vlage i ostavljali za seme.Nice ona,ali sigurno ce bolje nici ona sa 13,5-14% vlage.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Peet to je meni jasno ali velika većina nas ovde prisutnih ne seje kasno kao ti koji čekaš maj mesec za setvu soje ili kao neko ko ima dosta da seje i jednostavno mora da uđe u maj mesec sa setvom jer ne može da stigne ranije.Ima dosta i do lokaliteta a i klase zemljišta pa na dobro oceditim i lakim zemljištima hteo ne hteo moraš dublje posejati zbog vlage.Nemojte da me osuđujete bez preke potrebe,pišem za moju zemlju i moje uslove proizvodnje a da nekog ubeđujem kako kod sebe da seje nije realno. :ppozdrav:
Pop step kažu da je visok sadržaj ulja glavni krivac loše energije.Ostavljao sam 2015 sa 9% vlage i nije bilo problema sa nicanjem.
 
Ranije kad sam posejao manje soje, imas pravo, cekao sam Maj mesec, medjutim zadnjih godina moram krenuti odmah posle 20 Aprila da bi sa zadnjim parcelama stigao do polovine Maja, iz raznih razloga, da ne nabrajam.
Ne osudjujem ni ja apsolutno nikog, ni zbog ranije setve ni zbog dubine setve, samo sam iznosio neke detalje po tim pitanjima i stojim iza toga.:ppozdrav:
 
Ako se ostavlja soja za seme ne bi trebalo da bude presusena u zetvi.Mislim da je to glavni razlog lose energije.Prosle godine su mnogi vrsili soju sa 10-11% vlage i ostavljali za seme.Nice ona,ali sigurno ce bolje nici ona sa 13,5-14% vlage.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka

Vlaga je bila 13.4%pa je ista pjesma kod nas....
 
To i mene zanima ista stvar i kod nas sa apolom a i sa nekom drugom sortom ako je prinos losiji 10-15% ne bi ju pretamburo ali jel netko zna moze li biti vise 20-30%???
Bili danas u obilasku iz NS instituta, kontatacija je da otezano niče zbog loše energije koja je 73 a klijavost mog Apola je 79. Stanje se popravilo u ova dva dana tako da ćemo sačekati još koji i onda odlučiti daliće se presejavati.Što se tiče prinosa energija semena nema uticaja ona je bitna samo za nicanje.
 
Bili danas u obilasku iz NS instituta, kontatacija je da otezano niče zbog loše energije koja je 73 a klijavost mog Apola je 79. Stanje se popravilo u ova dva dana tako da ćemo sačekati još koji i onda odlučiti daliće se presejavati.Što se tiče prinosa energija semena nema uticaja ona je bitna samo za nicanje.

E hvala znaci prinos nece stekati.
 
Ljudi energija klijanja (koliko sam ja obavešten) je isto klijavost semena ali samo merena posle pet dana naklijavanja i šta klija u tih pet dana to je energija klijanja a 10-i dan je ta neka konačna klijavost semena.

Mica 967 da li je to kupovno ili tvoja dorada semena?
 
Nazad
Vrh