Soja 2019

Cisto sumnjam da moze kisa da ih spere.Mozda je ostalo rezidua od insekticida pa kad su pocele da jedu pocrkale.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 pomoću Tapatoka
 
Nije kiša nego ptice, ja sam gledao parcelu gde se sjurili jato čvoraka ili vec kojih ptica, kosili smo ječam pa sam imao vremena da posmatram sve su bile u tim krugovima hiljade njih. Kada je bio onaj strasan napad jednostavno nije bilo toliko ptica “čistača” pa su gusenice živele i pravile štetu. Sada je to sporadično i uspostavila se prirodna ravnoteža koliko se namnože ptice to sve poručaju.
 
Pisao sam o tome , kod mene , kod mene su laste potamanile gusjenice . Treba malo i živica ostaviti i starih salaša i supa . Ptica nema na kilometre cistine.

- - - - - - - - - -

za svaku mahunu po vrecu ili?

Možda čak i za svaku mahunu jer to nije uopšte lako naći . tako je bar prije bilo , možda sad ima sorti koje su tome sklone.
 
Nije ni Emigrant , al zato čika Aca jeste u njegovoj soji , na ovoj slici što je emigrant stavio , kad ima oko . Sad emigrant može da ode i ubere , to je bar lako samo ode tamo gdje je slikao .:haha:
 
Jesam u godinama ali imam i oko, kao ovaj orao krstaš što izumire polako.Zato sam i rešio da malo pređem na Lav pivo, da spasem preostale orlove.Žena ćuti, ne progovara, vidi da je u pitanju državni interes..
 
Nisam ni ja nikad video mahunu sa 5 zrna i ako pazljivije posmatrate Emigrantovu prvu i drugu sliku onda cete lako ustanoviti da ta horizontalna mahuna iz sredine slike sa leve strane je preklopljena jednom granom od jedne troliske a to zadnje zrno koje vam se cini da je od te mahune, ipak nije, vec je od druge koja stoji vertikalno. Taj prekid te troliske vas zavarava da je sa 5 zrna.
Pitam se sta je sa onom mahunom iz sredine slike koja stoji vertikalno i izgleda da ima 6 zrna?! Koliko vreca semena ili za koliko ha bi dobio seme za nju!!!:haha:
Slike znaju da varaju.
 
Kod mene nema donjeg lišća do visine kolena otprilike. Na zemlji osušenog lišća koliko hoćeš. Mislim da je zbog nedostatka vode. Odgore kad se gleda soja još uvek pristojno izgleda. Videćemo kako će izgledati kad dođu ove najavljene vrućine...
 
Kod mene je ista situacija na Savi. Listova nema do kolena, mahuna nema na prvih 15ak cm visine, slabo su popunjene, a i ova kisa je uspesno zaobisla tu soju. Palo je manje od 10 mm pre neki dan.
 
Jeb.. kise,pada kad ne treba.Pisao sam jos sa proleca kad nam lezala voda po njivama i davila useve, da lako moze da se desi da kad je najvise potrebna,ona ces nas obilaziti,ili ce biti nekih minimalnih padavina.
 
Da li Apolo ima duzu ili kracu vegetaciju od Save? Apolo je po malo prosaran sa zutim listovima a imao je malo vise kise od Save.
 
Ako jos bude po neka kisa kod nas ce se kositi kasnija setva soje i u Novembru, podrazumeva se da ukoliko bude vremenskih uslova za kosidbu.
Ukoliko ce druga polovina Oktobra i Novembar biti kisovit, bice gusto ko nikad do sad.
 
Nazad
Vrh