Soja 2019

Sejao soju 4.4 na 6 cm dubine i danas bio u bilasku jedva jedva da nice a cicak se postavio 4 lista kao tepih ... pih #### zakasnio sa totalom.
 
Setva je bila 04 Aprila. Seme je kupljeno od Instituta, njihova dorada a proizvedeno u Laliću.
 
Дали има везе сушна година са клијавошћу и енергијом семена....Сејао сам семе из 2017 из оног пакла 2018 и било 2тоне по јутру просек тог семена....Ја и задњих 15ак год нисам знао за ту енергију и клијавост соје мени је увек ницала без проблема увек сејем своје семе Алису неких 6год остављам за семе и немам проблема јалових биљака,трулог семена итд...Кукуруз је друга ствар ту сам имао проблема са старим семеном из трговачких подрума....
 
Svakako da utiču vremenski uslovi ali utiče i smeštaj semena, mehanička oštećenja (udari koji se javljaju prilikom prolaska kroz kombaj ili selektor, premeštanja koje kakva), sorta soje, ovo izgleda bezveze što sam napisao ali to su reči semenara koji se bave tim poslom, u svakom slučaju soja je osetljiva što se tiče proizvodnje semena a vidi se i po tome da nije preporučljivo da se seje dvogodišnje seme jer je u stanju da izgubi drastično klijavost.
 
Seme ostavljam svoje i uvek je pod supom na paletama.Nikako podrumi ili prostorije koje se greju.Samo jednom sam se zeznuo i sejao staro seme(dvogodisnje)klijavost je bila plafon 50%.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Ja išao kod nas na silos da pitam za seme soje, i kažu samo original. Njihovu soju su ispitivali pre čišćenja i imala klijavost 92, a posle selektiranja 64 i odlučili da je ne seju... Eto koliko je izgubila klijavost od tumbanja...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Zato u nekim doradnim centrima samo natovare lopatom u džakove da je ne bi tumbali a mi se ljutimo i još svašta kažemo kada otvorimo džak i unutra bude i pop sa bradom. :ideja:
 
Poslednja izmena:
Ja išao kod nas na silos da pitam za seme soje, i kažu samo original. Njihovu soju su ispitivali pre čišćenja i imala klijavost 92, a posle selektiranja 64 i odlučili da je ne seju... Eto koliko je izgubila klijavost od tumbanja...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
Sitnije seme ima bolju klijavost od krupnog, ako su težili da seme bude što ujednačenije (krupno a ono je više podložno tim oštećenjima prilikom selektovanja pošto od udara pukne unutra a ostane u toj ljusci, kao na oko cela, ponaročito ako je vlaga niža ) onda su i izbacili dobar deo valjanog semena tojest ono sitnije, bitno je izbaciti polutke, neizvršene mahune i nečistoću da nesmeta sejalici prilikom setve.
 
Juče zavrsena setva soje.
IMG-20190425-101218.jpg
[/URL][/IMG]
IMG-20190425-101416.jpg
[/URL][/IMG]
Parcela preko puta od mene soja nije nikla stoji u zemlji vec 15 dana,dokaz da soja voli toplu zemlju i da se netreba zuriti sa setvom.
IMG-20190425-101850.jpg
[/URL][/IMG]
 
Kolega vreme setve ostavite neka svako sebi odredi, niste napomenuli sortu,dubinu setve i razmak.
 
Juce oprskao soju koja tek nice samo sa pulsarom 0,7/h zbog cicka. Vreme idealno bez vetra 4,5 kj ... dal ce valjati - videcemo

- - - - - - - - - -

Sad vidim pogresna tema pa neka neko prebaci
 
Дукеј имаш опасан нишан ,свака част за правац:ppozdrav: Да ли си могао да га тако извучеш и док ти је маркир био на точку или је ипак лакше и боље сејати са широким маркирима.
 
Nazad
Vrh