Soja 2019

Mi smo pre nekoliko dana pripremili Wendy, a Trijumf i Pallador stoje na prikolicama i cekaju selektiranje.
2n03uh4.jpg
 
Planiram ove godine prvi put sijati soju, videcu koje cu sjeme moci naci, za tu namjenu sam uzorao neku baru pored rijeke, pa cu videti kako se ponasa na takom zemljistu.
 
Do sada sejao Savu,a ove godine rešio da probam Belugu i možda vratim Veneru.Ranijih godina sejao i Balkan,Galinu,Trijumf,Tajfun,Veneru ali se nekako uvek vraćao na Savu.Probao setvu i na 50cm i na 70cm.i sve je nekako slično,nisam primetio neke velike razlike u prinosu jedino što na 50cm pre zatvori redove.
 
Eto,pogodio sam.Neće imati dinar da vrate kusur i cena izađe 100 dinara,a biće nekih drugih semenskih kuća koje će sigurno ići i do 110.
 
kod sadnje soje ima ili nema razlike u sadnji gde se seje nadmorsaka visina i tip zemljista nisam sadio soju i niko je ne sadi u mom kraju ja bi da posejem malo da zapocnem malo tu kulturu da radim i koji bi sortu preporucili za sadnju .neznam nista o toj biljci šta trazi i kakvo zemljiste treba da bude da uspeva ::sramota::::sramota::
 
Soja voli bogato humusno zemljiste jos ako ima puno rose izjutra onda je zametanje mauna zagarantovano.Sto je ovde neko napisao kod soje ti je najbitnija agroteh.mera kisa oko sv.Ilije.Rod se krece od bukvalno 0 pa do 5000 kg po ha.Đubrenje osnovno na jesen,a u prolece malo azota ne previse max 100kg po jutru. Voli da se šparta i to ti je to uopsteno.Sto se tice sorti nema pravila kako se kojoj potrefe agroekoloski uslovi.

Poslato sa HUAWEI Y560-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Zemlja koja čuva vlagu , tj u julu i avgustu zadržava kolko više vlage je dobra za soju ostale ne. Gdje ima gline , ima i soje , mada i riječni nanos je odličan kao i za kukuruz . Netreba brkati ilovaču i glinu . Čudi me da se soja masovno ne gaji u srednjoj Srbiji , šumadiji i mačvi . Po opisu nekih članova mislim da je zemlja koju zovete smonica idealna za soju . Kod mene je u takvoj zemlji svake godine vrhunski prinos . Jedino što često nemože rano da se posije ali nema veze .
 
Obilazio danas neke poljoapoteke da vidim za seme soje i cena soje NS 99 dinara, Gorštak i Galeb 102 a Belga 130 dinara.
 
Za sorte soje kojim je preporuceni sklop 500 000 biljaka po hektaru, da li treba vise od 50-tak kila po jutru, znam da zavisi od krupnoce semena ali onako orijentaciono ako neko zna, Valjevka je u pitanju.
 
Nazad
Vrh