Soja 2019

Neki insekto-akaricid, mislim da i savanur tu spada.
 
Savanur nije akaricid. Abastate ili Talstar idu za grinje.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Aktivna materija Abamekti, ima akaricidno delovanje, pa bilo koji preparat koji je ima u sebi ima akaricidno delovanje... Najpoznatiji je Abastste, ali ima ih još...

Ono što treba znati za aktivnu materiju abamektin je da je foto labilna, tj. da ne bi trebala da se aplicira po su sunčevoj svetlosti, ali ako mora baš da se radi, da se radi predveče, da bi imala zadovoljavajući efekat...
 
Prskali smo sa kraftom, abamektin aktivna materija. Tražili smo ortus, ali nije bilo litarskog pakovanja. Ima još dosta akaricida. Inače grinje su mi rasturile lubenice. Na našoj soji su tek krenule, dok negde ima i do 10-15 metara od puta da je soja zahvaćena napadom grinja.
 
Interesuje me tvoje misljenje a i misljenje ostalih clanova o ovom suncokretu. Velicina je bila 15-25 cm kada sam prskao.

fleski.jpg


Kada polomim stabljiku unutrasnji deo je braon boje

bgpkqg.jpg

Nisi napisao cime si prskao. Mislim zbog drugih da znajau.
Nisu bas isti efekti unistenja na tom suncokretu i kod mene.
Ovo mi nekako ubitacnije izgleda.
Aj iz pocetka pa do sada slike na istoj parceli kod mene.
Prvo prskanje 0.25 l/kj Senkor +
27 April

27 Maj

80a26e6822a3bd37679efa13b373a5cf.jpg


Prskana 29 Maj sa 57 gr/kj Radivan + 0.3 l/kj Pivot

Slike 7 Jun
Na oko nezadovoljan, rast zaustavljen, koren slab i pukne a na trecoj slici vidi se kako jedan do drugog jednom nista a drugi dotucen.


d63e70ccebc3ba974086c41c9a7061f1.jpg


4b6546c50c8cdd0c6243d12eef915ae3.jpg


06765223bf6cafbbf6d3fcac09357977.jpg


Slika 10 Jun
istog dana prskano sa 2 l/kj Bentamark + 5 gr/kj Harmony



d28cbd53d55296adf04e992bfeda016a.jpg


Slika 17 Jun
aa965eab8bb8981948734c58614b88df.jpg


Spartano 27 Juna

Na prvi mah vidi se da je dosta toga unisteno ali mnogo toga u medjuvremenu je ozivelo i podivljalo sa po par kraka.
Uspeh nikakav i zato u buduce gde znam da ima tog mutiranog divljeg duncokreta vise soja se ne seje.

Slika 10 Jul

2f7b328aae5e0b3daa2ce1aa4b3170a6.jpg


204c05274846b2f524e901575dab4214.jpg











Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
sto ga ne osparta ne daj boze? ako treba i dva, tri puta, resio bi ga koliko toliko ako vec ne uspevas hemijom
 
Pa ospartan je 27 Juna. Ne razumem sta ti znaci ne daj boze? Ono sto ti se cini na slici da je izmedju redova je zbog toga sto se razgranao ko djavo.
Inace izmedju redova nema ga jedino u redu.
 
Ево шта се деси где је шири састав а прскалица прска тачно нема пеклапања
Photo0911.jpg

Photo0910.jpg
 
Прскам са кломазоном доста малу соју баш због амброзије и ту не смеш преклопити и дуплирати ред јер ако дође до тога однеће и њу,веома јак и агресиван хербицид.
 
U vezi grinja . Kako odredjujete kada tretirati a kada ne ? Jel brojite tj jel procjenjujete broj pauka grinja po biljci ili ne ? Rekao mi komšija da je ulazio u moju soju sa nekim agronomom nakon njegove i da imam grinje . List je ukovrdžan , i oni misle da je od grinja a ja tvrdim da je to od zanošenja dikambe . Našli su pod lupom grinje kod mene , kako kaže 4 do 5 komada , sad neznam dali je to procjena po biljci ? On mu reko da obavezno prskam da je to mnogo , a meni ne pada na pamet za sada , mislim da to nije ništa ? Šta mislite ?
 
U vezi grinja . Kako odredjujete kada tretirati a kada ne ? Jel brojite tj jel procjenjujete broj pauka grinja po biljci ili ne ? Rekao mi komšija da je ulazio u moju soju sa nekim agronomom nakon njegove i da imam grinje . List je ukovrdžan , i oni misle da je od grinja a ja tvrdim da je to od zanošenja dikambe . Našli su pod lupom grinje kod mene , kako kaže 4 do 5 komada , sad neznam dali je to procjena po biljci ? On mu reko da obavezno prskam da je to mnogo , a meni ne pada na pamet za sada , mislim da to nije ništa ? Šta mislite ?

Momo isprskaš samo taj deo gde ima a to je pokraj parcele i malo uhvatiš zdrave soje obično je to dovoljno samo širina prskalice.
 
Tako sam i radio do sada , a ovo mi malo neobično . Na uvratini do puta nema , ostatak njive cijeli izgleda isto , nisam baš sve provjeravao ali izgleda da ih ima skoro na cijeloj površini tako kad uhvatim vrhove možda 2-3 biljke , otresem na bijeli papir bude 2-3 grinje. Soja nema tipično da je požutjela nego ima tamnu boju samo ukovrdžani listovi , kao od dikambe . Zato ja to nebih dirao zasad . Možda ću i slikati . Sjećam se da sam čitao preporuku od nekog stranog fakulteta , oprilike ovako :

u fazi do formiranja mahuna : ne tretirati ako ih je do 250 kom po biljci
u fazi punjenja zrna isto ako se broj povećava sa 250 po biljci
u fazi formiranih zrna samo ako ih je preko 250 i ako je neki stres spr suša
 
U kojoj dozi tj. koncentraciji radite sa abamektinom?
Minimum 0,75l do 1 l.Nisam nikad prskao u soji,al zato jesam u jagodama.Uvek sam uz abametkin dodavao belo miner.ulje po preporuci Natase Dosen zastitarke i prskao u kasnim vecernjim satima.Doza je bila 0,75 preventiva,a 1 litar ako je jak napad po ha plus 4 l belo min.ulje.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh