Soja 2019

То мора да је неко зло од њиве кад ти је требала таква хемија јбт џунгла.....Ја сам ишао са сенкором на црно после у сплиту Имазар+Сојал+Хармони+Инсектицид не на свим њивма такође сирак где је било потребе а било је на неких 3,5кј и рампе тако да сам ту око 50евра по кј једно на друго нек је и 60 али ни динара више.....
 
500дин/кј изађе заштитар да ти води производњу уштедеће на хемији а биће учинковитије ,ово је сулудо бачен новац.
 
Па ако знаш шта си узео и шта да очекујеш онда треба да знаш шта и да посејеш, на тaквим парцелама сојка се не сеје
 
Zastitar 500din/kj, a po forumu ... skroz dzabe.

Ko je pratio slike od pocetka zna sta je problem bio, rana priprema i izasli svi korovi, posejano i kad je oprskano totalom tu noc polovinom aprila krene ono zahladjenje i obilne kise, total skoro nista ne uradi i onda nastupa dramaturgija.
Da je njiva bila uredna, cista, nadjubrena ne bi mene zapala...jos ako kazem i da sam isao sa 100kg MAPa po kj. :osmeh:
 
Za takve njive fifika ili amerikanka kako je kod nas krste i milina cista njiva sa minimalnim ulaganjem.A kad dodje zima potraznja skoci niko vise ne gleda kakva je samo daj.
 
Da ne pricam da sam na nasim njivama prosao ovako:
Total u proseku 300 din.
Corum 2800din.
Piano 300din.
Sencor 800din.
Sirak 1 1600din.
Sirak 2 1300din.
Lepak 300din.
Oko 7500din/kj, da nije bilo ovakve potrebe za sirak izasao bih lagano na 50e/kj. Lako je biti pametan na cistim njivama.
 
Kod mene samo dubinska hemija, 0,5 l Senkora plus i 1L nekog S-metahlora po HA i to je sve od hemije.Posle toga jedno špartanje i naravno KOPANJE.Pošto imam malo zemlje, svake druge godine je soja na toj njivi i obavezno kopanje,na granici izdržljivosti. Jedne godine 2 ha a sledeće 2,2 ha. Trebalo bi da je čista, sutra idem da je pogledam i uslikam.Ne znam šta ću zateći vezano za gusenice,nisam bio dve nedelje da je obiđem.
 
Isto i meni zapadne u zakup nom stop neka parlođina .
Retko ili skoro nikad nisam uzeo u arendu a da bude njiva uredjena bar 50% kao moje koje obradjujem godinama.
Sve neke da Bog sacuva gde su troskovi duplo veci.
Moram jos jedno zapazanje da napominjem, sto je najgore da mi se u nekoliko navrata desilo da cim si je ocistio i nadjubrio kako dolikuje, gazda je prodaje jer je jbg ta zemlja stara od cukun cukun dede i vise nije za upotrebu:haha:
Ali sta ces, naviko sam i na takve stvari, kad nemas svoje dovoljno onda trebas biti iz starta spreman da ce ti je sutra ili preko sutra uzeti.
 
Imam jednu parcelu gde je soja zuckasta,izgurala je visinu i fino izgleda ali je zuckasta.Sada je u fazi cvetanja,djubreta nije dobila nista. Pitanje je da li bi sada valjalo da joj dodam malo azota tipa 1kg/ha ili tako nesto i da li bi to uticalo na prinos?
 
Izgleda da su nule prestale sa radom kada sam kucao :D Mislio sam na 100kg,a i nisam se izrazio lepo tek sad videh. Izgleda da me sunce udarilo u glavu danas zestoko.Mislio sam na 100kg azotnog djubriva tipa kan,san an ili tako nesto.
 
Bio danas da obiđem soju i čista super, ali...uvek nešto sreću kvari.Na toj parceli od skoro 2 ha imam desetak krugova gde je gusenice dobro pojela list.Na jednom listu nađem dve male gusenice i izvršim odmazdu za nastalu štetu.Nisam nešto primećivao još gusenica, averovatno ima po koja.Šta raditi i čime dejstvovati ovih dana tj. večeri? Mislio malo one šećerne vodice od prihrane da ubacim sa dodatkom bora.Solidna je i sklopila je dobro redove iako je na 70 sejana.U pitanju je Apolo.
 
Soja nikad ne moze da bude ''zuckasta'' na zemlji gde moze normalno da razvija simbiozu na korenu sa azotofiksatorima koji su dovoljni sa nekih 70% ukupne potrebe za azotom,iako nije 100%,listovi biti zuti nece,jedino ce manje kilaze po hektaru biti na kraju.Znaci kod tebe tu nesto nije u redu ispod zemlje,jel bila voda ,jel PH zemlje ne odgovara ,ovo ili ono ,ali garant nema dobar razvoj azotofiksatora.Kod nas ja nzm ko uopste prihranjuje soju azotom na zemlji gde soja ide dobro,eno je do kukova visine na svakoj parceli,tamna ,nema tu nikakvih svetlih boja,zuckastih itd.
 
Ne znam,nesto ga zeza.Svestan sam kako funkcionisu azotofiksatori,prosle godine je bio kukuruz a pre toga njiva nije radjena 20 godina.
Evo kako je izgledala pre 7-8 dana.

65956380_2097185930387269_7069044285454155776_n.jpg
 
Jel tučeš istom AM ili menjaš?Pitao me prijatelj za savet za drugi tretman, ja sam mu predložio da promeni AM ali nemam iskustva obično ga lako rešim iz prve.
 
Nazad
Vrh