Soja 2019

Ja sam video tek po nekog, ali mislim da su ti doleteli sa drugih njiva., Cini mi se da je njihov ciklus prsksnjem prekinut, ne verujem da ce biti jos nekih generacija....Ali praticemo.
 
Koliko znam leptir ima dve generacije godišnje, od toga prva je brojnija. E sada, kako koju parcelu uhvati. Nadam se da neće biti potrebno dva puta tretirati.
 
Ja sam u početku na Wendy imao ozbiljniji napad gusenica samo po ogumcima, na ostatku njive puno slabije. Na ogumcima su obrstile lišće i pretvorile ga u paučinu jedno 60-70 %, a na ostatku njive su to bile samo sporadične tufne po lišću. Pratio sam te ogumke i mislio da neće biti ekonomski velike štete s' obzirom na veličinu zahvaćenog dela i biologiju gusenica (tj. očekivao sam da će brzo preći u lutke), a da prskanje ostavim za eventualnu narednu generaciju gusenica. Tome u prilog je išlo i to što se pojavilo novo sveže lišće na soji iznad onog pojedenog u paučini. Međutim posle par dana zatišja počele su da se stvaraju rupe i na tom novom lišću, ali sada ravnomerno rašireno po celoj parceli i onda sam morao prskati. Izgleda da su na ogumcima bile gusenice od prethodnice leptira :haha: , a da se glavnina legla nekih nedelju dana kasnije po celoj površini. Sinoć sam gledao tu parcelu i nisam video žive gusenice.
 
Dukej ista situacija u Vendi i kod mene.Gde po koja rupa na novom listu,a gusenice ni jaja nisam primetio.Uprpao sam se pa idem svaki dan u obilazak

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 pomoću Tapatoka
 
Maximus
29f32xh.jpg

2vubzfp.jpg

2vklsh2.jpg

ojhzqt.jpg
 
Dukej ista situacija u Vendi i kod mene.Gde po koja rupa na novom listu,a gusenice ni jaja nisam primetio.Uprpao sam se pa idem svaki dan u obilazak

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 pomoću Tapatoka

Ista situacija kod mene.a komsija me istripovao kontao sam da ni jednu sojku citavu necu naci.nisam video ni jednu gusenicu ni leptira,a mrtve mozes lopatom kupiti.soja se oporavlja i vise se ne poznaju napadnuti ogumci.
 
Veceras druga tura prskanja. Interesantno da gde se pojavila nova tura gusenica, nema ih vise. Samo rupice na liscu. Osice su ih pojele. Ostala po neka veca od 1 cm, a ove manje sve ih pojele. Tu necu ni prskati da ne pobijem i osice. :D

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Ako se neko seca onih slika ardale sto sam slikao...sirak izasao po drugi put i dalje ima palamide i poponca koji se penju uz stablo, ambrozije i cicka da li ukupno ima 1%.
Cekam par dana ako se ne pojave gusenice idem u drugi tretman sirka.
bey3xy.jpg

5txq1l.jpg
 
Moze li neko pojasniti u vezi ovih leptira koliko im traje ciklus,koliko ima ciklusa,do kad preti opasnost od gusenica
 
Ta soja je sad u subotu prospartana prvi put, cekao sam da sirak poraste i prskao kad je soja tek pocela da cveta donji spratovi i kad je bilo 2 nedelje posle tretmana padne kisa tako da je za vikend posle nekih 19 dana prospartana, medjutim novi sirak je tako dobro nagurao da imam izbor ili da tucem i eventualno smanjim prinos ali ocistim njivu za iducu godinu ili da pustim korovu da pojede deo prinosa i ostane mi seme za iducu godinu.
 
Ja u petak pocinjem navodnjavati soje,suvo kao u sahari,sutra sejem postrnu soju i odma zalivam
 
Ta soja je sad u subotu prospartana prvi put, cekao sam da sirak poraste i prskao kad je soja tek pocela da cveta donji spratovi i kad je bilo 2 nedelje posle tretmana padne kisa tako da je za vikend posle nekih 19 dana prospartana, medjutim novi sirak je tako dobro nagurao da imam izbor ili da tucem i eventualno smanjim prinos ali ocistim njivu za iducu godinu ili da pustim korovu da pojede deo prinosa i ostane mi seme za iducu godinu.
Slike mozda varaju, ali po tome sto se vidi ne vidim uopste tako opasno da ugrozi soju a da joj uzima od prinosa.
Mozes slobodno prskati pred vece bez da se bojis da eventualno smanjis time prinos.
A ako je bas redak ne diraj nista pa ces sledece godine prskati na vreme sa nekim sigurnijim preparatom.
Ako se pitamo i cime, ove godine ljudi su bili prezadovoljni sa kletodimom, Rafal, Diler pa cak i Kletox u dozi od 1l/kj.
 
Nema stednje idemo do kraja, cudo koliko korova ima bice oko 15 000din/kj zastita soje od korova, ima dosta rizomskog na ovoj njivi i ne toliko koliko na njivi preko puta koju nisam slikao.
Sad je target suzbiti sto vise sirka kako bih iduce godine u kukuruzu imao komociju da tucem sirokolisne.
 
15 ОООдин Мајку му каква је то заштита?Ајд рефериши шта спада у те новце?Мало ми то млого....
Total 1700din
Sencor plus 900din
Corum 2900din
Piano 450din
Radivan 900din
Bentazon 1400
Rafal + Malibu 2000
Rafal + nesto 2000
Okvasivac 500
To je oko 13 000 za sad, koja kila ureje na onoj sa vise sirka, sad jos neki insekticid i eventualno bora malo da joj pomognem, pa jos dodas na hemiju za medje jer se opasno prosirila koja litra totala,matona,tezisa...
 
Nazad
Vrh