Soja 2019

Slikano pre 7-8 dana.
ba3b5ac6effd27a7e6cc98fb5fcf7a6c.jpg
9de911f767a773d4e256c104046ac595.jpg
155f27937b7c351ae9a8f2031a10feef.jpg


Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Danas malo obilazio atar ima soja a među njima i moje koje će se raditi do kraja meseca, uglavnom apolo a inače sve su počele da se šaraju bez obzira na grupu zrenja, oko sela gde je kiše bilo malo više tu je malo bolja a ima gde može još i da se para ali no.
 
Jedna stvar mi nikad nije bila jasna , zašto se siju na ovim podnebljima rane i srednje sorte soje kad sezona treje kolko traje i vremena ima da stigne ladno grupa 3 ili 4 , pa i 5. grupa koje su nekad bile zastupljene a sada ne . Zašto sad da završava soja i žuti a ima još avgusta i septembra ? Kako očekivati visok prinos soje ako je godina lijepa ako u avgustu sazri ?
 
Moje misljenje je da bi i sorte sa kracom vegetacinom isto ili slicno radjale da se seju ranije kao ove kasne. A to cemo saznati sledece proizvodne godine. Ideja mi je da 0 i 00 posejem do polovine aprila,a I grupu zrenja posle 1maja.
 
Pa to i jeste pravilo (ne po našim knjigama ali nova saznanja) da se ako se sije kasnije ide sa većim grupama . Isto ima logike što kaže Raca da bi se 00 slično pokazale da se siju rano , slično ali ne baš isto . Treba dobro poznavati faze soje , a nije isto kao kod kukuruza.
 
Sve to zavisi od vremenskih prilika. Samo kad su redovne padavine onda dolazi do izrazaja to da svaka grupa zrenja sazri na vreme, zavisno od svoje grupe. U svakom drugom smislu sve se pobrka da nista nije onako kako bi trebalo biti.
Kad mislite da ce se kositi Angela, Fantast pa cak i Wendy koje su posejane 25 Maja a ima ih posejane i pocetkom Juna a redovne su kise do sad imale? Jos ako dobiju jos jednom ili dva put kise???
Jedino u drugoj polovini Oktobra i pocetkom Novembra ako je suvo vreme!
Iste sorte bez redovnih padavina posejane u to vreme, pokosile bi se mesec dana ranije. E sad se samo postavlja pitanje prinosa!
 
Nazad
Vrh