Soja 2019

E, vidis u mom slucaju vodjena statistika govori da je Majska setva dosta prinosnija od Aprilske.
Zasigurno da zavisi i od posejanih sorti.
Ali, no, svako ce raditi na svoj nacin.
 
Slazem se sa kolegom Peet,vec nekoliko sezona unazad pratim setvu soje kod nas i mnogo bolji prinosi se postizu sa majskom setvom. Mi smo probali sa sojom i setvom bukvalno sve,i uvek majska setva da najvise. Imam jednog komsiju koji se tvrdoglavo drzi 25 .04. setva kukuruza i setva soje oko 03.05. i uvek dobar sklop i dobro nicanje kao i prinos. I jos kaze Djurdjevska kisa ga nikad nije izneverila
 
E, vidis u mom slucaju vodjena statistika govori da je Majska setva dosta prinosnija od Aprilske.
Zasigurno da zavisi i od posejanih sorti.
Ali, no, svako ce raditi na svoj nacin.

Кад си задњи пут посејао у првој декади априла? Право и једино мерило је на исту њиву посејети у различитим роковима и онда вагати ,али опет мислим да је све то релативно и да неко опште правило ту не важи и не постоји.
 
Сејем ја већ годинама последња Недеља Априла Прва Недеља Маја и јако сам задовољан....Нема ту расправке ради како ко хоће, може мора, зна....
 
Koje grupe zrenja sejete u tom roku: kraj aprila-početak maja?Ima smisla zbog korova,pre svega ambrozije,aprilska priprema,sejanje u travu koja je vec nikla zbog temperatura i padavina i onda total na crno.
 
Sejali smo mi i 15 maja pa je bilo dobro, a sejali nesto silom prilika 1. Juna i oped bilo dobro. Uglavnom ja skim god sam pricao o visegodisnjem proseku nas prosek je tu, ili bolji. Kad bi ja znao kad ce biti padavina tokom godine ja bi tako i sejao, ali posto neznam onda sejem kako vreme dozvoljava.
 
Кад си задњи пут посејао у првој декади априла? Право и једино мерило је на исту њиву посејети у различитим роковима и онда вагати ,али опет мислим да је све то релативно и да неко опште правило ту не важи и не постоји.
U prvoj dekadi Aprila nisam posejao sigurno zadnjuh 10-15 god. a i duze ni jedno kj.
 
Онда немаш одговарајућ аргумент да тврдиш како је мајска сетва увек боља.То што говориш је на основу твог субјективног личног доживљаја а не објективног и реалног.:ppozdrav:
 
Oni se oslanjaju na" rumunku" u avgustu a to kod nas nema, prošle godine ih promašila a ima kad i upali ali no, svako zna svoje podnevlje.
 
Da nemam dokaza ne bi pricao. Kao drugo kao sto sam i napisao nikoga ne teram.
Da si razmisljao malo vise o tome onda bi dosao do toga da moje parcele nisu sa neba pale same na nekim stranama atara, vec se granice sa nekim parcelama, a medju tim parcelama i to na razlicitim zemljistima spadaju i neki moji rodjaci i prijatelji i komsije koji poseju i istu sortu ali u ranijoj setvi i razlika se ocigledno mogla ustanoviti a i priznali da su skidali manji prinos.
Neki su zadnjih godina pomerili rok setve i drze se toga dok neki iz godine u godinu samo ponavljaju kako treba posejati kasnije ali kad dolazi do toga onda vise nemaju strpljenja pa krenu.
Nadam se da ti je sada jasnije o cemu pricam.:ppozdrav:
 
Rupe Treba da budu duguljaste perforacije a dimenzije 3,5 mm 4 mm i 4,5 mm sve u zavisnosti od krupnoće zrna.
 
Izbija polako Maximus
eimiop.jpg

r2l0gm.jpg
 
Nazad
Vrh