Soja 2019

Pitam jer kod nas ima toga po sojama,ali ja licno mislim da je do vlage.Kvrzicne bakterije su u relativno plitkom sloju zemljista,nzm koliko aktivne mogu biti ako je zemlja suva od gore,cak i ako na 30-ak cm ima neke vlage,stoga,moje misljene, soja ce biti u nedostatku azota,sto i lisce pokazuje,bar vizuelno preko slike,i koliko sam gledao kod nas.Dani su sve topliji,jako steta sto sad nema kise kad je najvise potrebno i njoj i kukuruzu,a cak i ako bude kise kroz desetak dana,steta ce biti nacinjena.Ja uopste nisam optimista inace po pitanju bilo cega,ali nema tu sta da se razmislja,biljka kad pretrpi neki stres deo prinosa opada automatski.Stres od suse,od toplote,hemije,insekata,bolesti ,malo po malo i na kraju ni dobre cene ne pokriju ulaganja.
 
Ma susa je ogromna, samo to ili neko ne vidi, ili nece da vidi. Ovo vazi za moj region juzne Backe, ne znam kako je kod drugih, ali ovde je kriticno.
Kako ce preziveti ovaj nastupajuci pakleni period to Bog zna.
 
Tavanjerka 11.05.sejan na Maximus koji nije hteo bez vlage izaci
b858c0cc753bcc2084fec36534729483.jpg
250853eb29eaf95e94bbd82bb0146bba.jpg
0b8ea86ba16f8fe26b4e75eccb99a413.jpg
 
Šetao sam danas kroz Wendy, polako se šire oaze sa gusenicama. Još uvek nije za prskanje, ali mi se ne sviđa nikako. Tu gde ima gusenica soja nije visoka jer je tu bio napad i prvi put, ali bliže krajevima njive soja je visoka i biće nezgodno ako bude moralo da se prska.
 
Evo kako sad izgleda:
45ba9231a712e9c9130e964656bde1d1.jpg
b5266870942957500567b6ea10ff0ee1.jpg


Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Ima li nešto da je neće napasti ove godine?Samo se ređaju troškovi.Kod mene zečevi prave harakiri,veliki kao konji,isečene soje more jedno po parcelama.
 
Не знам дали би контролисано паљење жетвених остатака и редовно одржавање плодореда смањило појаву инсеката,разне гадије па и корова прво Амброзије?Лично мислим да ДА јер сви смо се бацили само у економску исплативост обраде земље(што је нормално обзиром на околности у којима радимо ,живимо) а мало нас први ја се не држим плодореда....конкретно у соји....
 
Pitam jer kod nas ima toga po sojama,ali ja licno mislim da je do vlage.Kvrzicne bakterije su u relativno plitkom sloju zemljista,nzm koliko aktivne mogu biti ako je zemlja suva od gore,cak i ako na 30-ak cm ima neke vlage,stoga,moje misljene, soja ce biti u nedostatku azota,sto i lisce pokazuje,bar vizuelno preko slike,i koliko sam gledao kod nas.Dani su sve topliji,jako steta sto sad nema kise kad je najvise potrebno i njoj i kukuruzu,a cak i ako bude kise kroz desetak dana,steta ce biti nacinjena.Ja uopste nisam optimista inace po pitanju bilo cega,ali nema tu sta da se razmislja,biljka kad pretrpi neki stres deo prinosa opada automatski.Stres od suse,od toplote,hemije,insekata,bolesti ,malo po malo i na kraju ni dobre cene ne pokriju ulaganja.

I na kraju kad još dodaš stres od žene, bolje da nas nema.
 
Kod mene ove god. leptira nije bilo, insekticid stoji i ceka, ali ga nema, mada u selu svi su prskali
zanimljivo je da na toj njivi isto je bila soja kada je bio napad grinja pre par godina i isto je prosla ne dirana
e jedino imam samoniklog suncokreta na jednom delu, ne znam sta cu sa njim
 
Са лимом направиш фишек точир мало га учврстиш и натакнеш на дизну тако можеш прскати комотно
 
Nazad
Vrh