Soja 2019

Probajte sebi napraviti eksperiment:ako sejete soju na 3cm promenite prenos i posejte jedan prohod ili krug na duplo veci razmak,6cm ili vise i poredite ta dva sklopa do vršidbe.Hajde da pricamo o ovome na jesen.
 
Ako поштено засуши онај што је штедљивији био на семену ће увек наврћи више.Нека средина би била и неки оптимум не претеривати ни са једним ни другим.
 
Poslednja izmena:
Probajte sebi napraviti eksperiment:ako sejete soju na 3cm promenite prenos i posejte jedan prohod ili krug na duplo veci razmak,6cm ili vise i poredite ta dva sklopa do vršidbe.Hajde da pricamo o ovome na jesen.
Nece biti neke uocljive razlike, jedino mozda u ekstremno kisnoj godini mozda ce taj gusci sklop doneti nesto malo veci prinos, sto i ne znaci, jer redji sklop nadoknadi time sto se vise grana svaka biljka.
Prosle godine imao sam posejano na 4.4 sto uvek cinim a kasnije, ucinilo mi se da trosim dosta semena pa sam presao na 4.8 a kasnije i na 5.2 cm.
Nisam primetio razlike. Inace sejem na medjurednom razmaku od 50 cm.
 
Generalno ako je dobra klijavost i energija netreba preterivati sa semenom. Mi već godinama ne prelazimo 41-43 kg/kj u zavisnosti od krupnoće semena. To je neki razmak izmedju zrna od 3,8 na 70 cm medjurednu razmak.
 
Ja sam pre par godina sejao na 4,1cm i prebacio 1kj na 8cm.Mnogo se vise granala,imala je lepse i krupnije zrno i duplo veci broj mahuna po stablu nego ona na 4cm.Jedino prinos nisam izmerio da li postoji razlika....
 
Slazem se, kod mene je isto Beluga bila niska i mislio sam da nece biti ni upola roda od Apola koji je polegao i izrastao, ali u zetvi Belga odnela pobedu! Ove godine je na pola povrsina sejem.
 
Ja sejem Apolo po preporuci 450.000 zrna/ha. što mu dodje na medjuredni razmak od 70 cm.=3,2 cm.
Jednom je neko postavio formulu za izračunavanje,ne sećam se ko je.
1 ha-10.000/0,7(70 cm. medjuredni razmak)=14,285
14285/450.000(preporučena gustina)=0,0317 ili 3,2 cm. da zaokružimo.:osmeh:
 
Danas setva kod lole u Sasama
20190404-145328.jpg
20190404-154648.jpg
20190404-154651.jpg

Sta su sasani mazalica cak i na cevi.Maze se redovno da ne zardja cev iznutra:haha:
 
Gotova setva,fantast i apolo.Brazde cu slikati kad se sastavi soja������������������.To je sigurnosni ventil
 
Poslednja izmena od urednika:
Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока[/QUOTE]Jel na sedmici spoljna hidraulika?Kako se bori sa sejalicom?

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena od urednika:
Tako je. Spoljnja je hidraulika. Napred svi tegovi (10 komada), i kad je puna samo polako... Putujem isključivo sa praznim koševima i ako ima koja neravnina oće malo trap da skljoca. Druže se njih dvoje od 2012 i nema problema, vodi se računa da se sa punim koševima ne secne u neki razor ili vagaš i to je to...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh