Soja 2019

Divlji grašak. U soji samo spartač i motika...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Soja sejana na brdu 04.aprila, sorta Sava. Nejednako i dugo nicanje, slaba energija, vlažna i hladna zemlja. Prskano kombinacijom Senkor plus 0.45 l i Tender 1.2 l po ha.

NFssbPg.jpg


U subotu sejao u ravnici, Maksimus i Savu. Posejano, povaljano i poprskano.
mwFgmKW.jpg

F9okXwl.jpg


Ostalo još 3 ha Apola, to posle ovih kiša, kad vreme dozvoli, pošto od kraja aprila u te njive ne može da se udje.
 
To se radi najviše zbog kombajniranja,da bude ravna njiva i da može kombajn da pokupi najniži rod soje.

Неће ту много ваљак помоћи ако је била лоша основна обрада и припрема,ваља се због бољег контакта семена са влагом и ради лакшег и уједначенијег ницања.
 
Pa neće baš biti tako kolega,moj prijatelj ima valjak od 6,5t,posle njega bude pista.:osmeh:U redu je to za vlagu ako nema kiše ali samo zbog toga valjati po ovakvim vremenskim uslovima ne bih rekao da je to razlog.
 
-

Обрати пажњу на њиву која је поваљана,без обзира којим се трактором ради и ширину ваљка са којим се ради сваки траг од прохода тракторских точкова се позна .Ваљак не може да равна,равна дрљача,спремач, он само сабије земљу,радим са кембриџ ваљком од 3м.
 
Poslednja izmena:
Ajde da odgovorim..

Setva je krenula ranom zorom u subotu. Preko noći zemlja povuče ka površini vlagu tako da su izjutra i po površini njive bile vlažne. Dešavalo se na mestima da nagazni točkovi na nodetki ne zatrpaju vrstu, te ostane vidan kanalić koji napravi raonik tako da se svako zrno vidi. Preko dana sunce je lepo peklo, sušilo gornji sloj zajedno sa vetrom tako da se do popodnevnih časova zemljište lepo prosušilo. Valjanje je radjeno popodne.

Dakle, prvenstveno je radjeno zbog navedenog. Drugi razlog je peglanje njive. Soju uglavnom valjam, dok nisam imao kembridz radio sam sa glatkim valjkom. Tačno je da se poznaju tragovi točkova (valjak je vučni 3.6 m, trodelni), ali pogledajte jednu drugu stvar. Zemljište je bilo mekano, svaka vrsta je nešto niža od delova izmedju vrsta, nakon valjanja vidi se na slici da je to poravnjano. Što je za kombajniranje prednost, naročito kod onih sorti kod kojih prve mahune znaju da budu izuzetno niske.

Još jedno da pomenem. Iz dugogodišnjeg iskustva, koliko sam ja primetio i mislim da se ne varam, dejstvo zemljišne hemije je bolje kod sitnije i ravnomernije pripreme, da kažem kod lepo popeglane njive. Nemamo svi istu zemlju, kod nekog posle jednog prohoda setvospremača je pepeo a kod nekog ni tri puta ne pomaže. Ja radim 2 prohoda, i treći je valjak koji dodatno usitni. Ambrozija je u mom kraju neprijatelj broj 1. A nikada je nisam imao u soji. Bez metribuzina kod mene je nemoguće raditi soju.
 
Rubin, danas sam imao da oprskam jednu prskalicu i posle 50 min je pala jako slaba kisica (recimo pola litre do litre po m2). Mislim da tako mala kolicina ne moze da spere herbicid sa korova, mozda ga samo korov jos lakse usvoji.
Kombinacija je bila 2l Bentamark +52 gr Oxon + 0.41 l Soyasan + 8.3 gr Harmony + okvasivac Inex 0.2l (sve po ha). Stadijum soje je jos ne razvijena prva troliska i tek formirana druga. Korovi kako gde, negde manji negde veci, ali generalno nisu prerasli za prskanje. Nadam se da ova kombinacija nece jako osuriti soju.
bedb370d0eb1f706e741994b641d5e5c.jpg
3c14d29a79fa4db416e6d90d51b2b2e5.jpg


Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Pogrešno sam napisao, ovde na slici je Rubin a ne Wendy.

Što se splita tiče, ovde gde sam danas prskao nema puno korova, ali imao sam njiva gde je skoro tepih, i gde je korov već prerastao split dozu pa sam zato išao sa punom dozom.
 
Nazad
Vrh