Vremenske prilike u 2019-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mene zanima na primer kako ta creva i te rupe na crevima reaguju na kamenac u vodi? Pod kojim pritiskom ide voda kroz te cevi?

Što se tiče kalkulacije, izračunati za neki period od 10 godina, za odredjenu parcelu na primer (podrazumeva se da se sve odradi kako treba) koliko je godina bio neki maksimum, da kazem vrhunski prinos, koliko neki osrednji, a koliko katastrofalni. Pa onda kad se računa isplativost takvog sistema navodnjavanja, odnosno dužina perioda za otplaćivanje, one godine koje su bile povoljne za maksimalni prinos ne računati, jer u takvoj godini bez korišćenja sistema ostvarujete dobar rezultat.

Lepa je to ideja Mirban, ali za ratarstvo velika investicija. Da je u pitanju povrtarstvo,onda druga stvar. Ovako to vidim kao jedino dobro za kukuruz, za soju već ne, jer šta vredi što ti zemlju održavaš vlažnom sa tim sistemom, ako odozgo prži 37 do 40 stepeni, a soja u cvetu.

Još jedna stvar, kvalitet i trajnost tih creva. Potrošnja struje... Kvalitet pumpe... kvar pumpe...

A šta ako sutra svi oko tebe iskopaju bunare da rade kao ti, koliko ćeš ti vode imati u svom bunaru?

Lako je kad jedan zaliva, a šta ako krenemo svi da zalivamo... Ja vam garantujem da ne bi imali vode ni za piće.
 
Ako vas muce neke nedoumice oko toga dacu vam br telefona od coveka koji je medju prvima to kod nas uradio i on je jedan od zastupnika tog sistema navodnjavanja.Bilo je oko 300000din ha da vam se sve to odradi sa time sto pola drzava refundira.Pumpe za bunar idu potapajuce Pedrolo i tu nema mnogo brige.On sam je 2017god imao soju kad kod drugih nije bilo ni za kombajn on je imao preko 2t/kj,a kukuruza je imao bruka iste te godine.Jedina mana je sto oce misevi da nacnu creva njemu su na 2,3 mesta bili igrizli pa je morao da kopa i prespaja creva u zemlji.Na njivama gde nema blizu struje ima solarne panele.Ove godine je na tim njivama imao jecam i posle zetve su uradili direktnu setvu kukuruza.
Generalno mislim da bi to postavljanje KPK creva mogao svako da uradi ko ima bilo kakav podrivac da ide na 50cm dubine i kupiti ona pojacana creva sto sad ima da ne mogu vrane da ga buse.Jer kad sam gledao kod njega nista tu nije on specijalo stavljao cak mislim da su ova obicna KPK creva.Jer da su ta tvrda kao okiten misevi ne bi mogli da ih pregrizu.
 
Firma gde sam ja prisustvovao postavljanju ovog sistema postavlja ovakve trake
300e39217363adf4d0934986d1a4df7f.jpg

https://www.toro.com/en/agriculture/irrigation-drip-tape-dripline
Nedeluju nista specijalno , od zacepljenosti oni ciste valjda jednom godisnje sredstvom koje odpusava rupe, tako nesto sam ih razumeo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meni je malo cudno da nema teme kpk navodnjavanje u sekciji Ratarstvo,ima je samo u Povrtarstvu.Ili da pisemo u nasoj opstoj temi ''navodnjavanje''....
 
Ako vas muce neke nedoumice oko toga dacu vam br telefona od coveka koji je medju prvima to kod nas uradio i on je jedan od zastupnika tog sistema navodnjavanja.Bilo je oko 300000din ha da vam se sve to odradi sa time sto pola drzava refundira.Pumpe za bunar idu potapajuce Pedrolo i tu nema mnogo brige.On sam je 2017god imao soju kad kod drugih nije bilo ni za kombajn on je imao preko 2t/kj,a kukuruza je imao bruka iste te godine.Jedina mana je sto oce misevi da nacnu creva njemu su na 2,3 mesta bili igrizli pa je morao da kopa i prespaja creva u zemlji.Na njivama gde nema blizu struje ima solarne panele.Ove godine je na tim njivama imao jecam i posle zetve su uradili direktnu setvu kukuruza.
Generalno mislim da bi to postavljanje KPK creva mogao svako da uradi ko ima bilo kakav podrivac da ide na 50cm dubine i kupiti ona pojacana creva sto sad ima da ne mogu vrane da ga buse.Jer kad sam gledao kod njega nista tu nije on specijalo stavljao cak mislim da su ova obicna KPK creva.Jer da su ta tvrda kao okiten misevi ne bi mogli da ih pregrizu.
Dakle 13.000 e po ha odnosno prvo platis 26.000 pa i nije ta neka cifra tako visoka!!!:sta::sjasi:
Narocito kad je u planu navodnjavati u ratarstvu. Taman za nekih 30 god. ono sto si ulozio mozda ces izvuci.:osmeh:
 
Ranije sam napisao da sam ja za ovaj sistem za 5 ha dobio predracun ok skoro 19000 eura bez pdv. Tu jos nekih stvari treba da se uradi i racunao sam na ovo jos oko 3-4 hilj eura dakle neka ukupna cifra je 25000 eura. Darko je u pravu oko izvodjenja matematike prinosa sa ovim sistemom i godine kad je kisna. Ali ja imam negde zapisano da od 10 god samo su dve kisne i 1 onako a ostale susne. Dakle ipak ima tu matematike pogotovu sto se ide na jako gustu setvu sa hibridima koji to mogu. A vidis Darko i mene je to interesovalo. I dobio sam podatak da biljke kad je jako sunce a imaju dosta vode one preko svojih pora disu i znoje se kao ljudi i dobija se vlazan vazduh tako da kad je cvetanje soje ili oprasivanje kukuruza sasvim normalno. A i onda prinosi su daleko veci zbog gustine i zato sto uvek dodajete neko djubrivo.
 
U vecini krajeva , ne bas bukvalno , ima zemlje koju ne treba navodnjavati nikad . Nek je malo i dalje od kuce. Bar je tako kod mene . Nije ni skupa ali se rijetko prodaje . Radije cu kupiti kad izleti odsad nego ulagati u navodnjavanje lose zemlje.
 
Sub irigacija je poprilično jeftina. Prvo to je najracionalnije navodnjavanje. Najmanji utrosak energije pruza veliku komociju i mogucnost da zalijte velike površine bez obzira na spočjasne uslove npr vetar. Najbitniji je odabir laterala jer korencic biljke moze lako da zapusi kapaljku pa se uzimaju oni kapljaci koji imaju bakar i tih problema nema
 
Ljudi ima tema o navodnjavanju, kazite ima li gde kise kod mene oblacno ali ne mirise na kisu?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
I kod mene se naoblacilo nesto,al nema padavine

Izgleda jalova oblacnost

Послато са TA-1021 помоћу Тапатока
 
Da li najava kise za predstojeci vikend je realna? Msl hoce li je stvarno biti? A trebala bi bas bas. Ja i dalje kukam da padne pa sam cak i kola oprao. Juce popodne se bas bilo natmurilo sa svih strana ali nista.
 
Mirban prilicno realna ali jos bar jedan dan ako ne i dva traba za detalje u prognozi...Voleo bih da cela zemlja dobije dobru kisu ali mozda bude predela koji ce losije proci...Videcemo... Juce se znalo da nece biti nista...
 
Po yr.no i dalje drze kisu za moj kraj ali je ili smanje kolicinu ili je sa vikenda pomere na pon i ut. I ja bih voleo da cela Srbija dobro pokisne. Sad bas treba kise. Dakle kukanje se nastavlja. Samo da prodje bez nekog leda i oluje. Mada posle ovih visokih temp za petak svasta je moguce. Samo neka ona prokine i onda ce je biti vise.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh