Vremenske prilike u 2019-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A vidiš ja bi se a da mi ne udje...
Voleo bi da ne pada jer ima posla,a voleo bi i da padne jer fali kiše a i riknuo sam ovih dana,pa bi jedan dan i da odmorim...
Ah,ko bi nama udovoljio... biće kako biti mora...
 
Želje, čestitke i pozdravi otvoreni.. :osmeh:

Dragi kolega Dukej, šta te je to konkretno zanimalo u vezi automatskih stanica ?

Mims, Lord Orgy... pe ne znam šta bih vam rekao. Jeste da ove godine Zrenjanin ništa ne maši, ali neka ozbiljna kiša/nevreme u Zrenjaninu u severozapadnoj struji ? Nešto mi ta kombinacija uopšte ne ide.

Sama ideja da u ovom zapadnom/severozapadnom strujanju kod pojedinih modela središte svega bude u delovima Vojvodine je onako, pa hajmo reći čudna. Iskustvo kaže da u takvom strujanju je najviše na udaru deo zemlje južno od Beograda, što i daje drugi ostatak modela. Ta varijanta je dakle verovatnija.

A uslova za nevreme ima ihahaj...

Kad je leti južna/jugozapadna struja glavnica beži zapadom Srbije, Donjim Podrinjem, Mačvom dalje ka delovima Vojvodine, dok u zapadnoj/severozapadnoj struji glavnica beži od Krupnja ka Valjevu, Milanovcu i dalje na istok/jugoistok. To nije nikakav rezultat proračuna modela, nego eto iskustveni zaključak, koji verujte se ostvari u preko 80-90% slučajeva.
 
Želje, čestitke i pozdravi otvoreni.. :osmeh:

Dragi kolega Dukej, šta te je to konkretno zanimalo u vezi automatskih stanica ?

Mims, Lord Orgy... pe ne znam šta bih vam rekao. Jeste da ove godine Zrenjanin ništa ne maši, ali neka ozbiljna kiša/nevreme u Zrenjaninu u severozapadnoj struji ? Nešto mi ta kombinacija uopšte ne ide.

Sama ideja da u ovom zapadnom/severozapadnom strujanju kod pojedinih modela središte svega bude u delovima Vojvodine je onako, pa hajmo reći čudna. Iskustvo kaže da u takvom strujanju je najviše na udaru deo zemlje južno od Beograda, što i daje drugi ostatak modela. Ta varijanta je dakle verovatnija.

A uslova za nevreme ima ihahaj...

Kad je leti južna/jugozapadna struja glavnica beži zapadom Srbije, Donjim Podrinjem, Mačvom dalje ka delovima Vojvodine, dok u zapadnoj/severozapadnoj struji glavnica beži od Krupnja ka Valjevu, Milanovcu i dalje na istok/jugoistok. To nije nikakav rezultat proračuna modela, nego eto iskustveni zaključak, koji verujte se ostvari u preko 80-90% slučajeva.

Institut za ratarstvo i povrtarsvo iz Novog Sada ima jedno svoje izdvojeno imanje u Srbobranu, koje je u delu atara gde ja imam njive. Oni mere padavine sa običnim kišomerima, i ja sam se raspitivao da li negde na netu objavljuju te rezultate, kako bih mogao da proverim koliko je bilo kiše u okolini mojih njiva jer je često velika razlika atara u odnosu na selo. Na žalost, oni te podatke ne objavljuju nigde, a u međuvremenu sam čuo da nisu baš ni preterano ažurni u tom merenju.

Onda sam ja pomislio kako bi bilo super da Institut kao velika i važna institucija ima automatske merne stanice (na više lokacija u Vojvodini gde imaju svoje objekte) kojima bi beležio vremenske prilike, to bi bilo korisno i za njihovu struku, ali i za meteorologe jer sam negde pročitao da je osnovni preduslov za bolju prognozu veći broj automatskih mernih stanica na nekoj teritoriji kako bi bio veći broj ulaznih informacija (tako nešto, ne sećam se sad baš precizno). Pošto ne znam ništa o tim automatskim mernim stanicama, ja sam zamislio da je to automatski poveznao na net i da tome može slobodno da se pristupi i očitaju rezultati koje je ta stanica zabeležila. Takođe sam pretpostavio da cena tih mernih stanica nije neki problem za velike i ugledne kuće kao što je Institut, naravno ako postoji dobra volja za tako nešto. Pošto se predstavljaju kao kuća koja radi u interesu poljoprivrednika, mislim da to nije nešto neostvarivo.

Eto, tako je došlo do te priče o automatskim mernim stanicama i mog interesovanja za njih...
 
Kome nije potrebna kiša sve šaljite kod mene u Padinu :) . Jeste da je žetva pšenice u toku ali kiša nam je preko potrebna, kukuruzi metliče a zemlja suva, lako ćemo mi pomeriti žetvu pšenice samo da nam dođe dobra kiša bez nepogoda.
 
Микулаш, ево вама Падинцима сва данашња киша из Сакула која се најављује - само дођите да је одвучете код вас. ;)

А ону кишу коју сенајављује за другу половину недеље, мож' и да је задржимо за нас.

Шалу на страну, него на којим адресама могу да се виде ажурне радарске слике за наше крајеве?
 
Kod nas prognoziraju nekih 6-7 l. Vise ne verujem odavno kisama koje nam dolaze sa zapada. Cim nam se priblize raspadnu se oblaci. Tako da lako moze biti i jedno veliko nista, a posle ovih vrucina jako je potrebno bar nekih 20 l.
 
Joj vidi radare sto se crvene ...nzm otkud sad ovi oblaci,kad je trebalo oko 9-10 uvece da stignu.Po Windy citava Vojvodina je u crvenom,a deo oko Zr belo ,moguc grad ...mada i dalje neka ozbiljna oblacnost dolazi tek uvece kasnije.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh