Vremenske prilike u 2019-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
slobapatrola
Komšia pišeš teške gluposti što se tiče zalivanja !
Dođi kod mene u Padinu da mi pokažeš kako se zaliva, tojest da mi napraviš projekad kako da zalivam. Imam 200kj zemlje na 55 mesta. Napravi mi plana kako da to izvedem i nepitam koliko košta :osmeh::ppozdrav:

Pa ne treba ti tu neki plan, razmisli sta ti je bolje da sa 55 mesta, smanjis na 20 grupisanih i zalivas i imas siguran prinos,ne cekas kišu.To je cela filozofija izabere parcele u najboljoj kondiciji i tu mavodnjavas.Niko ne navodnjava sve parcele, ali valjda znas koja parcela ima potencijal pa lako izaberes koju ce Bog, a koju ces ti da zalivas.
 
Ja sam batalio sa tifonom pre par godina vecinom je toplo vreme ispari vlaga sva,a svaku noc 50_70litara goriva traktor hoce da se raspadne,a zalije 1.4hektara ,kap po kap je meni bolje resenje za kukuruz soju.
 
Ja sam batalio sa tifonom pre par godina vecinom je toplo vreme ispari vlaga sva,a svaku noc 50_70litara goriva traktor hoce da se raspadne,a zalije 1.4hektara ,kap po kap je meni bolje resenje za kukuruz soju.
Hahah kap po kap :) Kolega vrlo ste ne ozbiljni!

Ne mozes ni bilo koji traktor ni pumpu kaciti.Ja sa 549 nisam mogao mrdniti pumpu, pun gas nece preko 1200 obrtaja dok 558 ne oseti da tera.Opterecenje i potrosnja jos zavisi i od pumpe,daljine vode od pumpe itd.

A to ispari vlaga ne pije vode...Licno probao na svojim njivama.Kad su drugi imali soje 300-400kg/kj ja imao 22m/kj sa jednim navodnjavanjem.
+ cena bila veca jer je svima podbacio rod.



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Сад се мало претерује само са једним наводњавањем пет-шест пута већи принос
 
Radim navodnjavanje soje i kukuruza manje vise 7-8 godina .Imamo vodu na 6 do 9m gdje god zabusis.Imam 4 bunara i na 3 mjesta struju. Radio i tifonom i potapanjem i kpk , polako odustajem od tog . Mnogo je to posla i para . Nije lako povecati prinos za 30% a kamoli pet puta . Pogotovo u soji koja je cudna zalivanje nekad ni ne pomogne.
 
Elem, desava se bas ono sto je i bio najveci strah: da u nedostatku vlage otvorim 5-6 prognoza i da ni jedna ne pokaze neku nadu da ce kisa pasti. A kako dani odmicu, svaki dan se povecava stepen temperature za jedan. I svaki dan preko 30 stepeni obavezno..
 
Ja sam video da je čovek u njivi stavio bilbord sa a slikom dunava i kukuruz rađa kao da je navodnjavan. :ppozdrav:
Hahahah :)

Elem, desava se bas ono sto je i bio najveci strah: da u nedostatku vlage otvorim 5-6 prognoza i da ni jedna ne pokaze neku nadu da ce kisa pasti. A kako dani odmicu, svaki dan se povecava stepen temperature za jedan. I svaki dan preko 30 stepeni obavezno..
Izlaz modela ECMWF daje neku kisu ali da li to samo jedan izlaz, da nije greska, plasi me da vec sutra ne promeni plocu... Ipak daleko za vise od nedelju dana je... Ali je bar nesto u prognozama... A sutra je moguce da padne nesto u centralnoj i zapadnoj Srbiji narocito....
 
Elem, desava se bas ono sto je i bio najveci strah: da u nedostatku vlage otvorim 5-6 prognoza i da ni jedna ne pokaze neku nadu da ce kisa pasti. A kako dani odmicu, svaki dan se povecava stepen temperature za jedan. I svaki dan preko 30 stepeni obavezno..

Kod nas isto ima zadruga u ritovima koja navodnjavaju soju.Kazu da su prosle godine u navodnjavanju imali 3500 po ha, ali kad je susna godina navodnjavaju je skoro na svakih par dana ali jedva da stignu 2500 na ha.

- - - - - - - - - -

Hahahah :)


Izlaz modela ECMWF daje neku kisu ali da li to samo jedan izlaz, da nije greska, plasi me da vec sutra ne promeni plocu... Ipak daleko za vise od nedelju dana je... Ali je bar nesto u prognozama... A sutra je moguce da padne nesto u centralnoj i zapadnoj Srbiji narocito....


hahah i ja mislim da ce to vec do sutra oni da promenu u suv period do posle 10.augusta
 
Ja sam batalio sa tifonom pre par godina vecinom je toplo vreme ispari vlaga sva,a svaku noc 50_70litara goriva traktor hoce da se raspadne,a zalije 1.4hektara ,kap po kap je meni bolje resenje za kukuruz soju.

Slazem se da je kap po kap najkulturnije resenje,ali gde je racunica sa tim sistemom u ratarstvu? Creva uopste nisu jeftina....
 
Ove godine Matijevic zalivao .Povecanje prinosa toliko da nije pokrilo troskove zalivanja.
Jedan profesor rece:probajte da se na 45C skinete u gace,sednete na otvoreno sunce a noge drzite u lavoru sa hladnom vodom.Sutra mi se javite kako ste prosli....
 
Za sledecu nedelju i ponedeljak ,paraglajderi pokazuju ozbiljne kise,za celu Vojvodinu i Srbiju.
 
Ko nije zalivao ne zna sta je robija. Sunce pece u glavu a ti kaljav razvlacis top, siris tifon, podesavaj mlaz...dezuraj celu noc na njivi.

I meni je lakse gledati u nebo i kukati, probao sam pored posla u privatnoj firmi i da zalivam i ne bih se vise u to upustao.
Za kukuruz je spasen rodio je kao u redovnoj godini famozne 2017-te, dok za soju nije bilo efekta ili je bilo kontraproduktivno mozda zbog hladne vode a dobrim delom i zakasnelog zalivanja, pa je samo hladna voda doprinela da rodi manje nego na 500m gde nije zalivano mada nisu ni iste sorte ali osetno manje rodilo tipa 7 meteri zalivano i 9 koje nije.
 
Ljudi samo cepajte i uzimajte pare ja ga vise ni na ulici ne bi drzao,a ne u dvoristu.Kap po kap je po meni bolji npr da pustas djubriva kroz creva i bolje zaliva.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh