Vremenske prilike u 2019-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam siguran da si ti dokon.
Idem da odmaram noc je duga mora se zalivati.
Pozivam svakog forumasa da me poseti jedan dan da vidi kako izgleda i kako moze jos bolje da se radi i da se ne zavisi od toga hoce li pljusnuti kisa kad mi zelimo.
 
Iako sam hobi poljoprivrednik od 6 parcela mogu 3 da navodnjavam, tj. 70% ukupne povrsine koju obradjujem. Kupio sam polovan sistem 2013. godine posle one katastrofalne suse. 1 kj jutro zalijem sa nekih 30 l vode i kosta me oko 5 000 dinara. 2017. godine jedno zalivanje je povecavalo prinos soje oko 600 kg po kj i bilo je racuna. Za ovu godinu ne znam koliko ce biti isplativo jer je onda soja bila oko 50 dinara a ove ne verujem da ce preci 38 dinara.
 
Navodnjavanje se itekako isplati,ali ratari,narocito oni koji u zivotu nisu izbusili ni jedan bunar,se itekako razumEju dal ima ili nema vode,sloj poljoprivredika koji najmanje radi,a najvise osporava navodnjavanje

Послато са SM-J610FN помоћу Тапатока
 
Opet podele mi vi oni,javna osuda i znanje da li neko radi ili ne radi, ratar mozes biti i sa jednim i sa 1001 kj jel se po tome onda donosi generalizacija da li neko radi ili ne radi. Sa ovakvim stavovima i ne zasluzujemo da nam ikada bude bolje. Umesto da kolege koje vec navodnjavaju i imaju iskustva daju podrske preporuke onima koji to nerade , da oni koji to nerade ali zele dobiju odgovore na neke nepoznanice kako bi se mozda i sami odlucili da urade taj korak ovde nema nista nego nabijanja na nos tvrdokornih uvrezenih misljenja ja sam ovakav a ti si ,vi ste ovakvi. Ocigledno svi smo mi postali egoisti , ja samo ja i samo ja. Samo niko to ne zeli da prizna. Odoh skroz van teme. Izvinjavam se svima, ali izgleda bas toplota udarila dobro danas.33 pokazuje u hladu merac u autu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Iako sam hobi poljoprivrednik od 6 parcela mogu 3 da navodnjavam, tj. 70% ukupne povrsine koju obradjujem. Kupio sam polovan sistem 2013. godine posle one katastrofalne suse. 1 kj jutro zalijem sa nekih 30 l vode i kosta me oko 5 000 dinara. 2017. godine jedno zalivanje je povecavalo prinos soje oko 600 kg po kj i bilo je racuna. Za ovu godinu ne znam koliko ce biti isplativo jer je onda soja bila oko 50 dinara a ove ne verujem da ce preci 38 dinara.
Sa 30 l vode zalijes jedno jutro?? Naravno poneses je od kuce?
 
Opet podele mi vi oni,javna osuda i znanje da li neko radi ili ne radi, ratar mozes biti i sa jednim i sa 1001 kj jel se po tome onda donosi generalizacija da li neko radi ili ne radi. Sa ovakvim stavovima i ne zasluzujemo da nam ikada bude bolje. Umesto da kolege koje vec navodnjavaju i imaju iskustva daju podrske preporuke onima koji to nerade , da oni koji to nerade ali zele dobiju odgovore na neke nepoznanice kako bi se mozda i sami odlucili da urade taj korak ovde nema nista nego nabijanja na nos tvrdokornih uvrezenih misljenja ja sam ovakav a ti si ,vi ste ovakvi. Ocigledno svi smo mi postali egoisti , ja samo ja i samo ja. Samo niko to ne zeli da prizna. Odoh skroz van teme. Izvinjavam se svima, ali izgleda bas toplota udarila dobro danas.33 pokazuje u hladu merac u autu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Браво колега истина.
 
Ostao nas jul mesec na 15l kise... Zadnja dobra kisa je bila 21/22.6 70l i to je ono sto nas jos malo drzi. Do Sv. Ilije ce izdrzati nekako a ako onda ne bude kise bice gadno.

Sto se zalivanja tice nemamo svi tu srecu da su nam njive pogodne za zalivanje, ja zbog terena, nagiba, duzine i ostalog mogu da zalivam eventualno 2 njive.

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Ostao nas jul mesec na 15l kise... Zadnja dobra kisa je bila 21/22.6 70l i to je ono sto nas jos malo drzi. Do Sv. Ilije ce izdrzati nekako a ako onda ne bude kise bice gadno.

Sto se zalivanja tice nemamo svi tu srecu da su nam njive pogodne za zalivanje, ja zbog terena, nagiba, duzine i ostalog mogu da zalivam eventualno 2 njive.

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
Nas stocare nekad te dve njive mogubspasiti da ne kupujemo hranu i prezivimo tu godinu brz dodatnih troskova.... Uz duzno postovanje prema svima,kad kupujem zemlju gledam da kupiim ili njivu do mene ili par njiva dalje,kod nas su parcrle male,ali planniram da navodnjavam.... Parcrle male,a svr je teze doci do zemlje,racunam bolje raditi 20ha sa navodnjavanjem,nego 30ha bez

Послато са TA-1021 помоћу Тапатока
 
Ja sam imao u planu da uradim zalivanje mojih 5 ha sub irigacijom, napravio projekat i sve sto treba ali ni jedna banka nije htela da stane iza mog projekta. Ok od drzave bih dobio povracaj (kad uplate) i za mene bi to bilo sasvim dovoljno. Investicija je oko 23 k eura. Ali..... Nista od toga. A sad mogu da kazem i ovo. Da sam imao prosle god postavljen ovaj sistem i jednom ga pustio veoma lakoooo bih pripremio zemlju i posejao zito i imao bih odlicne prinose uz jos jedno zalimanje pocetkom aprila. Imao sam ove god 6t/ha prinos a bio bi daleko veci. I evo sad sam bio u obilasku kukuruza. Jeste da dobro izgleda i da se jos nije potpalio odozdo. Ali kazem sebi ih da sad imam pa pritisnem dugme i da ga zalijem. Oko 2-3h bi mi trebalo za 2,5ha. Pa za par dana opet ako treba. I eto prinosa. I kao sto ovde neko kaze bolje je raditi manje a kvalitetno nego mnogo a nakaradno. Ali u ovoj Srbiji ima 8 mil selektora.
 
Ja sam imao u planu da uradim zalivanje mojih 5 ha sub irigacijom, napravio projekat i sve sto treba ali ni jedna banka nije htela da stane iza mog projekta. Ok od drzave bih dobio povracaj (kad uplate) i za mene bi to bilo sasvim dovoljno. Investicija je oko 23 k eura. Ali..... Nista od toga. A sad mogu da kazem i ovo. Da sam imao prosle god postavljen ovaj sistem i jednom ga pustio veoma lakoooo bih pripremio zemlju i posejao zito i imao bih odlicne prinose uz jos jedno zalimanje pocetkom aprila. Imao sam ove god 6t/ha prinos a bio bi daleko veci. I evo sad sam bio u obilasku kukuruza. Jeste da dobro izgleda i da se jos nije potpalio odozdo. Ali kazem sebi ih da sad imam pa pritisnem dugme i da ga zalijem. Oko 2-3h bi mi trebalo za 2,5ha. Pa za par dana opet ako treba. I eto prinosa. I kao sto ovde neko kaze bolje je raditi manje a kvalitetno nego mnogo a nakaradno. Ali u ovoj Srbiji ima 8 mil selektora.

Uradi 2.5ha
 
Ne mora isti dan dazaliva svih 5 hektara, verovatno je mislio da podeli na etape i tako da zaliva, tako sigurno moze jedan bunar da odradi posao.

Poslato sa ALE-L21 pomoću Tapatoka
 
Ima kod mene jedan komsija taj tip zalivanja i mogu reci da je to nesto najbolje sto se tice nalivanja.Biljka ne trpi hladnu bunarsku vodu,njabitnija stvar nema brige kada ce nalivati on ukopca pumpu i ostavi je tako ceo dan dok voda ne izbije na povrsinu.2017g je imao soju koju u zadnjih 10 god. niko nije imao u nasem kraju.Dok smo mi kosili i uveliko zavrsavali zetvu kukuruza on je jos uvek cekao da mu soja sazri.Mislim da tu nije neka nauka postaviti KPK pod zemlju.
 
Zalivali kumovim tifonom irrimec fi 90 420m , 2 topa, pumpa caprarri 1600l/min imt 558.

Za "strucnjaka" sto postavi pitanje gore 30l/m2 a ne po jutru!

Nastave li suse kupicu i ja sebi tifon, bolje prodati 2-3 jutra zemlje( gde na uslova za navodnjavanje) pa tifon nov uzeti i rodi ti svake god full bar na nekim parcelama ( meni licno na 60% povrsina) nego gledati u nebo.
Zaredja li 2-3 god susa za redom ,svi cemo biti teska sirotinja!!!

A nista me nebi iznenadilo kako se klima menja.

Inace danas baliram ,zatvorio vrata na 549 nemos ziveti od prasine, u kabini pakao, telefon stoji na nosacu u traktoru i izbaci mi upozorenje previsoka spoljna temperatura 45+ :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh