Vremenske prilike u 2019-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod mene jutros u 6h izmereno 9C,jedino sto mi merac stoji na terasi na 4m visine,pa verovatno malo vise ima nego dole
 
Posle 12 krećemo u prskanje kukuruza...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Evo jedne solidne kise u cetvratak i petak pre podne a posle najverovatnije od nedelje i pocetkom sledece nedelje dobra kisa u skoro svim krajevima na zapadu i previse, ne bi trebalo da bude jakih nevremena... Ali ajde da sacekamo za to jos koji dan da vidimo detalje i budemo sigurniji...
Screenshot-1.png
[/IMG]
 
Nadam se da HMZ Bosne i Hercegovine pomno prati sta ce uslediti...


Na njihovom mestu, ja bih vec krenuo da punim dzakove....

A kako se obicno sve pomice juzno i istocno kako se termin priblizava, na udaru bude i zapad, jugozapad nase zemlje i Sumadija.
 
Kimi
Kad si već tu,piši šta nas u ostalim krajevima očekuje narednih dana...
 
Poslednja izmena:
Jutros na 1.5m visine +2c ,prizemno mraz, belela se trava i ostatci vode na najlonu zaledjeni ,sad prijatno toplo.
 
Danas obilazio jednu parcelu blizu nasipa,gledam cobanin nikad da predje nasip sa kravama ,tek posle se setio da ni ne moze ,sem ako krave mogu da pasu pod vodom :p.....Sva ispasa inace je preko nasipa do strane Tamisa,sad kad je sve pod vodom ,ja nzm dal imaju nekih 20-ak hektara svega za ispasu.
 
Kako dani prolaze, prognoza od nedelje pa na dalje sve crnja i crnja. Najtamnija fleka na donjoj slici (150+ litara po m2) na ovoj mapi (ukupne padavine do utorka u 24h) je sjeveroistok BiH/RS. Izgleda da ce biti bas veselo, kao sto je Kimi vec potvrdio. Najveci problem je strasna razlika izmedju prve i druge slike. Na prvoj vidimo situaciju u nedelju u 6 ujutru. Na drugoj utorak u 24h. Nepuna tri dana.


GFSOPEU12_90_18.png


GFSOPEU12_156_18.png
 
Na prethodnoj stranici nije bio optimistican. Vec prije 5-6 dana ovi modeli su prikazivali gadno zakuhavanje za period od nedelje do srijede ali sad je stvarno pocelo da me brine sto modeli pokazuju sve goru i goru sliku svaki dan kako se vikend primice. Ako padnu navedene kolicine (150 i vise litara) sve manje rijeke ce se izliti, o bujicama da ne govorimo a nizine ce postati jezera. 2014. godine imali smo oko 200-250 litara kise u toku 5 dana no na daleko vecoj teritoriji (HR/BIH/SRB) pa su i velike rijeke podivljale. Ne znam koliko je Sava a to je bitno zbog Drine i Bosne, ako je ona velika a vecina ovih padavina ide u njihov sliv, mogle bi i one da naprave sranje. Najgore u svemu je sto se od 2014. pa na ovamo nista posebno nije uradilo oko nasipa i zastite od poplava, dosta stete koju su rijeke tada napravile nije sanirano. Stvarno sam poceo da se plasim ove prognoze, ja zivim na brdu pa ne mogu biti poplavljen ali dosta zemlje pod usjevima mi je uz rijeku koja zna da se pretvori u veoma ozbiljnu bujicu , da ne spominjem prijatelje, kolege i rodbinu koja bi mogla da nagrabusi...
 
Posijao sam 70% , kao da sam znao , to je sve na sigurnim zemljama , dobro propusnim i ne topi , osim možda jedan ha , to mogu da prežalim . Ostalo mi je spremljeno već 20 dana , moglo se posijati al nešto se naučilo za ove godine , znam ti zemlju i teren i da nije pametno sijati pred kišu . Evo moglo se i danas posijati nekako , a kukuruz grupa 600 , nemogu zamijeniti jer sam ga zaštitio , al nema veze nek stoji dogodine dok ne prodje ovo sranje pa ćemo vidjeti . Dobili smo donaciju od EU pa su nam napravili betonski zid na nasipu gdje je najkritičnije . Mnogi su kritikovali da su bačene pare , vidjećemo . Prognoze za naš kraj su svaki izlaz sve više i više litara.::lose::
 
Dok kod mene, evo 4 prognoze gledam, ni jedna ne pokazuje naznaku da ce pasti vise od 15-20 litara kise u narednih nedelju dana...
 
Evo i ja gledam od nedelje do četvrtka kod nas oko 40 litara...

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh