Vremenske prilike u 2019-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dukej vi ste tu ozbiljno najeb. Kod vas ove godine jos gore nego kod nas.

April 60 litara

Maj 111 litara:

03 --- 3l
05 --- 2.5l
06 --- 7l
09 --- 10l
12-15 --- 46l
18 --- 1l
19 --- 24l
20 --- 1l
27-28 --- 16l
29 --- 1l

Jun 60 litara:

01. ----- 6l
04. ----- 2l
05. ----- 12l
06. ----- 2l
19. ----- 5l
21. ----- 3l
22. ----- 6l
23. ----- 24l

Jul 25 litara:

03.07. ---- 11l
07.07. ---- 5l
09.07. ---- 4l
13.07. ---- 1.5l
14.07. ---- 3.5l

Avgust 21 litra:

02.-03. ---- 19l
14.08. ----- 2l


To su padavine, neki delovi atara su možda malo bolje prošli od ovoga, ali kod mene je ovako. Što se useva tiče, bar kad se gleda onako sa lenije ne izgleda toliko loše. Međutim kad se uđe u njega i malo razgrne vidi se da će biti ispodprosečna godina. Ne katastrofalna kao što je bila 2017., ali ispod poroseka svakako. Gledao sam večeras kukuruze, njima više kiša nije od pomoći, biće berba mnogo ranije nego što se mislilo. Kod soje Apolo je već dobro žut, a Wendy i Rubin su još zeleni ali samo gornji listovi. A i oni se polako šaraju...

Apolo

e2d73312f0ef284bef260ab22a522d11.jpg
 
Jeste mnogo puta padala, ali nije kad je najviše trebala - u julu. Pored toga, mnogi neke datume sa spiska ne bi ni računali u kišu (do 4-5 litri). Kad bi se ti datumi izbacili iz spiska utisak bi bio drugačiji. Ali valda su i te male kišice bile neka vrsta infuzije, pa uz pomoć ne preterano velikih temperatura ovog leta usev se nekako održao.
Što se tiče šacovanja prinosa, ne znam šta bih rekao. Ali svakako ću znati tačno koliko ga je bilo jer imam samo tu jednu njivu sa Apolom, a rešio sam da ga više ne ostavljam za seme pa ću kad prođe kantar napisti ovde koliko je bilo.
 
Sve kolicine su skoro bez znacaja ako je vlaga daleko tj. ako ne spoji, neki put ni 10-15l ne spoji i zna se ispari za dan dva.

- - - - - - - - - -

Nas je danas promasila hvala bogu.
 
Jeste mnogo puta padala, ali nije kad je najviše trebala - u julu. Pored toga, mnogi neke datume sa spiska ne bi ni računali u kišu (do 4-5 litri). Kad bi se ti datumi izbacili iz spiska utisak bi bio drugačiji. Ali valda su i te male kišice bile neka vrsta infuzije, pa uz pomoć ne preterano velikih temperatura ovog leta usev se nekako održao.
Što se tiče šacovanja prinosa, ne znam šta bih rekao. Ali svakako ću znati tačno koliko ga je bilo jer imam samo tu jednu njivu sa Apolom, a rešio sam da ga više ne ostavljam za seme pa ću kad prođe kantar napisti ovde koliko je bilo.
Pazi da ove dve nebudu lošije od apola, opšti izgled apola je nikakav u vršidbi ali bitno je da curi.
 
Što se soje tiče - videćemo...

A što se vremena tiče, juče ujutro je bila apsurdna situacija. U kući 28 stepeni a napolju zima da treba duks.
 
Da baš su pogodili. A skoro pa crne najave. I obilna kiša i jak vetar i grad i ne znam šta sve još. Čak su i ponerili za 1 dan otvaranje Beer fest-a. Kao iz predostrožnosti. Iskreno samo neka su spale ove temp. sad je baš prijatno. I može da se spava noću. Ali najave da od ponedeljka opet one nenormalne temp preko 35 mi se uopšte ne sviđaju. A izgleda da samo pogode za temp.
 
Ali svakako ću znati tačno koliko ga je bilo jer imam samo tu jednu njivu sa Apolom, a rešio sam da ga više ne ostavljam za seme pa ću kad prođe kantar napisti ovde koliko je bilo.
Što? Ima stabilniji prinos od drugih sorti, prilično se lako vrše i ne pucaju mu mahune.
 
Prošle godine mi je bio slabiji od Rubina i Wendy, a po izgledu će verovatno tako biti i ove godine (kantar će reći pravo stanje). Plus što ja imam malo zemlje da bih držao tri sorte...
 
Ali se mnogima u 2017-oj pokazao bolje od drugih sorti. Meni je nekako ta stabilnost prinosa bitnija od rekorda, a pošto nemam svoj kombajn, najbitnije mi je zapravo da može da odstoji par dana na njivi bez pucanja mahuna kao kod Maximusa.

Nego, gledam vremensku prognozu za narednih 10 dana - ni kapi kiše u najavi; miriše mi na 2016. godinu - suvo sada, a mokro kad bude trebala da počne žetva :kisa:
 
Da i ja sam čitao ovu njihovu prognozu. Neće biti olujnih vetrova kao letos. Ali će biti dosta kiše. I da će zima brzo doći (niske temp) već u novembru i sa dosta snega. Videćemo da li će pogoditi kao što su za ovo leto.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh