Koliko površine imate pod vodom ?

Jos uvek se nezna sta je sve unisteno u ovoj poplavi... Ja sam siguran da mi je unisteno SKROZ 2h Lucerke (nju nisam ni racunao) verujem da nece d ase oporavi vise jer je vec od srede - cetvrtka pod vodom 2-3m ako ne i dublje... A ostala lucerka mi je sva pokisla koju sam bio pokosio pre ovih kisa... Ostalo mi je jedno 0.5h Lucerke koju sam ove godine posejao ali ona jos nije za kosenje....

Danas sam uzeo u zakup jednu ne obradjenu njivu (godinama)... ZAnima me sta na nju sad posejati da stigne da se kosi za Krave??? Sta mislite??? Sudanska trava,Stocni sirak ili nesto trece nisam pametan.... Posto su Lucerke idalje ispod 2m vode daj bar ovde na ovu ne obradjenu njivu da posejem nesto da stigne sto pre....

Psenica mi se izgleda (izgleda za sad) da se SVA spasila... Nigde kroz nju nije tekla voda samo je bila voda tako 20-30cm ali podzemna ili samo nadosla... Inace nema mulja nema nicega u njoj i nadam se d ase spasila ali videcemo za nekoliko dana dal ce da krene da zuti i da se susi ili ne.... Nije dugo bila u takvoj vodi 2 dana u 20-30cm stajace vode...

Imam i 1h Kukuruza koji je za sad naormalan voda se povukla a on stoji kako treba malo je samo prljav... 1h Suncokreta isto tako voda samo nadosla i stajala 2 dana prlajv je pola njive samo verujem da ce da se osusi... Skoro sam siguran....

Onda imam 1h Soje koja vise NE pstoji znaci prazna njiva skoro.. Svu soju je bujica pocupala i odnela!!! Verovatno cu da probam tu za 5-6 dana da udjem traktorem da posejem kukuruz za silazu a preostalu soju sprzim Totalom... NAdams e da nece Kukuruzu smetati hemija za Soju jer je njiva plivala???? :sta:

I onda imam 2h Lucerke koja je 99% ili odnesena ili je suva jer je u tom delu atara voda idalje 2-3m duboka i ko zna kad ce da se povuce... I jos 1h koja je propala zbok kise jer sam je pokosio...
 
ljudi organizujte se i pomozite koliko ko moze kolegama
Juce u organizaciji nezavisnih poljoprivrednika poljoprivrednici Zrenjaninskih sela Stajicevo,Klek,Ecka,Lukicevo,Belo blato ,Lukino selo u saradnji sa kriznim stabovima skupili su i poslali pomoc u vidu stocne hrane za poljoprivrednike ugrozenih podrucja Srbije .
Odziv je bio odlican.
 
Fotografija0147.jpg Fotografija0148.jpg
Evo moje parcele koju sam spomenuo u ovoj temi.Možda jedno k.j nije pod vodom dok ostatak jeste u vodi preko pojasa.Trenutno na njoj ima malo kukuruza i mnogo patki i galebova.Voda se možda povuče do jeseni mada čisto sumnjam.Kanali uz parcelu su prepuni te se voda lepo baškari malo tamo malo ovamo.Krenuo sam traktorom u obilazak redovnim putem i kada je voda počela da ulazi u kabinu vratio sam se nazad pa pešaka polako.
 
Шта ли ће сад да ураде са таксом за одводњавање и наводњавање? Дал' ће да отпишу или да удесетоструче? Данас сам у Пореској управи Панчево проверавао картицу задужења за 2014. и салдо 0. Канали су примили воду и пуни су само до ¼.
 
Imao sam 1,70 ha kukuruza tri dana pod vodom u ponedeljak pred ovaj tajfun sadjeno ,danas gde gde pocinje da nice.Detelina lucerka 0,70 voda prosla kroz nju stajala dva dana nije legla ali ima prljavstine do nivoa vode.Nisam pametan sta sa njom da radim ?
 
Simicu,tesko stoka prihvata takvu detelinu.Tu se nakupi mulja,blata,koje cega jos i kada im je stavis u jasle samo je vozaju od jednog kraja do drugog.Ja sam jedne godine pokusao sa mesanom travom koja je lezala do pola svoje visine pod vodom,da je nakon duzeg susenja dam stoci,to je bilo mucenje od hranjenja.Moja muka dok ih gledam kakom je guraju,njihova sto je nikakvo seno.Na kraju smo sve izbacili.Mada probaj sa manjom kolicinom da vidis kako reaguje stoka,u ovakvoj situaciji sve je steta sto se baci od hrane.
 
Verovatno ide zaoravanje pa eventualno soja gostak ili pionir 9494.Zaista nebih rizikovao jer ja nemam krupne stoke ,tako da ne zelim da prodam nikom.Orane je obavezno jer u mulju verovatno ima herbicida i ko zna kakvog jos otrova.Ivane hvala tebi na upozorenju.
 
Ivane,steta je baciti,ali kad se vec zna da stoka tesko prihvata tu hranu,zasto sebi praviti dupli posao? :sta: Ja ima hektar i po lucerke odakle se voda povukla,sve cu to da pokosim i da naguram na gomile i da spalim,a imam livade tri hektara,voda se nije povukla totalno,to cu da cekam neke kise opet da padaju,pa mozda nesto iskoristim,ali prvo na analizu da se proveri da li je za upotrebu. Od jecma i psenica sto je prezivelo,a koliko je prezivelo ne znam,strah me da odem. I to ce na analizu.
 
2012 godine imali smo ekstremnu susu.
2013 g. ekstremna temperatura “ubila” je kukuruz u avgustu za 1 dan.
2014 g. katastrofalne padavine. Staje sledece ???
Voda mi je unistila preko 5 ha.[ useva i livada] , kako izgledi vremena ukazuju nece biti ulaska u plavljene parcele, danas sam ponovo obilazio i vidim da se sporo suse i da od ovogodisnjeg roda nema nista. Ako bi nastupilo “idealno” vreme stete se mogu i umanjiti, ovaj datum dozvoljava setvu odredjenih kultira za ishranu stoke,ja sam po ovom pitanju pesimista ,ocekujem da cu morati da idem na smanjenje broja grla.
 
Obezbedio sam seme Sudanske trave,ali cisto sumljam dace se to posejati suvise sporo se susi zemlja ne lezi voda ali je nenormalno vlazno. Od 24.05 opet ide pad temperature i nestabilno vreme, to kad sam video bas me razocaralo_Ostaje samo da se nadamo u dobar ishod.
 
Ostalo jos 40ari kukuruza,tu je sada vodsa oko 20cm,tanjiva verovatno ostaje bez setve ove godine...
 
Dali ste culi mozda na nekoj televiziji za ovo verujem da niste http://evrsac.rs/index.php/vesti/item/4712#.VLUcfVz_qTo.facebook svake godine isto hiljade hektara su u pitanju svake godine! i to po nekoliko puta plavljene ali koga u srbiji zabole za to,dole u srbiji se izlije potocic i poplavi stotinak hektara i to je odma udarna vest na dnevniku,da su nasi preci bili glupi i da su pravili kuce pored reke mozda bi i mi bili udarna vest,ali sva su sela na visokom i nisu ugrozena hvala bogu.
 
Danas sam bio u VS pa u povratku preko Plandista gledao kako prave odvodne kanale u Vrsackim ritovimo, tamo je hiljade ha pod vodom.Nema sanse da se uzore.
 
Одавном су људи свашта смислили да олакшају себи и рад и време и да приштеде новац и то и користе.Код нас је још уврежено мишљење да си радио само кад сломиш кичму и останеш богаљ.
Дуготрајно сиромаштво је најефикаснији начин да се убије воља код људи.
 
Nazad
Vrh