Kukuruz 2019

Панонац, а како су убацивали тих 20% "амбарског" кукуруза? Типа измешали семе са декларисаним па сејали или га насули у сејалицу када је нестало оног декларисаног?

Питам то јер можда има разлике због опрашивања.
 
Панонац, а како су убацивали тих 20% "амбарског" кукуруза? Типа измешали семе са декларисаним па сејали или га насули у сејалицу када је нестало оног декларисаног?

Питам то јер можда има разлике због опрашивања.
svo seme sjedinili i napred,meni to delovalo cudno ali oni to rade godinama.
 
Kako je moguće da se dobije klip i zrno na njemu ako su to hibridi? Zar nije da se hibridna pšenica ne može ostavljati za seme za narednu godinu? Znam da mi otac ostavljao seme samo od semenskog paradaiza (stare sorte) a od hibrida novijih probao i nije mogao da dobije ništa. A i kod mene je bilo nekad u bašti samoniklog kukuruza ali izbije klip u komuši i ima bradu ali na kraju nema u njemu ništa.
Da bi se kukuruz usepešno oplodio, potreban je određen broj biljaka po kvadratnom metru - teško ide sa jednim samoniklim prirodnim putem (može ručno).
 
Koliko vidim, ako na ovom forumu samo od ovih aktivnih clanova ima ili znaju nekoga ko seje kukuruz iz ambara, znaci da jos uvek neki nezanemarljiv procenat seje taj kukuruz.
I po tome se moze ustanoviti da smo zaostali za normalnim svetom vise od 5o god. i u ovom poslu, a za sve ostalo ko ce ga znati! Previse je ovo za dalji komentar!
 
Nije bas tako . Na Americkim forumima se cesto taspravlja o sortnim kukuruzima tzv cross pollination ili open pol.
Postoji procenat koji tako rade i postoji interes
.recimo dosta ih siju obicni kukuruz nagusto 10 do 20 reda oko njive zbog zivotinja
Al kod nas bi to bilo nezamislivo da do komsija i puta bude ruzniji usjev.
 
Kod nas ima njiva uz Drinu koje su u ne branjenom podrucju i gde je ne retko dolazilo do izlivanja...
pa su onda ljudi iz ekonomskih razloga isprobavali I sa kukurruzom iz cardaka
 
Nije bas tako . Na Americkim forumima se cesto taspravlja o sortnim kukuruzima tzv cross pollination ili open pol.
Postoji procenat koji tako rade i postoji interes
.recimo dosta ih siju obicni kukuruz nagusto 10 do 20 reda oko njive zbog zivotinja
Al kod nas bi to bilo nezamislivo da do komsija i puta bude ruzniji usjev.
To Momo sto citas na tim forumima o tim seljacima ili aj da ih nazovem poljoprivrednicima znaj da nisu ni blizu nasih prosecnih ratara vec neko ko jedva i tamo prezivljava od ove muke i onim sto pokupe sa njive samo hrani neku stoku koju odgaja.
Taj procenat je veoma nizak. I sam znas njihovu snagu ili tehnologiju ozbiljnijih proizvodjaca.
 
Jako je tu mala usteda da bi se rizikovalo sa semenom iz kotarke. Sve dam u fulu i onda se stisnem sa semenom? Malo sutra.
 
Ja sam se tako ove godine opekao sa starim semenom... da dovrsim njivu pa dosuo 2 god. staro seme i 8 vrsti na 400m nisu nikle, pa sam posle ih presejao.... Od svog ulaganja seme dodje najmanja stavka
 
Sejem seme koje mi ostane od prethodne godine i bude dobro ali ga nikada ni slučajno ne mešam sa novim iz bezbednosnih razloga.
 
Dkc 4351,jedan klip okrunjen.
20190809_185744.jpg
 
Ja sam se tako ove godine opekao sa starim semenom... da dovrsim njivu pa dosuo 2 god. staro seme i 8 vrsti na 400m nisu nikle, pa sam posle ih presejao.... Od svog ulaganja seme dodje najmanja stavka

I ja sam pre desetak godina imao sličan slučaj,stim da je kod mene niklo negde oko 60%,nisam ga presejavao a sejan je na 26 cm.Ovaj moj je prethodne godine bio tretiran sa nekim sredstvom tipa Mesurol ili slično i mislim da je i to dodatno umanjilo klijavost pa stoga samo sejem novo seme(ukoliko je verovati deklaraciji:sta:) pa šta mu bude...
 
Pioneer 9911, zapadna Srbija, opstina Koceljeva

Edit
Kako se uopšte ubacuje slika na forum. Nesto nece
 
Nazad
Vrh