Kukuruz 2019

I ja sam nešto čitao kako su Ameri istraživali koliko se povećava isušivanje zemlje kasnije samo sa jednim prohodom u pripremi na ujesen obradjenom zemljištu . Onda po tom bi bila preporuku , ako je moguće da se zemlja , na neki način pripremi , zatvori još sa jeseni ili početkom zime i da se ako je moguće sije u proljeće bez diranja . Ali to je stara-nova tema.
 
Za pluzni djon o kojem je kolega pricao zar nije dovoljno uraditi podrivanje zasto bi orali svake godine sve dublje do granica idrzljivosti traktora i pluga
 
Ako budem mogao uvescu i podrivanje kao operaciju no nemam mehanizaciju za to. Ni za oranje ne mogu dublje pa pocinjem da pomjeram dubinu od maksimalne (35+) do nekih 25-30 kako bi svake godine pomjerao pluzni djon.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Ja isto praktikujem svake godine razlicitu dubinu oranja ,ako se moze idem sto dublje jer sledece mozda nece moci:osmeh:
 
Video sam pri povratku iz Grcke slicne ovakve kukuruze u potezu od Vranja do Pojata. Zavisi od lokaliteta bukvalno ima gde je na 5-10km razlika ogromna od izgorelih do klipa skoro do modro zelenih i jedrih. Kako je gde oblak uhvatio. Oko Leskovca sam bas primetio gde ima peska, solidan kukuruz skoro da nije podgoreo do polovine njive npr pa 15-20m izgoreo i oboren klip (mozda cak ima i jalovih) pa se opet nastavlja dobar. Ja sam pred polazak na odmor imao 1-2 njive gde je poceo da podgoreva, ne bas ko kod dukeja ali priblizno. Takav tip zemljista i mozda za nijansu dobio manje kise. Ali imao je lepe klipove. Neke njive nisam obilazio od kraja juna, a pored nekih sam samo prolazio i usput bacio pogled prilikom zetve. Planiram da sutra prekosutra obidjem da vidim kakvo je stanje i cemu mozemo da se nadamo.
 
Au Dukej pa koliko dugo to nisi dobio kisu? U mom kraju nigdje nema tako podgorelog kukurza a prije ove kise od prekjuce nismo je dobili 15 dana ni kapi a imali smo baaaas visoke temperature od 35 i vise stepeni. Koliko je kod vas "duboka" zemlja? Kod mene mozes kopati i 20-30 metara neces naci ni kamencic, eventualno nesto gline ali cak ni to nije ona jalova, "mrtva" plavkasta glina.

Evo koliko je bilo kod nas kiše (da budem precizniji, to je kod mene kući ali otprilike je isto toliko bilo i u delu atara (blizu sela) gde su mi njive jer sam skoro svaku kišu ispratio po radarskim snimcima i video da nije bilo neke razlike u radarskim odrazima):

April 60 litara

Maj 111 litara:

03 --- 3l
05 --- 2.5l
06 --- 7l
09 --- 10l
12-15 --- 46l
18 --- 1l
19 --- 24l
20 --- 1l
27-28 --- 16l
29 --- 1l

Jun 60 litara:

01. ----- 6l
04. ----- 2l
05. ----- 12l
06. ----- 2l
19. ----- 5l
21. ----- 3l
22. ----- 6l
23. ----- 24l

Jul 25 litara:

03.07. ---- 11l
07.07. ---- 5l
09.07. ---- 4l
13.07. ---- 1.5l
14.07. ---- 3.5l

Avgust 19 litara:

02.-03. ---- 19l

Kao što vidiš poslednja iole pristojnija kiša je bila pre mesec dana 03.07. sa 11l, a ovo posle toga je bilo sve sitno. A i tih 11l je ništa na cifre koje su se ovde pisale 30-40-50 litri. To je kod nas misaona imenica ove godine. Uporedi padavine sa tvojima pa ćeš videti zašto kod vas nema podgorelog kukuruza.

Inače kukuruz sam sejao 10. aprila, sa dve pripreme. Prvu obično radim kad može da se uđe u njivu a drugu nedelju dana pre setve. Razmišljao sam da spremim u jesen prvu pripremu, ali se bojim onda da će sa samo jednom pripremom biti mekano za setvu. Ali svakako ću to jednom isprobati...
Što se tiče "dubine" zemlje, ne znam koliko je "duboka", nema kod nas kamena i sl., onoliko koliko koren puštaju biljke je ima sigurno. Ali od toga humusni sloj je 25-35 cm u mom delu atara, negde malo manje negde malo više, ispod je žuta zemlja. Što se tiče dubine oranja, kad sam prešao na rusa hteo sam da sve njive dublje proorem, pa kad sam počeo da "šaram" njive žutim nijansama onda sam se ograničio do 30 cm (+/- koji cm).
 
Kod mene u ataru ima razlike od njive do njive a ne od sela do sela. Kada je bio period pre zadnje kise parcele gde je kukuruz bio u travi je poceo da se upreda i potpaljuje, a gde je cist bio je u odlicnoj kondiciji. Posle ove kisetine zadnjih par dana ocekujem odlican prinos kukuruza.
A sto se oranja tice uvek idem maksimalno koliko moze. Naravno zavisi od jeseni i tipa zemljista. Problem je sto su psenice sejane na redukovanoj obradi i takve parcele se naravno teze oru, ali uvek idem max dubinu.
 
I kod mene su kukuruzi podgoreli do klipa na pojedinim parcelama, ali razlika se vidi gde se bacala ureja predsetveno i gde je jesenje oranje, tu je bolja situacija
 
Dukej to što je palo do sada je sasvim dovoljno za useve ali je problem što ovaj deo južne Bačke godinama nema rezerve zimske vlage a fali nam bar 200lit po metru kvadratnom, bukvalno to što padne to biljke potroše tako da suša i dalje traje.Ova kiša je zakasnila bar 20 dana i malo će ublažiti posledice, sreća je što imamo celu godinu dobre jutarnje rose inače bi bila repriza 2017, biće jako velikih razlika u prinosima u našim atarima pritom mislim na delove atara zbog neravnomernih padavina a da se nepriča na nivou cele zemlje, džaba nam kvalitet zemljišta kad nam glavna agrotehnika izostala ali no.
 
Ns 6140
slike.php
[/url] [/IMG]
Zp 555 i Pionir 0725
 
Kod mene u petak i subotu padoše dve dobre kiše. Sigurno 20-25l. Mislim da će mu o biti dovoljno da napuni zrna. Nema ni jednu lisku podgorelu iako je zadnja kiša bila negde početkom-polovinom jula dok su još bili radovi u pšenicama (period Ivanjdan-Petrovdan). Mogla je ovakva pasti i pre 7-10 dana ali nije loša ni ova. Mada vidim da sad najavljuju jedno 15 dana malo viših temp i videćemo kako će to preživeti.
 
Samo kad je ona pala.Da nije ostali bi šušljivi i nikakvi.Sada imaju uslove za full nalivanje plus spas za pojedine sekundarne klipove koji se nisu osušili tj.ostali bez vode.
 
Poslednja izmena:
Mislim da su ove godine najbolje prosli Semberija i Srem sto se tice padavina, bar ja takav utisak imam, isao sam dva puta ljetos za Srbiju, i jos sto je vegetacija bila unapred za 15-20 dana u odnosu na zapadnu Bosnu.
 
Nazad
Vrh