Kukuruz 2019

Da li ovi koji imaju zemlje u kondiciji, koji daju dovoljno djubriva i koji jos zalivaju mogu da nam ovde napisu svoja iskustva da li kad su zadovoljeni ovi kriterijumi, kao i gust sklop, imaju po dva dobra klipa po stabljici?
 
Obišao danas kukuruz, lep je i zelen, ali ima dosta gareži. Kakva je situacija kod ostalih? Jel ima ustilaga i koliko ga ima?
 
Danas obisao kompletan atar od nedeljne kise sve je natopljeno muski!
GnBj9ET.jpg

lN8W6T6.jpg
 
U ovom tekstu o kukuruzu je navedeno sledeće. U fazi V12 kuruz troši 3l vode na dan. A u V18 5 l na dan. Koliko je onda to potrebno kiše za 1 ha? Molim nekoga ako može da ovo objasni.

Čitam forum već par godina, i kad sam video tvoje pitanje odlučih da se registrujem i odgovorim, kad ne lezi vraže - ne mož' se ovde lako registrovati i kucati odgovore, pogotovo kad linkovi za potvrdu registracije kasne i završavaju u spam folderu, i kad mora da se čeka da moderator lično da dozvolu da odgovorim...

Elem, sad imam malo slobodnog vremena, a pošto vidim da ti u međuvremenu niko nije odgovorio, probaću da pojasnim o čemu se radi.

Stvar je u tome što su, u većini slučajeva, stručni tekstovi na srpskom jeziku zapravo prevodi i adaptacije stranih tekstova (pogotovo je primetno kad se radi o IT uređajima), pa se greške i propusti dešavaju. Zato je najbolje potražiti i proveriti informacije na samom izvoru.

U konkretnom slučaju se radi o Pioneer-ovom sajtu koji je lokalizovan na srpski - https://www.pioneer.com/web/site/serbia/agronomy/corn_growth_and_development/ - i stvarno piše da biljka u fazi V12 koristi oko 3 litre vode na dan, pa ako na hektaru ima 70.000 biljaka, to bi značilo potrošnju od 210.000 l, tj. 21 l po m2, a za kasnije faze i 35 l/m2 dnevno, što je van pameti.

Na Pioneer-ovom američkom sajtu - https://www.pioneer.com/home/site/us/agronomy/water-nutrient-uptake-corn-growing-season/ - u odeljku Daily Water Uptake During the Growing Season se nalaze podaci do kojih su, navodno, došli istraživači sa Iowa State univerziteta, pa kad se sve to preračuna na metričke vrednosti, dolazi se do cifre od oko 5 l/m2 vode dnevno u periodu najveće potrošnje i isparavanja iz zemljišta. Naravno, precizna cifra zavisi od slučaja do slučaja (hibrid, gustina setve, tip zemljišta, način obrade zemljišta, zakorovljenost, temperatura i vlažnost vazduha, oblačnost, brzina vetra).

evapotranspiration-water.jpg


One acre-inch of water is equivalent to 27,154 gallons of water evenly distributed across an acre of soil.


1 US gallon = 3.78541178 l

1 acre = 4046.85642 square meters

1 inch = 25.4 millimeters


E sad, ono što mene zanima je zašto se Pioneer 9911 u Rumuniji vodi kao FAO 410 - https://www.pioneer.com/web/site/romania/products/corn/optimum/p9911/ - sa preporučenim brojem biljaka u žetvi od 60.000 - 65.000 po hektaru (bez navodnjavanja), dok se u Srbiji vodi kao FAO 450 sa preporučenim brojem biljaka u žetvi između 69.000 i 72.000 po hektaru - https://www.pioneer.com/CMRoot/International/Serbia_Intl/Main_Page/Pioneer_katalog_2018.PDF (stranica 10)...?
 
Poslednja izmena:
Nego,jel imao ko prosle godine u rodnoj godini pioneer p0725?
Kako se taj pokazao u takvoj godini,nas je lokalna z.z. navukla da sejemo silazni kukuruz,za silazu ali ce nazalost o tog posla biti nista.
Bio sam danas da ga obidjem,pa ono je dzungla...izgleda extra ali kakav je pri branju ili krunjenju?
Odavno nisam sejao veci fao od 450.
Pored njega je kws mikado isto za silazu namenjen,isti dan sejan,ali je klip od njega jos u mlecnom stanju,a od pioneera skoro da je presao za kuvanje.
 
Ja sam ga imao pre dve godine a imam ga i ove godine izgleda super klip je visoko postavljen lepo oplođen svaki klip,bere se veoma dobro i čisto bar ga moj 2k lepo bere.
 
DKC 5075 skroz korektan za sada,nema neki preterano veliki klip posejan na 21cm.Zrno u mleku nije popado.







P9241 velicina klipa stvarno iznenadjujuca sobzirom da je sejan na 19 cm,popado ali ima lep rod. Zrno isto u mleku.





 
Danas prolazio pored jednog kukuruza, na metlici ima formiran neki klip, možda čak na 30% njive...... Zasto se to dogodi, jel netko ima iskustva?
 
Nego,jel imao ko prosle godine u rodnoj godini pioneer p0725?

Imao sam ga ja 2016 god. u onoj kisovitoj godini i jako je podbacio. Bio je najbolji u pocetku od svih hibrida ali je kasnije usrao motku. Isterao svaki po 2 zaperka koji su narasli maltene kao glavno stablo i na svakom zaperku su krenuli normalni klipovi ali na kraju nije mogao da ih zavrsi a ni klip na glavnom stablu nije bio nesto velik. Rodio je oko 5.5 t po KJ a te godine su prinosi bili 7.5 - 8.5 t/KJ.

Inace prosla godina je bila rodna samo kod vas tamo severnije, kod nas je bila prilicno suva i nerodna.
 
Ivanz, hemija... Ili je prskano matonom pa je naišao hladan talas, a hoće i od nikosulfurona (ali jedno 3x veća doza od max.) da se desi. Ove godine na jednoj parceli na uvratinama imam tu pojavu.
 
Nazad
Vrh