Kukuruz 2019

Sejao sam prošle godine N01.Bio je dobar od samog starta i na kraju dao okruglo 6t/k.j suvog zrna sa 12% vlage.Ove godine ga nisam sejao.
 
I kod mene trenutno najbolje gura,konkurenti su mu 9911 i 9241....
Doduse on je teskoj crnoj zemlji,koja vrlo lako ispuca i nije nesto rodna,a dobio je samo 300kg uree pred setvu,predhodne tri god je tu isla psenica i jecam sa po 200kg mapa i 400kg azotnih djubriva,pa racunam ostalo nesto fosfora i za njega.a

Послато са TA-1021 помоћу Тапатока
 
''Samo 300kg ureje'',sarkazam ili ? ...Kakvu to mrtvu zemlju vi imate kad djubrite toliko da bi izvukli neke prinose ?.
 
Ajde jedno laicko pitanje,kad praviti poredjenje hibrida da li merodavnije uzimate dobru kisnu godinu ili susnu pangledate sa kojim hibridom je manji gubitak?

Послато са TA-1021 помоћу Тапатока

Svakako da uporedjenje hibrida i sorti, mislim na soju je merodavno uporediti jedino u losijim ili nazovimo susnijim godinama.
Svako uporedjenje u rodnim godinama nema apsolutno ni jednog znacaja, cak i ako ima variranja u prinosima.
 
Najinteresantnija mi je njiva na koju smo stavili pileci stajnjak,jos i kise dosta padale...cini mi se da vestacko tesko parira stajnjaku pa u bilo kojoj koncetraciji.
 
Stajnjak je hrana za zemlju a veštak za biljku.U sušnim godinama usevi koji su dobili stajnjak prvi izgore i ne daju nikakav rod.U kišnim godinama je sve jedno.
 
Kod nas pogotovu gde je pileci stajnjak prvo izgori kukuruz i pri maljoj susi,cak i ako ima kise kao primer prosle godine opet prvo podgori kukuruz....


@arkdije
Za mene licno je 300kg uree po ha je nikakvo djubrenje,naviko sam ja na vise....
Licno kako sam obradjujem zemlju zadnjih 4-5god uvek sam iso sa 200kg map-a plus 200kg uree i 200kg san-a,i u kukuruzu i u psenoci....(ne racunam njive koje zakupim na godinu dana ili gde je dosta korovljiva njiva pa sejem prvu godinu da je ocistim malonod korova)
Ove godine sam izbacio map,hteo sam ici sa yara ili suprim 16-27-7,ali nisam naso pa sam iso sa euro naturon 27% fosfora i 20%kalcijuma da malo raskiseli zemljiste akonje to moguce posto je kod nas kiselo ... Iso sam takodje 200kg vodeci se racunicom da je preko 90% fosfora dostupno biljci,tako da je dobila nekih 50kg cistog fosfora dostupnog i 138kg azota kroz ureu....inace i kad djubris stajnjakom obavezno idem i djubrenje vestakom

Послато са TA-1021 помоћу Тапатока
 
Da,najbolje i jedno i drugo.Sad dosli sa prskanja te njive,dodao sam joj i folijarno djubrivo...lepo se rastvara u vodi.
 
@Petar90
Jel si radio analizu zemlje ?.Nemoj toliko djubriti napamet,''od viska glava ne boli'' pogotovo ne vazi po pitanju djubriva,tj hraniva u zemljistu.
 
Nisam ,niti cu, iz tzloga jer mislim da pisu napamet.
A sto ae djubrenja tice imam svake godine neku parcelu uzetu na samo jednu godinu,neku nalosoj zemlji,neku na boljoj i veruj mi da nema nista ako nema djubrivo i vidi se odmah razlika u izgledu biljke i prinosu.... Prosle godine sam imao kukuruz prosek 11.5t po ha.... Sto je za nas kraj bomba,imao sam parcele i sa 12,5t i sa 10t,.... Psenicu nikad ispod 7t kako djubrim na taj nacin....

Imam ove godine oglednu celuk sa 250kg mapa i 500kg ana,slikacu za par dana posto trwnutno nisam kuci....izgledala je pred klasanje kaonu najboljoj godini,a sejana je posle prvog decembra.... Jedino je drugar zajebo sto nije radio zastite,...

Послато са TA-1021 помоћу Тапатока
 
p216
3020s44.jpg

293zjoj.jpg

2mg4e1w.jpg
 
Znam dao sam sve sto sam mogao za prskanje,prskao sam na crno sa zeazinom i vazalom u punoj dozi i video da slabo je delovalo na poponac i u 7 listu nisam imao mnogo izbora prskan san Cornistom i Siranom i to je to,hteo sam da ga prkam dok je bio manji kukuruz ali nije dalo vreme-kisa .Samo eto taj poponac kod nas pravi muku,slabo je izgleda delovalo i zemljisni herbicid a i mezotrion samo ga malo pobelio.A spartac nemam a i ovaj As je preraso za njega.
 
Ma ok,kako je moralo,znam da je kod vas cesto padala kisa,bio problem uci u njivu,imas u temi herbicidi u kuruzima dosta stvari za resavanje trava.
 
Nazad
Vrh