Kukuruz 2019

Zašto je Matiću šteta sejati FAO 300 i 400 na 25+? Šta će da oni daju ako su sejani na 19-20 a suša je? Evo kod mene je FAO 400 sejan na 23-24 i gde između fali biljka ovaj sledeći ima dva odlična klipa i velika. Dakle ako ih u 1m ovako na 24 treba biti 4 ovako ih ima 3. Ali ovih 4 daje po jedan klip a ova 3 daju 6 klipova koji su opet veći i samim tim imaju više zrna. A to bi bilo kao da je sejan na 16,5 i da da 1 klip. Ne znam Matiću možda grešim i možda mi je loša logika. Nije mi namera da ti protivurečim. Msl nema ljutnje samo razmena mišljenja. Možda i ja nisam u pravu.

Uzmes jednu parcelu I podeli je na dva sklopa,redji I gusci.Na jesen ti se sve kaze sta da radis
 
Milovane ako može objašnjenje za ovo flex i fix.
Fix hibridi imaju manje više ujednačenu veličinu klipa a to znači da ga treba posejati što gušće, naravno do neke granice a kod flex veličina klipa više varira sa menjanjem gustine - što redji to veći klip ali, isto kao i kod fix, u nekim granicama. Nisam siguran ali mislim da dkc tako označava hibride.
Nisam Milovan ali se nadam da sam pomogao.
 
Ko hoce malo da se igra sa sklopovima moze na ovoj aplikaciji, samo realno unosite parametre, tip zemljista, 3-5godisnji prinos.
HQ6nPDB.png
 
Slike što sam postavio dkc, preporuka je 21cm,ja sam posijao na 20cm,za probu, i podnosi sklop, svi imaju dva dobra klipa, a neki čak i tri...... Bilo je kiše kad mu je trebalo, a gnojivo nije dobio širom, nego u redove...... Zanima me što će biti kad kombajn uđe unutra i kad vagnemo......
 
Isto i kod nas nikada nije izgurao više od jednog klipa bez obzira što ih bude po 2 ili 3 na stablu.Jednostavno nemamo povoljne vremenske uslove za to i ćao.Bolje jedan pravi i naliven kako treba nego 3 rejava i loša.Kod DKC flex hibrida nisam primetio drastičnu razliku u povećanju veličine klipa spram gustog i retkog sklopa.Po meni razlike nema sem one mentalne.
 
Odma se moze prepoznati ko je neiskusan sa kukuruzom. Cim pominje 2 klipa na 20 cm.

Dođi, gdje na jednom hektaru nađeš sa jednim klipom, taj ti platim jedan euro......

Isto je bilo i s pioneer hibridima prije par godina

Os 515, također na 20cm, al tamo ima više stabljika sa jednim, nego sa dva klipa, al dosta veliki klipovi

Os 298, najraniji osječki, na 18cm posijan, ima dva dosta dobra klipa, taj više nije za kuhanje, al mislio sam da će prije sazrijevati, al nije, treba mu još mjesec dana..... Bude slika

Os 398, na 20cm,isto dva klipa

Prošle godine sam imao jedan od RWA, grupa 400, kombajniran, dugačko zrno, isto posijan na 20cm, taj je imao oko 1100kg zrna na 5 redi od 200m,čovjek što mi vršio, nije vjerovao, jer je jedva stalo u prikolicu, 3300kg na 15 redova.....

2012,pioneer......brao sam prikolicu na jutro, drugi koji su imali domaće hibride, za istu prikolicu su brali tri jutra, inače naberem u normalnoj godini 5 takvih prikolica, za usporedbu....

Zadnje dvije godine su dosta dobre za kukuruz.....

Riskantno je sijati na 20.....tako radim zadnjih par godina, pravi prinos, al ako malo izostane kiša, tu nebude klipa, dok na 21 ili 23 će biti nešto...... Kockanje, sve ili ništa.....
 
Prosle godime 9241 od oplodjivanja ga pratila kisa pa do vrse,sejan na 22cm,djubren 200kg map i 300kg uree po ha,isterao po dva klipa i do neke odredjene velicine gurali podjednako,kasnije u vrsi polovina sekundaraca nestala,a ona druga polovina pabirci... Dakle bolje jedan kako treba negi da se lazno nadas za dva

Послато са TA-1021 помоћу Тапатока
 
uploa image

Evo slike, pogledaj.....

Nije da se hvalim da je tako kod mene, svi u mojoj okolici što su posijali dobre hibride, provjerene, imaju dva dobra klipa

Ima ogled od kws, pratim ga..... Odličan kukuruz, al nisam nikad posijao
 
Nazad
Vrh