Kukuruz 2019

Jedne godine sam ga uzeo za probu i odmah je zavrsio kod mene...

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Sa kolikim procentom vlage mogu da vrsem kukuruz i stavim na kamaru bez bojazni da ce se ista desiti?... nikad do sad nisam vro, ali poceo sam da razmisljam o tome.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
BC Pajdas probao 2018-te,nije bio los, ne mogu da kazem, i svinje ga jedu ko lude, ali greska neka u genetici, svaki nezavrsen do kraja, neki crven,neki narandzasti klip,setvena jedinica je bila 3300 din. Jedina prednost sto stvarno nije bio bolestan i nije ga napadala buba.

Isti problemi su bili i kod mene. No, unatoč nedovršenim klipovima imao sam dobar urod. Da su klipovi bili dovršeni do kraja, urod bi bio rekordan.
 
Do 1m visine nece sigurno provereno za vise ne smem da garantujem nisam probao, normalno ako prostorija ima kakvo takvo provetravanje. Ali je kod mene limit do marta posle toga hoce da se greje. Sad imam 1,5m visine sa 12% do 13%. To ce uz odmanjivanje nadam se da stoji tako do sledece zetve.
 
Do 1m visine nece sigurno provereno za vise ne smem da garantujem nisam probao, normalno ako prostorija ima kakvo takvo provetravanje. Ali je kod mene limit do marta posle toga hoce da se greje. Sad imam 1,5m visine sa 12% do 13%. To ce uz odmanjivanje nadam se da stoji tako do sledece zetve.
Jos i prosle sezone hteo da kupim adapter za kombajn ali ne mogu sa mojima da izadjem na kraj. Za dedu je to neverovatno, a i matori je sumnjicav. Za ovu sezonu cu verovatno da kupim. Mislio sam jedan vagon odmah po dolasku sa njive u super silazu a jedan da podignem na plocu.
Sa manjim procentom vlage bi isao na plocu. Pricao sa jednim paorom iz macve on kaze 11% vlaga, i pakuj na kamaru koliko god treba, nece biti problema.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Retko se desava 11% bar meni. Ali sigurno da moze koliko hoces. Skidanje u zrnu veliko olaksanje za rad bar meni. Mnogo se brze ovrse, manje tura za prevoz, nema krunjenja posle itd. Jedino sto za zrno treba da se ceka vlagu da obori.

Послато са Moto G (5S) уз помоћ Тапатока
 
2016 sav kukuruz sam skinuo sa 16.5% vlage i skladištio ga u skladište visine 2.3 i širine 2m.Jedan deo je potrošen za sopstvene potrebe dok je drugi stajao do avgusta meseca bez problema ali sam ga izelevirao tj.premestio sa jednog kraja skladišta na drugi jer se pojavio žižak i uradio fumigaciju.Nakon toga sva količina je prodata i prilikom utovara u kamion ostalo je kvarnog možda 3-4 džaka što je ništa na svu tu količinu.Slažem se da je najbolje i najidealnije kada je vlaga do 14-15% ali nisu sve jeseni tako darežljive kao prošla gde se sve skinulo u jus-u.
 
Retko se desava 11% bar meni. Ali sigurno da moze koliko hoces. Skidanje u zrnu veliko olaksanje za rad bar meni. Mnogo se brze ovrse, manje tura za prevoz, nema krunjenja posle itd. Jedino sto za zrno treba da se ceka vlagu da obori.

Послато са Moto G (5S) уз помоћ Тапатока
Upravo iz tog razloga mi se i prelazi na vrsidbu. Daleko manje vremena treba a i goriva.
2016 sav kukuruz sam skinuo sa 16.5% vlage i skladištio ga u skladište visine 2.3 i širine 2m.Jedan deo je potrošen za sopstvene potrebe dok je drugi stajao do avgusta meseca bez problema ali sam ga izelevirao tj.premestio sa jednog kraja skladišta na drugi jer se pojavio žižak i uradio fumigaciju.Nakon toga sva količina je prodata i prilikom utovara u kamion ostalo je kvarnog možda 3-4 džaka što je ništa na svu tu količinu.Slažem se da je najbolje i najidealnije kada je vlaga do 14-15% ali nisu sve jeseni tako darežljive kao prošla gde se sve skinulo u jus-u.
Ako mu nije bilo nista sa 16% onda necu da razmisljam, ma da ce kod mene morati da stoji malo duze, tj do sledeceg roda.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Prosle specificne godine je mogao i fao 600 :osmeh: Salu stranu fao 400 je taman. Neki najbolji odnos vlage i prinosa, moze i fao 500 ali tu moze da bude problema sa otpustanjem, ja sad jedino od fao 500 sejem P0412 jer mi je uvek odlican bio a ostalo sam morao da izbacim i da ubacim jos ranije hibride iz fao 300.
 
Danas narucio semena DKC5068,4943 P9911,P9903,P0023
Za 147e ako sam dobro razumeo, ima DKC 5031 zasticen force ,ja sam sumljicav u vezi tog semena, zasticen a jos i najeftiniji. Tu nesto nije u redu po meni,a objasnjenja nema, pitao sam na vise mesta,zato nisam ni narucio
 
Oko tog DKC5031 ima neka nedoumica. Meni je nudjeno za 147e sa zastitom,i ne spominje se nikakva doplata
 
Verovatno nisu obavešteni, nažalost sve količine koje su namenjene našem tržištu su zaštićene. Nebime začudilo i da je staro seme pa da se proturi na našem tržištu.
 
Nije staro seme, barem deklaracije u koje sam imao uvid. @ kristal na to cenu se dodaje 25,5e +pdv. Dekalb srbija namerava da u narednim godinama distribuira isklucivo tretirano seme.
 
Aha.Na čega će onda da se vade kada sklopovi budu loši?Sada in je tretiranje semena u kućnim uslovima jedan od glavnih problema lošeg nicanja a seme im je uvek vrh(malo sutra).
 
Šta bi preporučili za sjetvu ove godine a da je oko FAO 400, dakle isključivo za vršidbu u zrnu, nema šanse više naći radnike za rad sa klipom? Koji hibridi su se po vama prošle a i prethodnih godina pokazali kao ponajbolji u toj grupi? Nemam iskustva sa ranijim hibridima, do sada je sve rađeno u klipu i nije sijano ispod FAO550-600.
 
Nazad
Vrh