Kukuruz 2019

Mali je jos ,oporavice se dosta,skoro sve ja mislim.Dok taj levo preko metar visine ,ako ga slomi ,gotov je.
 
Koliko kukuruz pusta koren u stranu , pitam zbog prihrane koju sam uradio rasipacem?Koliko tog djubriva kukuruz moze da pokupi a koliko ostane neiskorisceno?Da znam da li da dodam jos azota.
 
Pušta u stranu , ja bih to rekao , "potpuno" . Znači , korjenove dlačice jednog kukuruza , u povoljnim uslovima , idu u stranu i prodju susjedni red i idu izmedju susjednog i sledećeg reda. To sam se uvjerio praktično par puta a pisao sam o tome .Isto tako većina korjenovog sistema je upravo u plitkom dijelu zemljišta 5 do 10cm dubine . Znači ne sekiraj se da ga neće pokupiti (azot) , samo ako bude vlage .
 
20190622_175458.jpg

20190622_175446.jpg

Sa levo prema desno 4943 pa 4351 i treci neki strani ali nisam siguran koji od komsije.To je od pre dva dana a 5031 nisam mogao da izvadim iz zemlje kao da je zabetoniran.
 
Poslednja izmena:
Fora je u tome sto se komplet korjen nemoze vidjeti ni ako se iscupa ni ako se otkopa. Imao sam slucaje kada navodnjavam da se crijevo slucajno raskopca ili pukne pa siba voda par sati i napravi rupu u zemlji i ispere sve samo zile ostanu . Tad se vidi koji je to haos od korjena i kolko ide ustranu . Sva povrsina je pokrivena tankim korjenom i komplet sve spetljano.
 
Po americkim izvorima ide od 130-200m u dubinu, a poprilicno i u sirinu , sve zavisi od zemljista, vremenskih prilika , hibrida itd.


2015 godine slusam neke , kao imali dobar prinos jer kultiviranjem kukuruza spustili gnojivo blizu biljke , to je bilo presudno za prinos :haha:,misle kukuruz ima 20cm korijen oko stabljike, a 2014 godine samo tko nije posijao nije imao kukuruza:haha:.
 
Posle ogleda koje smo izvodili sa spustanjem azota, 60-70% ukupne kolicine azota dajemo u jesen pre oranja sa osnovnim djubrivom, a nikada ga ne bi primenuo u depozitorima sa sejalicom ili pri medjurednoj kultivaciji.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Winchester i šta su pokazali ti ogledi? Kako se pokazao kukuruz u sušnoj godini, jel bilo i koliko prinosa? Za kišnu me ne zanima jer rodi svuda i na svakoj njivi. Šta se dešava sa spiranjem azota u dublje slojeve od obilnih padavina?
 
Posle 300mm padavina i 6 meseci, kolicina uree koja je bila zaorana se sustila na 70cm, i kolega Matic je apsolutno u pravu, bude razlike i u kisi i u susi, ali to ne zavisi samo od azota, pored uree mi zaoravamo u zavisnosti od analize 150-200kg/ha mapa i 100-150kg/ha KCl-a i u prolece popravimo azotom u zavisnosti od n-min analize


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Po americkim izvorima ide od 130-200m u dubinu, a poprilicno i u sirinu , sve zavisi od zemljista, vremenskih prilika , hibrida itd.


2015 godine slusam neke , kao imali dobar prinos jer kultiviranjem kukuruza spustili gnojivo blizu biljke , to je bilo presudno za prinos :haha:,misle kukuruz ima 20cm korijen oko stabljike, a 2014 godine samo tko nije posijao nije imao kukuruza:haha:.


Uh , lapsus , nije metara vec je centimetara 130-200cm, onaj gore ide do artejske vode korjenom:osmeh:, ni kisa mu ne bi trebala.
 
Ova parcela je ogled , vidi se razlika u visini hibrida ali slika to ne može da dočara.




Ima i "buša" od kukuruznog plamenca .

 
Kiraj kako izgleda 4943 ako ga imate u ogledu ili u redovnoj setvi?Inače bio sam prekjuče u obilasku i baš prošao kroz jednu parcelu da pregledam malo stanje i za sada nema bušotina od plamenca.
 
Nazad
Vrh