Kukuruz 2019

Pa da,sa pocetka nicanja,ako zasusi tu bude jeftika,jedino je dobro za garave vide da je los pa nema mulo-balo :haha:
 
Bice neujednaceno nicanje zbog pokorice.
4010bfa70e8892bfe97d46d020ac69df.jpg
5aee61db25661b59dbca35d7ada69364.jpg
85c92f07fc590f5d5848ad8b6ec4e28e.jpg


Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
@Dukej
Planiraš li nečim da predješ da razbiješ pokoricu ili čekaš kišu?
Moje mišljenje je da,ne da će biti neujednačeno nicanje,nego dobar deo ne može ni nići ukoliko ostane takvo stanje.
 
@Dukej
Planiraš li nečim da predješ da razbiješ pokoricu ili čekaš kišu?
Moje mišljenje je da,ne da će biti neujednačeno nicanje,nego dobar deo ne može ni nići ukoliko ostane takvo stanje.

Nemam sa čim da pređem, a i u ovom stadijumu bi izlomio sve klice.

Nije takva kora na svim njivama, samo na njivama bliže selu dok na daljim njivama je ta pokorica znatno slabija i verujem da neće biti problem za kukuruz. Čak ni na ovoj njivi gde je slikano nije jednako stanje po celoj njivi, negde je ovako a negde je i slabije. Prosto mi je neshvatljiva ta razlika i nemam objašnjenje. Dosta biljaka je prošlo kroz pukotine, dosta njih je podiglo grudvicu (tamo gde je tanja kora) i izašlo napolje, a dobar deo tek treba da dođe do površine. Za dva dana će se videti pravo stanje, a nadam se da će mu visoka temperatura u ta naredna dva dana pomoći da izgura napolje. I kiša najavljena za subotu...

- - - - - - - - - -

Žestoko mi izgleda ta pokorica za spremač. Ali ok, nisu nam ni ista zemljišta.

Ove godine se spremilo izuzetno. A i za zemljište si u pravu, čak i u okviru iste njive ima razlike u zemlji. Primetio sam da je bolja pokorica tamo gde je žućkastija zemlja.
 
Pa da, to je uzrok... Isuviše se lepo spremilo.... Nemamo kišne jeseni (godine) kao nekada, ne ugazi se njiva kao pre (ne beremo kukuruz nego vršemo) pa koliko god loše da se uzore u jesen (a ni toga nema u ataru), u proleće se izradi njiva fenomentastično. Ovo važi za moj šor.
 
Danas sam išao da vidim kako jedan čovek razbija pokoricu. Radio je sa bockalicom i odustao je od daljeg rada jer lomi klice onom kukuruzu kome je klica neposredno ispod kore. Biće to lep eksperiment da se vidi šta je pametnije raditi u takvim situacijama, rizikovati da se jednom delu biljaka slomi klica a da se ostalim otvori put napolje, ili da se pusti kukuruz da se sam izbori sa pokoricom.




Kod mene je malo bolje stanje, ali opet to nije to kako bi trebalo. Nadam se da će kiša pasti sledeću noć (petak na subotu), i da neće biti neke veće štete. Na njivama gde je pokorica slaba ili je uopšte ni nema kukuruz mi je lepo nikao. Tamo su DKC4717 i ZP606. Na tri njive gde imam pokorice je sejan Pionir 0216 na dve njive, i na jednoj ZP606 . E sad, taj ZP606 je mnogo bolje izašao u odnosu na Pionire a razdaljina je manja od 50m između njiva. Prva slika je ZP bez pokorice, a druga DKC bez pokorice. Ove sa pokoricom nisam slikao.




Sad ja imam jedno uopšteno pitanje oko te pokorice i kukuruza koji upre odozdo u koru. Neki podignu koru a neki ne mogu i krenu na dole. Ranijih godina kad je bilo pokorice sam baš pratio tu pojavu i video sam da kukuruz iz faze klice uspe pod zemljom da formira list. E sad konkretno, ako padne kiša i razmekša pokoricu, da li te biljke koje su prešle iz faze klice u list pod zemljom mogu ponovo da krenu gore i izađu kroz razmekšalu zemlju? I drugo pitanje je slično, samo varijanta sa bockalicom umesto kiše - znači ako se sačeka 2-3 dana da kukuruz pod zemljom pređe iz faze klice i fazu sa listom i onda pređe njiva sa bockalicom da li će tad taj kukuruz pod zemljom opet krenuti na gore i izaći napolje kroz razbijenu pokoricu?
 
Kad požuti pod zemljom , tj kad prolista kasno je i ako padne kiša . Moje mišljenje da treba reagovati na vrijeme , ili pretjerati nešt ili presijati ili ne dirati ništa .
 
Nazad
Vrh