Kukuruz 2019

Ti jos nisi u prici. Sta da dolazim da vidim kako navodnjavas 2 ha? Procitaj ranije postove pa ces zakljuciti o cemu se radi.
Uostalom eto dobio si i ti lepu kisu.
I treba svi da je dobiju na vreme.
 
Ulaganje u navodnjavanje par hektara ratarstva u ovoj zemlji sa ovim cenama i ovom politikom nema nikakvog smisla. Za povrtarstvo i voćarstvo u redu, ali za soju i kukuruz čist promašaj...
Ako se navodnjava na struju onda se isplati sve navodnjavati...

Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
Da, ako imas kanal sa vodom pored njive. Sta ako treba da busis bunar veceg kapaciteta na pedeset i plus metara??
 
I ja sam u toj prici oko busenja bunara, zvao sam bezbroj njih i svako ko je ozbiljan u tom poslu radi oko 50-60e po metru, pa sada zavisi koliko ce ici duboko busotina.

Poslato sa ALE-L21 pomoću Tapatoka
 
Kukuruz sejan krajem maja fasovo,parcela je blizu sela neznam koliko je led uhvatio atar:
1_82360563_led%20551.jpg
1_82360563_led%20548.jpg
1_82360563_led%20554.jpg
 
Bojane, lepo će taj izgurati rod.Važno je da nije isekao i odvalio klipove. Koliko vidim oni su dobri i čitavi, a liske će to moći još malo da ishrane.
 
Peet jesam dobio kisu i sad upravo pada i to dobar pljusak. A ja bih te pozvao kao druga - prijatelja da dodjes. Ali kako hoces. A sto je rekao Darko da se ne isplati na ovo moje malo mislim da gresi. Pa ja bih sasvim zadovoljan bio. Meni ne trebaju kamioni - avioni. Ali ne zelim nikoga da ubedjujem. Ja imam struju blizu a na 10-15 m imam vode koliko hocete. Ne trebaju mi toliko duboki bunari. A za moje potrebe bunar bi kostao 700 eura. Vec sam pitao. I imao bih vode vise nego mi je potrebno za svih 5 ha da zalivam. Ja toliko o ovome.
 
Ti MIRBAN ćuti ,buši i zalivaj a vi ostali pustite čoveka na miru .Tema je o kukuruzu a ne o navodnjavanju.
 
@sudarski
Masonov drum od vetrenjace do sela je dobio po tamburi.
Takodje i citava despa je fasovala,sve do sinternice,verovatno i deo sartova.
Kazu da kod crne bare nije ni pala,matej odlicno pokisao,bez zrna leda.
 
Večeras sam obišao moje kukuruze. Jučerašnja kiša je doobro zakasnila, bar dve nedelje. Kukuruzi su jako podgoreli, zrna nisu nalila koliko treba, nisu ni blizu kao npr. ova zombijeva . Ne mogu reći da je katastrofa kao 2017-te, nije ni blizu, ali je i daleko od prošle (dobre) godine. Podgorelo je 4-6 listova ne računajući ona prva dva mala. Ostao je čitav list ispod samog klipa i jedan ispod njega. Nadam se da će imati snage da ishrani klip do kraja, mada kakva je prognoza za naredni period i koliki je deficit vlage prilično sam pesimističan...
Što se tiče kiše, aj' što je zakasnila, da je bar juče bila izdašna. Ali nije, u selu je iz tri puta palo 19l, međutim u delu atara gde imam kukuruze je bilo vidno manje kiše. U DKC-u i ZP-u je zemlja mokra samo bliže biljkama dok je sredina suva. Pionir mi je jedno dva kilometra dalje i tu je za nijansu bilo više kiše, i juče ali i ranije. I to se vidi i po kukuruzima, bolji su od DKC-a i ZP-a. Srećom pa sam ove godine sejao na 22.5cm DKC i Pionir, a ZP na 26cm. Pri tome je još sklop i redukovan zbog pokorice što je sad još i dobro ispalo...

DKC 4717:





ZP 606:



Pionir 0216:

 
Au Dukej pa koliko dugo to nisi dobio kisu? U mom kraju nigdje nema tako podgorelog kukurza a prije ove kise od prekjuce nismo je dobili 15 dana ni kapi a imali smo baaaas visoke temperature od 35 i vise stepeni. Koliko je kod vas "duboka" zemlja? Kod mene mozes kopati i 20-30 metara neces naci ni kamencic, eventualno nesto gline ali cak ni to nije ona jalova, "mrtva" plavkasta glina.

Evo opis nekih detalha moje agrotehnike i kako mi se primjena nekih rjesenja isplatila.

Od prije 5-6 godina kada sam u potpunosti preuzeo oranje, spremanje i ostalo (otac jos vozi kad sijemo jer ja pratim, nadgledam, dosipam djubrivo itd, dakle trcanje), poceo sam da eksperimentisem sa dubinom oranja. Dosta sam citao o poljoprivredu u Italiji i vidio sta tamo rade - oni preko ljeta generalno imaju jako malo kise i veoma visoke temperature, dakle ono sto i mi sad redovno imamo. Shodno tome, oni oru ekstremno duboko, kod njih se sve ispod pola metra i ne smatra oranjem, u principu cilj je da nadoje sto je moguce vecu kolicunu zemlje sa vodom u toku zime. Iz nekog razloga duboko podrivanje nije mnogo popularno.

Poucan njihovim iskustvom a posto sam primijetio da nam je klima postala zamalo pa ista, poceo da sam odem sve dublje i dublje. Otac se isprva bunio a komsije smijale jer cu kao "pokvariti" zemlju i izorati neplodnu glinu. Kod mene se oralo najvise 20cm, rijetko 25. Ja sam isprva poceo sve raditi na 25 i odmah naredne sezone primijetio razliku. Potom sam isao na 30, sad sam vec na 35 i vise. Orem onoliko duboko koliko traktor moze da vuce, dakle podesavam plug iznova i iznova i trazim granicu vucne moci traktora za date uslove i parcelu. Jos uvijek mi se neki ismijavaju kad vide kako orem i pricaju kako cu da upropastim zemlju i da se prevrnem no evidentno je da moj kukuruz svake godine biva sve bolji, cak i u losim uslovima. Imali smo ekstremnu susu prije par godina (u toku ljeta imali smo period od 64 dana bez jedne jedine kapi kise+sto prije toga nije bilo dovoljno padavina) i ja sam cak i tada imao veoma solidan rod od 6-7 t/ha dok su ovi sto su mi se smijali imali jedan veliki debeli sipak. Citava "nauka" iza svega toga je u stvari jako prosta. Veoma dubokim oranjem (za ovdasnje uslove) ja sam u stvari probio pluzni djon koji se formirao tokom decenija oranja sa 539 na 20cm. Kao drugo, razorani sloj je sada zamalo pa dva puta deblji pa je shodno tome i zapremina zemlje koja se tokom zime nadoji vodom dva puta veca. KAda na to dodam da je tanjiraca izbacena iz upotrebe (ona je u mom kraju veliko zlo u proljece jer ponovo uzore oranice i isusi ih), da oranja zatvaram dosta rano kako bih sacuvao vlagu, dubina pripreme je minimalna-dovoljna samo za sjetvu, priprema je dosta fina, praktikujem valjanje posle sjetve i kultivaciju kako bih prekinuo kapilarno isusivanje kroz pukotine...Sve u svemu, ulazem mnogo truda i paznje da sakupim i zadrzim sto je moguce vise vode u zemlji jer bez nje nista ne vrijede ni najbolji hibridi, djubrenja i sve ostalo.

Sve je pocelo kao eksperiment kojem se otac jako protivio (sa maksimalnom mogucom dubinom oranja) a sada sam vec na nivou da imam najbolji kukuruz u selu i okolini cak i u jako losim godinama. Imao sam srece pa je eksperiment uspio inace bi mii sledovalo dozivotno zvocanje.
 
Nazad
Vrh