Kukuruz 2019

Nego,jel imao ko prosle godine u rodnoj godini pioneer p0725?
Kako se taj pokazao u takvoj godini,nas je lokalna z.z. navukla da sejemo silazni kukuruz,za silazu ali ce nazalost o tog posla biti nista.
Bio sam danas da ga obidjem,pa ono je dzungla...izgleda extra ali kakav je pri branju ili krunjenju?
Odavno nisam sejao veci fao od 450.
Pored njega je kws mikado isto za silazu namenjen,isti dan sejan,ali je klip od njega jos u mlecnom stanju,a od pioneera skoro da je presao za kuvanje.

Imao je kolega lane na donjoj zemlji (imam ga ja u pokusima 12 redi). Dao mu je 86 po jutru na bazi 17% vlage. Ekonomski smo mi bolje prosli sa 80 jutara po jutru jer smo imali suvi a on je morao platiti susenje

- - - - - - - - - -

Imao je kolega lane na donjoj zemlji (imam ga ja u pokusima 12 redi). Dao mu je 86 po jutru na bazi 17% vlage. Ekonomski smo mi bolje prosli sa 80 jutara po jutru jer smo imali suvi a on je morao platiti susenje

Generelno nas atar bolje prolazi sa fao do 400. Konkretno 9903 se vamo masovno sije iako ove godine nesto 9415 imam. Puno znaci kad se 10 dana ranije skida ili se oplodi 10 dana ranije kad dodju one temperature. Iako nema pravila... moze bi u 6. Mj talas od 35 stuonjeva da 5 dana potraje a sredinom 7. Da bude blago vrijeme.
 
Dkc 4943.Setva 8.4.Predusev suncokret.
Djubrenje 150kg/kj uree i 150kg/kj 3x15 pred setvu.
21662b85c341be83753e57f00af890ea.jpg
8775d15912424eac55680e28b35defa4.jpg
2ea48a6022dd16d14758910a6cc2fa90.jpg
181a60b0e9e1789da08198852a92118f.jpg
4a008c8ac36eb40352858a2462427385.jpg


Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
PGR hvala na objašnjenju. Stvarno mi nije bilo jasno da toliko vode treba pa sam zato i pitao. Ovo što si ti sad napisao je već prihvatljivo. Ako je to tako onda i nije čudno da svi ovi koji preporučuju sisteme za zalivanje kap po kap kažu da treba faktički održavati tzv vodni kapacitet zemlje i svako malo dodavati vodu. Manje se troši energije i same vode i eto uštede. A ne dozvoliti da zasuši pa onda dodati odjednom 30-40 l/m2. A Ako i padne neka kiša samo pomeriti zalivanje za koji dan. E onda će prinosi biti daleko veći i neće mu smetati nikakve vrućine.
 
PGR hvala na objašnjenju. Stvarno mi nije bilo jasno da toliko vode treba pa sam zato i pitao. Ovo što si ti sad napisao je već prihvatljivo. Ako je to tako onda i nije čudno da svi ovi koji preporučuju sisteme za zalivanje kap po kap kažu da treba faktički održavati tzv vodni kapacitet zemlje i svako malo dodavati vodu. Manje se troši energije i same vode i eto uštede. A ne dozvoliti da zasuši pa onda dodati odjednom 30-40 l/m2. A Ako i padne neka kiša samo pomeriti zalivanje za koji dan. E onda će prinosi biti daleko veći i neće mu smetati nikakve vrućine.
Eto, vidis sve si skontao. Jos samo ti fali da krenes sa ulaganjem na 100 ha ( ili pardon mozda i vise radis) i eto ti prinosa bez razmisljenja na susu.
 
I nas, noćas u 1:30 počela padati, nije ni prašinu pokupila.... I tako bilo par puta, za sutra se prijetili nekom obilnom kišom,al ništa od toga
 
Danas prolazio pored jednog kukuruza, na metlici ima formiran neki klip, možda čak na 30% njive...... Zasto se to dogodi, jel netko ima iskustva?
To se dogodilo i kod mene na parcela pre tri godine koja je tukao led, biljke koi led im je oljustio listova imali su normalne klipove ali biljke koji led im je prebio stablo dobili su klipcice na metlici. Led je tukao kukuruz pre metlicenje visina mu je bila oko 180 cm.
 
Peet ne znam koji je problem kod tebe kad ovako pišeš. Izvini ali meni ne treba tih 100 ha. Sasvim mi je dovoljno ovo što imam. Nisam alav. A tebi ako se ne sviđa nečije pisanje nemoj ni čitati ni komentarisati.
 
Ok ako ti ne treba, tvoja stvar. Kad se predomislis trazi savet od patrole on zna po pitanju navodnjavanja sve, cak i kako je izvodljvo navodnjavati tih 100 ha a i vise!
 
Peet nemam sta da se predomisljam. A i nema potrebe da idem kod patrole. Meni kad nesto treba odem kod ljudi koji se tom oblasti koja me zanima i bave profesionalno. Ali kod pravih ljudi a ne kod nekih koji su priuceni. A ti mozes da pogledas malo i na netu da moze bez problema i tih 100 ha da se zaliva. A da prinosa ima vise sa navodnjavanjem i da ima i zarade na tome sig da ima. Pa da je nema sigurno da ovi iz bogatijih zemalja ne bi ni postavljali razne sisteme pa i na vecim povrsinama. Ako budem uspeo, a nadam se da hocu, bices mi vrlo drag gost da vidis kako izgleda to kod mene i kako to funkcionise. Pa posle sam odluci i donosi zakljucke.
 
Nazad
Vrh