Suncokret 2019

Jednostavno ga moram sejati.Takva zemlja,takvi uslovi,takva plodosmena.....bojim se da ce ga I mnogi drugi sejati na povrsinama gde su im sad posejane psenice koje nisu nikle I ko zna kad ce.

I ja mislim da nista od te psenice i jecma, ako budem presijavao, morat cu suncpkretom.....
 
Suncokret na oko 30% površina planiranih za prolećne kulture. Zaorano 250 kg ruske 16-ice, sve je na brdu na 5-oj i 6-oj klasi. O hibridima još razmišljam.

Kako ste zadovoljni na LG hibride suncokreta?
Ove godine sam imao LG 50.635. Na istoj parceli sam imao i Pioneer LE99, jedan red sam napravio razmaka izmedju njih zbog prskanja. LG mi je bio bolji, imao je bolje nicanje. Svidelo mi se i kako glave obori skroz dok ih Pioneer samo blago savije, pa su mi ptice više štete pravile na Pioniru.

Neomu ću probati definitvno sledeće sezone. LG 50.635 ide opet, a za Pioneer se razmišljam da li da ga opet sejem. Jedina prednost Pioneera je što je nešto jeftinija hemija, radio sam ga kopijom expresa.
 
Darko jel si radio i prskanje na crno ili samo kasnije kad je nikao ??
Ja sam vec narucio nesto Le99 ali bih probao i jos neki hibrid druge semenske kuce samo se dvoumim da li isto Expres zbog jeftinog prskanja ili da probam CL pa koliko izadje skuplje jbg-a
 
Kod nas vecina hvali Neomu,tako da cu je sejati ove godine. Planiram nekih 100 kila mesavine po jutru,pa u oranje kad se steknu uslovi.
 
300 dinara spram 4500 hiljada,hemija po hektaru za sirokolisne ,nije mala razlika uopste.A sto se tice Lg-a,to sam i ja pisao da ima tu neku njegovu odliku hibrida da moze poviti glave skroz dole,ne mogu mu ptice maltene nista,i to i meni ide u korist jer u odredjen deo atara maltene samo ja imam suncokreta.
Mene jedino zanima koliko su tacne informacije,ovde na forumu je neko pisao kako su te praskaste hemije jako stetne za zemljiste,ili naredne useve,nisam siguran koje od navedenog.Ja nisam mogao naci na netu nista od literature da mogu nesto procitati vezano za taj problem....
 
IMT577dv;

Prskanje na crno pod obavezno. Sa tim se više ne igram, platio sam skupo.
Ove godine sam išao sa kombinacijom TELUS + TERBIS + GIRASOLIN (sve po 1 lit/ha).

Arkadije;

Ja jedini sejem suncokret u krugu od 10 km, a ima šume koliko hoćeš. Tako da mi se ta odlika savijanja glava jako svidela.
 
Zbog čega mora girasolin pored terbisa posto su oba za prskanje na crno sirokolisnih korova? Zar nije bolje pojačati malo terbis po hektaru?
 
Šta preporučujete za zemlju u dobroj kondiciji zaorano jesenas 100kg/kj 3x16 planirana soja ali dvoumim se još,ubacio bih ga da imam tropolje,sigurnije mi je.Mislio sam le99 ako se odlučim za suncokret.Na koji razmak posejati prvi put bi sejao njega i čime prskati
 
Poslednja izmena:
Radim sa kletoxom,mont izbegavam zato sto na jesen ide psenica.mada na vecini njiva sirak resavam totalom posle zetve psenice
 
1.2lpo ha. Imao sam par njiva gde je proletos bilo jako lose nicanje i tu je sirak izrastao velik i tu sam isao 2L/ha i sve je zbrisao
 
Gledam da izbegnem suncorekt ako mogu, tj sejace se samo tamo gde mora, videcu jos posle zimskih predavanja.

NEgo, u vezi clearfild plus suncorekta, jel mogu oni da se prskaju obicnim pulsarom, listegom i genericima ?
A onda standardni clearfild suncokret da ne sme da se prska sa npr listego plusom?

Jesam dobro napisao ili je kontra?

Sejacu sigurno neki obican clearfild sunockret, pa bi probao i neki clearfild plus, ali samo ako ne moram da se mlatim sa ispiranjem prskalice, tj da sve oprskam sa npr pulsarom
 
Clp hibridi mogu sa obicnim clearfield herbicidima, obrnuto ne moze.

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока
 
Tako je,obrnuto ne moze.Isto tako nemojte sa Listegom+ prskati soju.To je preporuka ljudi iz Syngente.
 
Nazad
Vrh