Suncokret 2019

Na koliko cm je sklop? I kako se odrazilo na prinos kasnije?
 
Ispalo je 10cm ali je bilo oko 105 hilj biljaka po hektaru 70% je niklo.
Ali naravno neravnomerno.
Prinos je bio 2150kg po kj,imali smo srece sto je godina posluzila.

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk
 
Hvala.
Planiram da sejem preostalo postrno seme od prosle godine, pa da znam sta da ocekujem.
 
Imam ponudu da uzmem sada 10ha parloga,planiram da plitko uzorem na 15-20cm i da sejem tamo krajem aprila suncokret.

Zanima me vasa iskustva sa suncokretom u parlogu kad se seje,ima li razlike neke ogromne?Koliko ste vi imali proseka suncokreta po ha ili lancu?
 
Drugar ima gruber sumo trio bolje sa njim da ide?Kakva su vam iskustva sa prinosima,jel opada puno u parlogu da se seje?
 
Godinama "bacam" na suncokret 100 kg Urea/kj i imam dobre prinose. Nikad nisam ima problem da suncokret neće da sazori... Onaj ko prepoučuje NPK i NP đubriva u proleće, mislim da samo povećeva troškove u suncokretu, jer sigurno nemaju nikakvog efekta!
 
Godinama "bacam" na suncokret 100 kg Urea/kj i imam dobre prinose. Nikad nisam ima problem da suncokret neće da sazori... Onaj ko prepoučuje NPK i NP đubriva u proleće, mislim da samo povećeva troškove u suncokretu, jer sigurno nemaju nikakvog efekta!
Na kazu oni da ga razbacas u prolece nego pre oranja.
 
Druze lako se parlog obradjuje,istanjiras i spremac 2 puta i pepeo i recimo 175kg ureje po hektaru i ekspres hibrid i eto lepog profita.
 
Na kazu oni da ga razbacas u prolece nego pre oranja.

To sam probavao i opet ništa veliko... Ljudi, ako još neko nezna, bez Azota nema prinosa, naravno i najveće greške se dešavaju dubrenjem azotom, zato treba voditi računa... Preko 200 kg/ha uree za suncokret nikako i ako godina bude povoljna, prinos nema da izostane.
 
Na suncokret 150kg 15ice po jutru i max 50kg kana u špartač, stavio jedne godine 100kg u špartač pa je u sušnijoj godini vlaga bila 9%, dok su drugi imali 3-4%......a što bi bilo u kišnoj godini...... Ove godine cu posijati 4ha,jer nemam ništa drugo, soju neću jer ima jako slabu klijavost......
 
Da, bilo jedne godine, jel 2014 ili 2015, jedna od te dvije godine, kad je trebao puniti zrno, nije bilo kiše, i suncokret je izgorio, preko 5% vlage ljudi nisu imali, vidio sam listu kod otkupa, a ja bacio dosta kana, jer je bio jeftin, i dobio vlagu 8,5-9%, zeleni listovi ostali i nesuše se...... Druge godine udario neki vjetar, imao kws suncokret, velike glave, i barem 60-70% je poleglo..... Nije napunio zrno, pa se nije isplatilo u žetvi da ga kupim s poda...... Odustao od suncokreta do ove godine, jer na nekim njivama ima sirka, pa mi suncokret najviše odgovara, jer sirak se lagano rjesi u suncokretu, pa cu vidjeti kakav ce biti, osječki hibrid luka, za oko 48€ po vrečici od 75000, na akciji, inače je 70€ vrečica..... Pa kako mu bude.....
 
Nazad
Vrh